Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

19 Rabu 4 SAINS

TEMA: SAINS FIZIKAL UNIT: 7.0 TENAGA

TAJUK: TENAGA
STANDARD
7.1 Sumber dan Bentuk Tenaga
KANDUNGAN
7.1.1 Menyatakan maksud tenaga.
STANDARD
7.1.2 Memerihalkan pelbagai sumber tenaga melalui pemerhatian menerusi pelbagai media.
PEMBELAJARAN
7.1.3 Menjelaskan dengan contoh pelbagai bentuk tenaga..
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF 1. Menyatakan maksud tenaga.
PEMBELAJARAN 2. Memerihalkan pelbagai sumber tenaga dan bentuk tenaga melalui pemerhatian menerusi pelbagai
media.
KRITERIA
Murid berjaya memerihalkan pelbagai sumber tenaga melalui pemerhatian menerusi pelbagai media.
KEJAYAAN
1. Murid diminta untuk membaca buku teks dengan sumber dan bentuk tenaga.
2. Murid diminta untuk cuba menjawab soalan kuiz di pautan berikut bagi menguji sejauh mana
pemahaman mereka terhadap tajuk yang dibaca-pembelajaran kendiri.
https://quizizz.com/join?gc=44957178
3. Selesai menjawab, murid diminta untuk mengikuti penerangan guru mengenai isi pembelajaran di
pautan: https://meet.google.com/gzo-phjy-hgz
AKTIVITI PDPC 4. Didalam perjumpaan di google meet, guru memberi penerangan mengenai sumber sumber tenaga
dan bentuk bentuk tenaga. Penerangan guru berdasarkan penerangan di buku teks serta
pertambahan idea dengan memaparkan pautan video berkaitan sumber dan bentuk tenaga.
5. Di akhir google meet, guru dan murid menjalankan perbincangan mengenai soalan kuiz yang telah
dijawab oleh murid di awal pdpr (quizizz).
6. Sebagai penutup, murid menjawab secara lisan soalan spontan dari guru.
AKTIVITI PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)

Memerhati / Mengelas
Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens
KEMAHIRAN Meramal / Berkomunikasi /
PROSES SAINS Menggunakan perhubungan ruang dan masa Mentafsir data
Mendefinisi secara operasi Mengawal pemboleh ubah
Membuat hipotesis Mengeksperimen
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains dengan cara
dengan betul yang betul
KEMAHIRAN Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen dengan betul dan
MANIPULATIF dengan betul dan selamat cermat
Melakar spesimen, peralatan dan bahan
Tidak berkenaan /
sains dengan betul
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 123-127
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menganalisis Kelestarian alam sekitar Bekerjasama

TP 6 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Bercerita


Kehadiran : __30__ / __33__
REFLEKSI 11/32 murid dapat bersama dalam google meet bersama guru.
19/32 pula Berjaya respon dengan Latihan yang telah diberikan dengan baik.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

19 Isnin 21 JUN 2021 5 SAINS

TEMA: SAINS HAYAT UNIT: 3.0 HAIWAN

TAJUK PERISAI TUMBUH-TUMBUHAN


STANDARD
4.1 Kemandirian Spesies Tumbuhan
KANDUNGAN
4.1.1 Menjelas dengan contoh ciri khas tumbuhan untuk melindungi diri daripada musuh.
4.1.2 Menjelas dengan contoh ciri khas tumbuhan untuk menyesuaikan diri dengan iklim dan perubahan musim..
STANDARD
4.1.3 Menjelaskan pemerhatian tentang kemandirian spesies tumbuhan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan
PEMBELAJARAN
secara kreatif.

Pada akhir Pdpc murid akan dapat,


OBJEKTIF Menjelas dengan contoh ciri khas tumbuhan untuk melindungi diri daripada musuh serta menyesuaikan diri dengan
PEMBELAJARAN cuaca melampau.

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menerangkan dengan contoh ciri khas tumbuhan untuk melindungi diri daripada musuh.

