Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TAHUN 6


Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

5. Kebersihan Asas Kemahiran Mendengar dan


Tema 1. Kekeluargaan Unit
Kesejahteraan Bahasa Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi 1.2.1 Bertutur untuk membuat rumusan dan ramalan
pelbagai tujuan. tentang sesuatu perkara secara bertatasusila mengikut
konteks.
Ilmu: 2.1.1 Menyatakan bahawa jalan raya merupakan tempat yang berbahaya.
HP PKJR
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Bertutur untuk membuat rumusan dan ramalan tentang sesuatu perkara secara bertatasusila mengikut konteks.
2. Bertutur untuk membuat sekurang-kurangnya 2 rumusan dan ramalan secara bertatasusila.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nasihat Pakar Pemakanan (Buku Teks: 24 - 25)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengenal pasti maklumat daripada bahan untuk bertutur dengan bimbingan
guru.
 Murid bertutur untuk menyampaikan rumusan dan ramalan secara bertatasusila.
Aktiviti Utama
PKJR: Had Laju dan Jarak (Buku aktiviti: 4)
5. Murid menjalankan aktivti PKJR secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membaca dan memahami petikan dengan bimbingan guru.
 Murid garis punca-punca kemalangan jalan raya.
6. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
7. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks
Buku aktiviti

Refleksi

Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

4. Kesihatan Kemahiran
Tema 1. Kekeluargaan Unit Membaca
Tanggungjawab Kita Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.1 Asas membaca dan memahami. 2.1.2 Membaca dan merujuk kamus serta media elektronik
untuk mencari makna perkataan, sebutan yang betul,
ejaan dan penggunaan perkataan yang tepat.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Membaca dan merujuk kamus serta media elektronik untuk mencari makna perkataan, sebutan yang betul, ejaan
dan penggunaan perkataan yang tepat.
2. Membaca dan merujuk kamus serta media elektronik untuk mencari sekurang-kurangnya 2 makna perkataan,
sebutan yang betul, ejaan dan penggunaan perkataan yang tepat.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Rawatan Fisioterapi (Buku Teks: 26 - 27)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid membaca teks.
 Murid merujuk kamus dan media elektronik untuk mencari makna, sebutan, ejaan,
Aktiviti Utama
dan penggunaan perkataan yang tepat dengan bimbingan guru.
 Murid membaca teks. Kemudian, murid merujuk kamus dan media elektronik untuk
mencari makna, sebutan, ejaan, dan penggunaan perkataan yang berwarna kuning.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
1. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 2. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Lisan
Buku teks
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

4. Kesihatan Kemahiran
Tema 1. Kekeluargaan Unit Menulis
Tanggungjawab Kita Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna. 3.2.3 Mencatat maklumat dan menjana idea berdasarkan
bahan.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Mencatat maklumat dan menjana idea berdasarkan bahan.
2. Mencatat sekurang-kurangnya 2 maklumat dan merancang menu sihat.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Piramid Makanan Malaysia 2020 (Buku Teks: 28)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
 Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama  Murid mengenal pasti maklumat.
 Murid mencatat maklumat dan menjanakan idea berdasarkan bahan.
4. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
5. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

4. Kesihatan Kemahiran
Tema 1. Kekeluargaan Unit Seni Bahasa
Tanggungjawab Kita Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan 4.3.1 Menghasilkan puisi dengan bahasa yang indah dan
keindahan dan kesantunan bahasa serta santun berdasarkan bahan rangsangan dan
mempersembahkannya secara kreatif. mempersembahkannya secara kreatif.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menghasilkan puisi dengan bahasa yang indah dan santun berdasarkan bahan rangsangan dan
mempersembahkannya secara kreatif.
2. Menghasilkan pantun dengan bahasa yang indah serta santun dan mempersembahkannya.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Kita Jaga Kita (Buku Teks: 29)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengenal pasti perkataan yang boleh membentuk maksud pantun dengan
Aktiviti Utama bimbingan guru.
 Murid menghasilkan pantun dengan bahasa yang indah serta santun dan
mempersembahkannya.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 6
Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin
Kelas Masa Kehadiran

4. Kesihatan Kemahiran
Tema 1. Kekeluargaan Unit Tatabahasa
Tanggungjawab Kita Bahasa
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata mengikut 5.1.2 Memahami dan menggunakan kata kerja transitif
konteks. dan kata kerja tak transitif mengikut konteks.
Objektif
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Memahami dan menggunakan kata kerja transitif dan kata kerja tak transitif mengikut konteks.
2. Mengenal pasti sekurang-kurangnya 2 kata kerja transitif dan kata kerja tak transitif.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Gajet, Oh, Gajet! (Buku Teks: 30)
1. Murid bercerita tentang gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktivti secara terkawal dengan bimbingan guru.
 Murid mengenal pasti kata kerja transitif dan kata kerja tak transitif dengan
Aktiviti Utama bimbingan guru.
 Murid bercerita tentang bahan dengan menggunakan kata kerja transitif dan kata
kerja tak transitif.
5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan
6. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku teks
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
