Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA
GEOGRAFI KELAS 2 UMP
PELAJARAN
MINGGU 3 HARI Ahad
TARIKH 17/4/2022 MASA 12.40-1.10PM

TEMA/TAJUK 1.0 KEMAHIRAN GEOGRAFI

STANDARD
1.1 Skala dan Jarak
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.4 Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
OBJEKTIF 1.Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta.
PEMBELAJARAN

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui
Sumbang saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta Topografi. dengan
menggunakan alatan pembaris.
4. Seterusnya, guru melakukan pembincangan jawapan dengan murid.
5.Guru meminta beberapa murid membuat rumusan mengenai aktiviti yang dilakukan hari ini
BAHAN BANTU
Buku Teks Peta Topografi Buku Rujukan Pembaris
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu

REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA
GEOGRAFI KELAS 2 UMS
PELAJARAN
MINGGU 5 HARI Ahad
TARIKH 17/4/2022 MASA 4.00-4.30PM

TEMA/TAJUK 1.0 KEMAHIRAN GEOGRAFI

STANDARD
1.2 Peta Topografi
KANDUNGAN
STANDARD
1.2.1 Menyatakan maksud peta topografi.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
OBJEKTIF 1. Menyatakan maksud peta topografi.
PEMBELAJARAN 2. Menyatakan ciri-ciri sebuah peta topografi

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui
Sumbang saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Menyatakan maksud peta topografi dan ciri-ciri peta topografi.
4. Seterusnya, murid melukis peta minda berdasarkan subtopik.
5.Guru meminta beberapa murid membuat rumusan mengenai aktiviti yang dilakukan hari ini
BAHAN BANTU
Buku Teks Peta Topografi Buku Rujukan Pembaris
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA
GEOGRAFI KELAS 2 UTM
PELAJARAN
MINGGU 5 HARI Khamis
TARIKH 21/4/2022 MASA 4.30-5.00PM

TEMA/TAJUK 1.0 KEMAHIRAN GEOGRAFI

STANDARD
1.1 Skala dan Jarak
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.4 Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
OBJEKTIF 1.Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta.
PEMBELAJARAN

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui
Sumbang saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta Topografi. dengan
menggunakan alatan pembaris.
4. Seterusnya, guru melakukan pembincangan jawapan dengan murid.
5.Guru meminta beberapa murid membuat rumusan mengenai aktiviti yang dilakukan hari ini
BAHAN BANTU
Buku Teks Peta Topografi Buku Rujukan Pembaris
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN GEOGRAFI KELAS 2 UUM
MINGGU 5 HARI Selasa
TARIKH 19/4/2022 MASA 5.00-5.30PM

TEMA/TAJUK 1.0 KEMAHIRAN GEOGRAFI

STANDARD
1.1 Skala dan Jarak
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.4 Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
OBJEKTIF 1.Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta.
PEMBELAJARAN

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui
Sumbang saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta Topografi. dengan
menggunakan alatan pembaris.
4. Seterusnya, guru melakukan pembincangan jawapan dengan murid.
5.Guru meminta beberapa murid membuat rumusan mengenai aktiviti yang dilakukan hari ini
BAHAN BANTU
Buku Teks Peta Topografi Buku Rujukan Pembaris
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN GEOGRAFI KELAS 2 UPM
MINGGU 5 HARI Rabu
TARIKH 20/4/2022 MASA 3.00-3.30PM

TEMA/TAJUK 1.0 KEMAHIRAN GEOGRAFI

STANDARD
1.1 Skala dan Jarak
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.4 Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
OBJEKTIF 1.Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta.
PEMBELAJARAN

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui
Sumbang saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta Topografi. dengan
menggunakan alatan pembaris.
4. Seterusnya, guru melakukan pembincangan jawapan dengan murid.
5.Guru meminta beberapa murid membuat rumusan mengenai aktiviti yang dilakukan hari ini
BAHAN BANTU
Buku Teks Peta Topografi Buku Rujukan Pembaris
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN GEOGRAFI KELAS 2 UM
MINGGU 5 HARI Rabu
TARIKH 20/4/2022 MASA 4.00-4.30PM

TEMA/TAJUK 1.0 KEMAHIRAN GEOGRAFI

STANDARD
1.1 Skala dan Jarak
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.4 Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
OBJEKTIF 1.Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta.
PEMBELAJARAN

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui
Sumbang saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid Menentukan jarak sebenar berpandukan skala pada peta Topografi. dengan
menggunakan alatan pembaris.
4. Seterusnya, guru melakukan pembincangan jawapan dengan murid.
5.Guru meminta beberapa murid membuat rumusan mengenai aktiviti yang dilakukan hari ini
BAHAN BANTU
Buku Teks Peta Topografi Buku Rujukan Pembaris
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN GEOGRAFI KELAS 2 UMS
MINGGU 5 HARI Isnin
TARIKH 18/4/2022 MASA 12.40-1.40PM

TEMA/TAJUK 1.0 KEMAHIRAN GEOGRAFI

STANDARD
1.2 Peta Topografi
KANDUNGAN
STANDARD
1.2.2 Mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
OBJEKTIF 1. Mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
PEMBELAJARAN