1. Murid diminta untuk membaca buku teks dengan tajuk tumbuhan melindungi diri dari musuh dan
ciri tumbuhan menyesuaikan diri dengan iklim dan perubahan musim..
2. Murid diminta untuk cuba menjawab soalan kuiz di pautan berikut bagi menguji sejauh mana
pemahaman mereka terhadap tajuk yang dibaca-pembelajaran kendiri.
https://quizizz.com/join?gc=23823098
3. Selesai menjawab, murid diminta untuk mengikuti penerangan guru mengenai isi pembelajaran di
pautan: https://meet.google.com/ikx-mnbv-uyt
AKTIVITI PDPC 4. Didalam perjumpaan di google meet, guru memberi penerangan mengenai bagaimana tumbuhan
melindungi diri dari musuh serta menyesuaikan diri dengan iklim melampau. Penerangan guru
berdasarkan penerangan di buku teks serta pertambahan idea dengan memaparkan pautan video
berkaitan tajuk tersebut.
5. Di akhir google meet, guru dan murid menjalankan perbincangan mengenai soalan kuiz yang telah
dijawab oleh murid di awal pdpr (quizizz).
Sebagai penutup, murid menjawab secara lisan soalan spontan dari guru.

AKTIVITI PAK-21 Bus Stop (Hentian Bas) Presentations (Persembahan)- individu, berpasangan, berkumpulan.
Memerhatikan / Meramalkan /
Mengelaskan Menggunakan perhubungan ruang dan masa
Mengukur dan menggunakan nombor Mentafsir data
KPS
Membuat inferens / Mendefinisi secara operasi
Mengawal pemboleh ubah Mengeksperimen
Membuat hipotesis Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan
BAHAN BANTU BELAJAR Kertas. Buku teks m/s 97
KBAT/EMK/NILAI Menganalis Sains dan Teknologi Bekerjasama

TAHAP PENGUASAAN 5 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Bercerita

Kehadiran : _29___ / _33___


REFLEKSI 20/33 murid respon terhadap pdpr di google meet
9 murid lagi respon diluar meet dengan menghantar tugasan yang diberi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

18 Isnin 6 Pendidikan Seni Visual


60 minit

MODUL 2 : MEMBUAT CORAK DAN REKAAN

UNIT 3 : RENJISAN DAN PERCIKAN

TEMA ALAM SEMULAJADI

TAJUK Beg Kertas

STANDARD KANDUNGAN 2.1 Persepsi Estetik 2.2 Aplikasi Seni


2.2.1 Media: 2.2.1.1, 2.2.1.2
2.1.1 Unsur Seni: 2.1.1.1, 2.1.1.2, 2.1.1.3
2.2.2 Proses Teknik : 2.2.2.1
STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.2 Prinsip Rekaan : 2.1.2.1, 2.1.2.2,
(Teknik campuran – renjisan dan percikan,
2.1.2.3
stensilan, capan)
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam karya membuat corak dan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN rekaan menggunakan teknik campuran.
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, proses serta teknik dalam menghasilkan
corak.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menghasilkan corak karya teknik campuran.
1. Guru memaparkan contoh karya dan murid bersoal jawab mengenai bahasa seni yang
ada pada contoh karya.
2. Murid diterangkan cara untuk menggabungkan teknik renjisan dan percikan, capan dan
stensilan untuk menghasilkan corak teknik campuran. Murid diminta merujuk pautan ini
https://youtu.be/py-PCm8OZF8
AKTIVITI 3. Murid diterangkan perbezaan antara hasil terancang dengan hasil tidak terancang dan
PDPC antara renjisan dengan percikan.
4. Murid meneroka media dan berbincang untuk menghasilkan corak teknik campuran
berpandukan langkah-langkah dalam buku teks muka surat 37-39. (KBAT)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan corak teknik campuran untuk ‘Beg Kertas’.
6. Murid membuat rumusan pelajaran hari ini dan PdPC akan disambung pada sesi
pembelajaran akan datang. (PAK21-Peta I-Think)
AKTIVITI PAK-21 Table Talkers (Perbincangan di meja) i-Think Map - Peta Bulatan

1. Contoh karya.
BBB 2.Media: Alat: Berus lukisan, palet, stensil, daun atau alatan lain yang sesuai.
Bahan: Kertas lukisan,cat air atau bahan lain yang sesuai.
EMK Kreativiti dan Inovasi

KBAT Menganalisis

NILAI Kerjasama Keyakinan diri

TAHAP PENGUASAAN (PBS) 3 PENTAKSIRAN /PENILAIAN Penglibatan dalam kelas.

REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : 36 / 36


32/36 murid respon dengan pdpr hari ini.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

9.20-9.50
18 Isnin 6 Pendidikan Muzik 6 UM
60 minit

TOPIK UNIT 3 : ALAT MUZIK DUNIA

MODUL Pengalaman Muzikal

TAJUK Rekoder – Frasa

STANDARD KANDUNGAN 1.4 Memainkan rekorder cara ensembel

1.4.2 Memainkan rekoder berdasarkan skor.


- memainkan frasa lagu
STANDARD PEMBELAJARAN
- memainkan melodi kaunter
- memainkan melodi
Pada akhir PdPC murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1.Murid memainkan rekorder dengan teknik yang betul berdasarkan skor mengikut tempo.

1. Murid diminta untuk menonton pautan video youtube ini.


AKTIVITI https://youtu.be/i38gNaHEQvQ
2. Murid menyebut nama not sambil melakukan penjarian mengikut skor.
PDPC 3. Murid dibimbing memainkan lagu Impianku dengan rekoder mengikut frasa.
4. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.

AKTIVITI PAK-21 Recap Group (Mengulangi / mengingat semula) Presentations (Persembahan)- berpasangan.

BBB Buku teks (m/s 48)


EMK Kreativiti dan Inovasi

KBAT Mengaplikasi

NILAI Kerjasama
Murid berjaya memainkan frasa lagu not C, D, E, F, G, A, B, C’ dan D’ mengikut tempo
PENILAIAN
berdasarkan skor.

32/36 murid respon dengan pdpr hari ini


REFLEKSI / IMPAK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
19 Isnin 6 SAINS

TEMA: BUMI DAN SAINS ANGKASA UNIT: 10.0 GERHANA

TAJUK: GERHANA BULAN DAN GERHANA MATAHARI


STANDARD
10.1 Fenomena Gerhana Bulan dan Gerhana Matahari.
KANDUNGAN
10.1.1 Memerihalkan fenomena Gerhana Bulan dengan bantuan lakaran berdasarkan:
STANDARD • kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari;
PEMBELAJARAN • sifat cahaya;
10.1.3 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat:
PEMBELAJARAN Memahami fenomena gerhana bulan.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya memahami gerhana bulan dengan menggunkan model simulasi gerhana.
1. Murid memahami fenomena gerhana bulan berdasarkan soal jawab (Buku Teks ms 163-166).
2. Murid memerihalkan fenomena Gerhana Bulan dengan bantuan lakaran berdasarkan:
kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari dan sifat cahaya
3. Murid diminta untuk cuba menjawab soalan kuiz di pautan berikut bagi menguji sejauh mana
pemahaman mereka terhadap tajuk yang dibaca-pembelajaran kendiri.
https://quizizz.com/join?gc=24740602
4. Selesai menjawab, murid diminta untuk mengikuti penerangan guru mengenai isi pembelajaran di
pautan: https://meet.google.com/svx-jfxd-ewm
AKTIVITI PDPC 6. Didalam perjumpaan di google meet, guru memberi penerangan mengenai bagaimana
berlakuknya fenomena gerhana bulan. Penerangan guru berdasarkan penerangan di buku teks
serta pertambahan idea dengan memaparkan pautan video berkaitan tajuk tersebut.
7. Di akhir google meet, guru dan murid menjalankan perbincangan mengenai soalan kuiz yang telah
dijawab oleh murid di awal pdpr (quizizz).
Sebagai penutup, murid menjawab secara lisan soalan spontan dari guru.

AKTIVITI PAK-21 i-Think Map - Peta Alir Stretch to Sketch (Lukis mengikut kreativiti)

KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas Membuat inferens
nombor
Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi / Mengeksperimen
p/ubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan /
BAHAN BANTU
Lampu suluh, tanah liat, lidi sate, pinggan polisterina, gelung kadboard dan kepingan polisterina.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Kelestarian alam sekitar Menjaga keselamatan

TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.

Kehadiran : __32__ / __36__


REFLEKSI _19__ /36___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dengan respon di google meet
__13_ /_36__ murid yang lain, respon terhadap kuiz online tanpa meet Bersama guru
