Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MASA SUBJEK

KELAS/ CLASS :  
TINGKATAN
HINGGA
JUM. PELAJAR

 
 KEMAHIRAN PERGERAKAN: Bola Tampar

MODUL
ASPEK    

1.0 Kemahiran Pergerakan Bola Tampar    

STANDARD
1.5 Melakukan kemahiran bola tampar menggunakan pelbagai strategi dalam situasi permainan
KANDUNGAN

1.5.2 Melakukan kemahiran bola tampar semasa bertahan dalam situasi permainan

STANDARD 2.5.2 Membandingkan kekuatan dan kelemahan antara formasi permainan yang telah digunakan
PEMBELAJARAN dalam situasi permainan

5.2.3 Mempamerkan keseronokan dan ekspresi diri semasa melakukan aktiviti fizikal yang mencabar

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

[IKUT STANDARD PEMBELAJARAN]


OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

NILAI-NILAI MURNI BBM/ABM/BBB KBAT


TEKNIK PAK21

EMK :

Penilaian dan pentaksiran untuk standard pembelajaran di atas telah dilakukan kepada semua pelajar
dengan memberikan:

PENILAIAN/
1.
PENTAKSIRAN
2.
AKTIVITI

BAHAGIAN / AKTIVITI ORGANISASI BUTIR MENGAJAR / FOKUS ALATAN /


MASA PEMBELAJARAN CATATAN

Permulaan Memanaskan Badan  Individu


 Lari mengeliling skitel
(10 minit)

Mobiliti Pergerakan  Bergerak atas bebola kaki 4 Skitel


 Bergerak ke sisi kiri / kanan,
1. Larian sisi, depan dan X XXXXXXXXX depan dan belakang
belakang

X
 Tapak dirian seluas bahu
X  Siku separas bahu.
Regangan X
1. Tolak dan lawan siku. X  Berdiri atas bebola kaki.
 Badan tegak.
X  Lutut dibengkokkan.
2. “Halfsquat”
X
 Berdiri tegak.
 Pangkal lengan cecah
telinga..

Kelonggaran G
 Pergerakan fleksi, dorsi fleksi
1. Kuak depan / belakang X - murid-murid

G - guru

arah larian
2. Pergelangan kaki.
Perkembangan Demonstrasi . Fasa Persediaan

(30 minit) 1. Guru  Bertiga


2. Murid
 Buka kaki seluas bahu.
A  Kaki dominan di hadapan.
Gerakerja Kelas  Fleksi lutut dan siku.
X  Kedua-dua tangan di
hadapan badan
Menyangga
X X
Fasa Pelaksanaan 10 biji bola tampar
B C
1. Tanpa Bola  Terima bola di hadapan
badan.
 Genggam tangan dan
A melantun / melambung B dan C luruskan siku.
menyangga balik kearah A  Ekstensi siku dan lutut
semasa kontak bola.
 Kontak bola pada kawasan
pergelangan tangan
 Mata pandang bola.

2. Dengan Bola
Fasa Ikut Lajak

- Lantun bola dan  Siku kekal lurus


menyangga  Mata pandang pergerakan
bola dan sasaran
- Lambung bola dan
menyangga
Gerakerja Kumpulan  Kumpulan Bertiga
 Menyangga sekurang-kurangnya
ketinggian 2 meter  Lantun bola ke arah rakan.
A  Pergi ke arah bola
3. Dengan Bola
X 10 Biji Bola
- Menyangga bola yang Tampar
melantun. Fasa Persediaan

 Buka kaki seluas bahu.


- Menyangga bola tinggi X X  Kaki dominan di hadapan.
B C  Fleksi lutut dan siku.
 Kedua-dua tangan di
hadapan badan
Bola dibiar melantun sebelum
menyangga.
Fasa Pelaksanaan
Murid terdekat dengan bola yang
melantun akan menyangga.  Terima bola di hadapan
badan.
 Genggam tangan dan
luruskan siku.
Menyangga bola yang tinggi secara
 Ekstensi siku dan lutut
berterusan antara murid A,B danC
semasa kontak bola.
 Kontak bola pada kawasan
pergelangan tangan
 Mata pandang bola.

Fasa Ikut Lajak

 Siku kekal lurus


 Mata pandang pergerakan
bola dan sasaran
 Kumpulan Bertiga Syarat permainan:

Kemuncak Permainan Bersyarat


A
(15 minit)  Jumlah menyangga
X terbanyak.
Pertandingan Menyangga  Ketinggian 2 meter.
Paling Banyak.  Masa 5 minit 10 biji bola tampar
 5 kumpulan bermain dan 5
kumpulan mengadili.
X X  Kumpulan yang menyangga
B C paling banyak menjadi
pemenang.

 Bebas dan terkawal.


 Dalam kawasan terhad.
Penutup 1.“Cooling Down” Duduk dalam barisan mengikut
(Gerak Kendur) kumpulan
(5 minit)
 Jalan perlahan smbil
mengangkat dan menurunkan
tangan
 Jalan bongkok sambil hayun
tangan

2.Refleksi – Soal Jawab  Apa berlaku jika siku


dibengkok semasa
menyangga?

REFELKSI

Cth:

Soalan yang boleh dijawab:

1. Adakah kelas berjalan seperti yang dirancang?


2. Adakah murid boleh ikuti aktiviti yang dirancang?
3. Adakah Apa yang tidak berjalan dengan lancar?
4. Apa aspek pdp yang boleh diubahsuai untuk perjumpaan seterusnya.

________/____18___orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran (psikomotor) dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.

_________/___18_____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran (kognitif) dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.

_________/___18_____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran (afektif) dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.

Kalau kelas tidak dilaksanakan:

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana...

Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi Murid Keluar
Aktiviti Luar
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Am
Aktiviti PdP dibawa ke minggu hadapan.

Contoh:

a. Menggunakan kemahiran asas permainan


17 daripada 18 semasa menyerang dalam situasi dengan betul

b. Menerangkan peranan posisi permainan semasa


REFLEKSI & IMPAK 17 daripada 18 menyerang dalam situasi permainan dengan betul

c. Mengaplikasikan pengetahuan berkaitan sistem


16 daripada 18 permainan yang dipilih dengan betul

PEMULIHAN 0 daripada 18 Latihan tambahan

PENGAYAAN/PENGUKUHAN 0 daripada 18 Bacaan tambahan
