Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Tarikh Masa Kelas Bilangan murid Mata Pelajaran Tema Tajuk

: 11 September 2012 : 9.00 10.00 pagi : 5 Jati : 38 orang : Bahasa Melayu : Sains Teknologi dan Reka Cipta : Kincir Angin

Hasil Pembelajaran:

Fokus Utama : 10.2 Mengedit dan memurnikan hasil penulisan Aras 1 (i) Mengenalpasti dan membetulkan kesilapan ejaan perkataan dan tanda baca dalam teks.

Fokus sampingan : 9.3 Menyusun maklumat secara kohesi daripada nota atau catatan hasil daripada bahan yang didengar atau dibaca Aras 1 (i) menyusun maklumat menggunakan lakaran berbentuk grafik

Objektif pengajaran: Pada akhir pengajaran ini, murid akan dapat:-

I.

Memahami petikan yang disediakan guru dan mengenalpasti serta membetulkan kesilapan yang terdapat dalam petikan teks bacaan yang diberikan

II.

Mencatat nota dan memindahkan maklumat dalam bentuk grafik ( peta minda )

Sistem Bahasa:- i ) kosa kata

Pengisian Kurikulum:-

i) Ilmu ii) Nilai

- Sains, reka cipta - Berusaha, berhemah tinggi, berdisiplin

iii) Kemahiran Menilai Tambah: a) kemahiran berfikir - menjana idea, mengenalpasti b) kecerdasan pelbagai - muzik, kinestatik c) Bahan Bantu Belajar pembelajaran kontekstual

- kad misteri, kertas berwarna, penyedut minuman, gunting, paku payung, kertas manjung, pen marker

Langkah / Masa

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Induksi set (5 minit)

Kad misteri

1. Guru menunjukkan kad misteri kepada murid.

BBB: Kad misteri, gambar

Soalan : 1. Siapa boleh meneka gambar apakah ini? 2. Pernahkah kamu melihat kincir angin? 3. Tahukah kamu di Malaysia juga terdapatnya kincir angin.

2. Seorang murid diminta tampil ke hadapan dan membuka satu tetingkap kad misteri. 3. Murid cuba meneka gambar yang diletakkan dalam kad misteri 4. Langkah 2 dan 3 diulangi sehingga murid dapat meneka 5. Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran pada hari ini. Nilai: berani, berusaha KBT: mengenalpasti, meramalkan,

Langkah 1 (20 minit)

Membetulkan kesalahan ejaan dan tanda baca

1. Guru mengedarkan petikan kepada muridmurid. 2. Murid akan membaca senyap petikan yang diberi guru. 3. Beberapa orang murid akan dipilih secara rawak untuk membaca kuat petikan tersebut dengan intonasi yang betul. 4. Murid lain cuba

BBB: Teks petikan, kertas manjung, papan putih, pen marker

KMT: Kemahiran berfikir

memahami petikan. 5. Murid dan guru bersoal jawab mengenai kesalahan yang terdapat dalam petikan.

Langkah 2 (15 minit)

Melengkapkan peta minda.

1. Murid diberikan kepada 7 kumpulan. 2. Murid diminta berbincang dalam kumpulan bagi melengkapkan peta minda di atas kertas manjung. 3. Murid dan guru berbincang jawapan yang sesuai bagi peta minda tersebut. 4. Guru memberikan beberapa perkataan untuk memperkenalkan kosa kata kepada murid. 5. Wakil murid setiap kumpulan diminta ke hadapan untuk mencari makna perkataan di dalam kamus dewan secara bergilir-gilir 6. Guru memanggil murid secara rawak untuk membina ayat

BBB: kertas manjung pen marker papan putih

6. 7. 8. 9.

Kosa kata

berdasarkan kosa kata yang dipelajari di papan putih. 7. Lembaran kerja diberikan kepada murid

Langkah 3 ( 15 minit)

Demontrasi penghasilan kincir angin kertas

1. Setiap murid dibekalkan dengan kertas, penyedut minuman, paku payung dan ketulan polisterin. 2. Guru menerangkan cara membuat kincir angin.

BBM: Papan putih, kotak, komputer riba

Nilai : Jujur

3. Murid cuba menghasilkan bertoleransi, kincir angin dengan di pantau dan dibimbing oleh guru. 4. Murid menunjukkan hasil kincir angin yang telah siap dibina. Penutup (5 minit) Rumusan isi pelajaran : 1. Kognitifmerumus apa yang telah dipelajari 2. Sosialpenerapan nilainilai murni 1. Guru merumuskan isi pelajaran 2. Guru menerapkan nilainilai murni Nilai murni : Berani bersemangat bekerjasama.