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui
Sumbang saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Murid mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
4. Seterusnya, murid membuat nota berkaitan subtopik yang dipelajari.
5.Guru meminta beberapa murid membuat rumusan mengenai aktiviti yang dilakukan hari ini
BAHAN BANTU
Buku Teks Peta Topografi Buku Rujukan Pembaris
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN Membuat rumusan
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN GEOGRAFI KELAS 2 UMP
MINGGU 5 HARI Selasa
TARIKH 19/4/2022 MASA 12.40-1.40PM

TEMA/TAJUK 1.0 KEMAHIRAN GEOGRAFI

STANDARD
1.2 Peta Topografi
KANDUNGAN
1.2.1 Menyatakan maksud peta topografi.
STANDARD
1.2.2 Mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
OBJEKTIF 1. Menyatakan maksud peta topografi.
PEMBELAJARAN 2. Mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui
Sumbang saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Guru menerangkan maksud peta topografi dan ciri-ciri peta topografi.
4. Murid mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
5. Seterusnya, murid membuat nota dan melukis peta minda berkaitan subtopik yang dipelajari.
6.Guru meminta beberapa murid membuat rumusan mengenai aktiviti yang dilakukan hari ini
BAHAN BANTU
Buku Teks Peta Topografi Buku Rujukan Pembaris
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN Membuat rumusan
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN GEOGRAFI KELAS 2 UTM
MINGGU 5 HARI Selasa
TARIKH 19/4/2022 MASA (1.40-2.10PM)-(2.30-3.00PM)

TEMA/TAJUK 1.0 KEMAHIRAN GEOGRAFI

STANDARD
1.2 Peta Topografi
KANDUNGAN
1.2.1 Menyatakan maksud peta topografi.
STANDARD
1.2.2 Mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
OBJEKTIF 1. Menyatakan maksud peta topografi.
PEMBELAJARAN 2. Mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui
Sumbang saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Guru menerangkan maksud peta topografi dan ciri-ciri peta topografi.
4. Murid mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
5. Seterusnya, murid membuat nota dan melukis peta minda berkaitan subtopik yang dipelajari.
6.Guru meminta beberapa murid membuat rumusan mengenai aktiviti yang dilakukan hari ini
BAHAN BANTU
Buku Teks Peta Topografi Buku Rujukan Pembaris
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN Membuat rumusan
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN GEOGRAFI KELAS 2 UM
MINGGU 5 HARI Rabu
TARIKH 20/4/2022 MASA 12.40-1.40PM

TEMA/TAJUK 1.0 KEMAHIRAN GEOGRAFI

STANDARD
1.2 Peta Topografi
KANDUNGAN
1.2.1 Menyatakan maksud peta topografi.
STANDARD
1.2.2 Mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
OBJEKTIF 1. Menyatakan maksud peta topografi.
PEMBELAJARAN 2. Mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui
Sumbang saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Guru menerangkan maksud peta topografi dan ciri-ciri peta topografi.
4. Murid mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
5. Seterusnya, murid membuat nota dan melukis peta minda berkaitan subtopik yang dipelajari.
6.Guru meminta beberapa murid membuat rumusan mengenai aktiviti yang dilakukan hari ini
BAHAN BANTU
Buku Teks Peta Topografi Buku Rujukan Pembaris
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN Membuat rumusan
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN GEOGRAFI KELAS 2 UPM
MINGGU 5 HARI Khamis
TARIKH 21/4/2022 MASA 12.40-1.40PM

TEMA/TAJUK 1.0 KEMAHIRAN GEOGRAFI

STANDARD
1.2 Peta Topografi
KANDUNGAN
1.2.1 Menyatakan maksud peta topografi.
STANDARD
1.2.2 Mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
OBJEKTIF 1. Menyatakan maksud peta topografi.
PEMBELAJARAN 2. Mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui
Sumbang saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Guru menerangkan maksud peta topografi dan ciri-ciri peta topografi.
4. Murid mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
5. Seterusnya, murid membuat nota dan melukis peta minda berkaitan subtopik yang dipelajari.
6.Guru meminta beberapa murid membuat rumusan mengenai aktiviti yang dilakukan hari ini
BAHAN BANTU
Buku Teks Peta Topografi Buku Rujukan Pembaris
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN Membuat rumusan
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu

REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN GEOGRAFI KELAS 2 UUM
MINGGU 5 HARI Khamis
TARIKH 21/4/2022 MASA 3.00-4.00PM

TEMA/TAJUK 1.0 KEMAHIRAN GEOGRAFI

STANDARD
1.2 Peta Topografi
KANDUNGAN
1.2.1 Menyatakan maksud peta topografi.
STANDARD
1.2.2 Mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
OBJEKTIF 1. Menyatakan maksud peta topografi.
PEMBELAJARAN 2. Mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat serta
perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari melalui
Sumbang saran antara guru dan murid
1. Murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan Sub-topik
AKTIVITI 2. Guru memberi penerangan/tunjuk ajar berkaitan Sub-topik
3. Guru menerangkan maksud peta topografi dan ciri-ciri peta topografi.
4. Murid mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta topografi.
5. Seterusnya, murid membuat nota dan melukis peta minda berkaitan subtopik yang dipelajari.
6.Guru meminta beberapa murid membuat rumusan mengenai aktiviti yang dilakukan hari ini
BAHAN BANTU
Buku Teks Peta Topografi Buku Rujukan Pembaris
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN Membuat rumusan
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu

REFLEKSI
