Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (BM)

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 2 Setia

3. Bilangan Murid : 10 Orang

4. Tarikh : 2 Julai 2021

5. Hari : Jumaat

6. Masa : 10.30 – 11.30 Pagi

7. Tema : Jati Diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan

8. Tajuk : Sehari Di Sekolah

9. Kemahiran Fokus : Aspek Tatabahasa (Kata Dasar)

10. Standard Kandungan

5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks


11. Standard Pembelajaran
5.2.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata mengikut konteks;
(i) kata dasar

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Menyatakan lima kata dasar berdasarkan gambar.

ii. Membina 4 ayat menggunakan kata dasar yang diberikan dengan betul.

13. Sistem Bahasa


· Kosa kata: Kata dasar

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


· Ilmu: Ekonomi, Bahasa Melayu

· Nilai Murni: Hormat-menghormati

· Kreativiti: Imaginasi dan visualisasi

· Elemen Keusahawanan:

EK 1: 1.14 Boleh membina jaringan sosial: Murid boleh berkomunikasi dengan


baik

· Kemahiran Insaniah: Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah

1
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

· KB: menghubungkait, menjana idea, membuat gambaran mental

· KP: verbal linguistik, interpersonal dan intrapersonal

· BCB: memproses maklumat

· Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait dalam kehidupan seharian

· Pembelajaran Konstruktivisme

16. Bahan Bantu Mengajar

i. Power Point
ii. Wordwall
iii. Buku teks
iv. Buku aktiviti

17. Pengetahuan Sedia Ada

 Murid pernah menggunakan kata dasar dalam percakapan seharian

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran

Persediaan  Guru meminta murid  Google Meet.


membuka kamera dan
mematikan pembesar
suara

2
Set Induksi Rukun Negara BBM
 Guru memaparkan
 Slaid Power Point
slaid
(5 minit)

 Murid akan membaca


BCB
rukun negara yang
 Memproses
dipaparkan.
Soalan: maklumat
1. Apakah ikrar
tersebut?  Murid bersoal jawab
2. Pernahkah kamu dengan guru. Pembelajaran
melafazkan rukun Kontekstual
negara sebelum  Guru mengaitkan
 Menghubungkait
ini? dengan isi pelajaran
iaitu kata dasar.
Jangkaan jawapan:
1. Rukun negara
2. Ya. Semasa di
sekolah

3
Langkah 1 Kata dasar dalam Aktiviti 1: Penerangan BBB
 Buku teks ms 6
(15 minit) rukun negara. guru
 Percaya
 Guru menerangkan KB
 Setia
tentang kata dasar.  Memahami
 Luhur
 Murid mencari kata
 Daulat KP
dasar yang terdapat
 Sopan  Verbal linguistik
dalam rukun negara
 Murid membuka buku
teks ms 6. Kemahiran Insaniah
 Berdasarkan gambar,  Pemikiran kritis
Kata dasar dalam  Kemahiran
murid mencari kata menyelesaikan
gambar dan ayat masalah
dasar yang sesuai
 Bawa
dengan gambar dan ayat
 Beri yang terdapat dalam
 Buka Nilai murni
buku teks.
 Kerajinan
 Tegur
 Salam
 Baris

Langkah 2 Wordwall  Guru membuka aplikasi BBM


 Wordwall
(15 Minit) wordwall
 Murid menjawab soalan
Nilai murni
dan permainan yang
 Prihatin /
telah disediakan oleh Bertimbang rasa
guru berkaitan kata
dasar. KP
 Interpersonal
 Guru membimbing
 Verbal Linguistik
murid mencari jawapan
yang betul.
Penilaian Objektif
 Setelah selesai (i)

bermain di aplikasi
wordwaall, murid
akan menyatakan 5
kata dasar yang
diperoleh
berdasarkan
4
permainan tadi.
Langkah 3 Lembaran kerja Penggayaan KBAT
 Mengaplikasi
(20 Minit)  Murid diminta untuk
membaca teks yang
terdapat pada buku
Penilaian Objektif
aktiviti ms 6 (ii)
 Berdasarkan gambar
pada muka surat 7,
Nilai Murni
murid perlu memikirkan
 Kerajinan
satu kata dasar untuk  Kerjasama
setiap gambar dengan
merujuk teks ms 6. BBM
Pemulihan  Buku aktiviti jilid
2
 Murid membina lima
ayat berdasarkan
KP
gambar dan kata dasar  Interpersonal
yang sesuai pada ms 8  Verbal-linguistik

5
Penutup Kognitif  Murid menyebut semula KB
 Merumus
(5Minit)  Rumusan isi tentang isi pelajaran
pelajaran
 Guru memberikan
KP
Sosial pujian atas sikap murid  Verbal linguistik
 Pujian atas yang aktif dalam aktiviti  Intrapersonal

usaha dan
kejayaan

18. Refleksi

Lapan daripada 10 orang murid 2 Setia hadir. Murid yang tidak hadir ialah Nor Aleeya
Salsabila binti Adlie kerana tidak mempunyai capaian internet yang laju . Manakala
seorang lagi ialah Siti Aisah Binti Abdullah kerana dia terlupa kelas pada pagi ini.
Walaubagaimanapun, kedua-dua murid tersebut diberikan video secara offline dan
mereka Berjaya menyiapkan kerja rumah yang diberikan dengan cemerlang. Semasa
sesi PDPR dijalankan, murid sangat teruja untuk memulakan pembelajaran. Mereka telah
bersedia dengan buku teks dan juga buku aktiviti yang akan digunakan semasa PDPR.
Semua murid memerikan respon yang baik terhadap setiap soalan yang diajukan dan
mereka mudah memahami arahan yang diberikan. Kekuatan PDPR pada hari ini ialah,
murid menjawab kuiz di wordwall dengan sangat meriah dan teruja. Mereka berebut-
rebut untuk menjawab. Walaubagaimanapun, terdapat juga kelemahan PDPR pada hari
ini iaitu, masa yang diberikan untuk menjawab kuiz terlalu sedikit. Terdapat sesetengah
murid yang kurang lancar membaca tidak sempat untuk menjawab dengan betul dan
hanya meneka jawapan. Secara keseluruhannya, objektif PDPR pada hari ini dapat
dicapai dengan sangat cemerlang.

6
Lampiran 1

Slaid power point rukun negara

Lampiran 2

Buku teks ms 6

Lampiran 3

7
Permainan kata dasar di aplikasi Wordwall
