Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Tarikh Hari Masa Tahun Bilangan Murid Tema Tajuk

: Bahasa Melayu : 18 April 2013 : Khamis : 7.30 8.30 pagi (60 minit) : 5 Bestari : /33 orang : Sukan dan Kesihatan : Hari Sukan

Hasil Pembelajaran

Fokus Utama :

3.1

Menyampaikan maklumat tentang sesuatu tentang perkara atau tajuk dengan menggunakan kata, istilah, frasa, struktur ayat yang betul dan laras bahasa yang sesuai.

Aras 1

ii.

Menyampaikan maklumat yang bernas dengan jelas dan tersusun.

Fokus Sampingan :

8.5

Mengenal pasti dan menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam satu perenggan atau antara perenggan bagi sesebuah karangan. Aras 1

ii.

Menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam ayat

Objektif Pelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat :

1. Menyampaikan maklumat secara bertulis sekurang-kurangnya 2 daripada 3 ayat dengan jelas.

2. Menggariskan penanda wacana dalam petikan sekurang-kurangnya 4 daripada 6 dengan betul.

3. Mengisi tempat kosong sekurang-kurangnya 4 daripada 6 penanda wacana dengan betul.

Sistem Bahasa Kemahiran Berbahasa

: kata hubung : Membaca, lisan (mendengar dan bertutur), dan menulis

Pengisian Kurikulum :

Ilmu Nilai

: Pendidikan Jasmani dan Kesihatan : menjaga kesihatan dan mental

Kemahiran Bernilai Tambah :

Kemahiran Berfikir

: menyusun atur

Strategi Pembelajaran

: berpusatkan murid

Teknik

: soal jawab, , perbincangan

Alat Bantu Mengajar : Komputer riba LCD Pembesar suara

Bahan Bantu Mengajar : Rakaman video Gambar Lembaran Kerja

Pengetahuan Sedia Ada :

Murid pernah menghadiri hari sukan

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi 7.30 7.35 (5 minit)

Rakaman video hari sukan

1. Guru menayangkankan video hari sukan kepada murid

Alat bantu mengajar : komputer riba Pembesar suara

Apakah yang telah berlaku di dalam video tersebut?

2. Murid secara rawak diminta untuk menceritakan perkara yang berlaku di dalam video.

LCD

Bahan bantu mengajar :

Apakah yang mereka lakukan?

3. Murid dan guru saling bersoal jawab.

rakaman video

kemahiran berbahasa : Mendengar dan bertutur

Bagaimanakah suasana pada hari sukan?

4. Guru mengaitkan video tersebut dengan isi pelajaran pada hari ini. .

Langkah 1 (20 minit) 7.35 7.55

Menyampaikan maklumat

1. Guru memperlihatkan gambar hari sukan kepada murid.

Bahan bantu mengajar : gambar

2. Guru menerangkan maksud ayat topik dan ayat huraian berserta contoh. 3. Guru memberi arahan. kemahiran berbahasa : Mendengar dan

4. Guru mengedarkan lembaran kerja. bertutur 5. Murid diminta membina ayat topik dan ayat huraian beserta contoh Nilai :

dalam kumpulan. 6. Guru menulis ayat topik dan ayat huraian beserta contoh di papan tulis.

menjaga kesihatan dan mental

Strategi : berpusatkan murid

Langkah 2 (10 minit) 7.55 8.05

Mengenal pasti penanda wacana

1. Guru menerangkan maksud penanda wacana berserta contoh.

Bahan bantu mengajar : Petikan

2. Guru memberi arahan kepada murid untuk menggariskan penanda wacana. Kemahiran Berbahasa : membaca 3. Guru mengedarkan petikan kepada murid.

Nilai : menjaga kesihatan dan mental

4. Murid dikehendaki membaca teks secara senyap. Strategi : berpusatkan murid 5. Murid dikehendaki menggariskan penanda wacana yang terdapat di dalam teks.

6. Guru mengelaskan penanda

wacana yang digunakan untuk satu perenggan dan antara perenggan.

Langkah 3 (10 minit) 8.05 8.15

Mengisi tempat kosong

1. Guru memberi arahan mengenai lembaran kerja.

Kemahiran Berbahasa : menulis

2. Guru mengedarkan lembaran kerja. Nilai : 3. Murid diminta mengisi tempat kosong dengan menggunakan penanda wacana yang sesuai dalam ayat. menjaga kesihatan dan mental

Strategi : berpusatkan bahan

Langkah 4 (10 minit) 8.15 8.25

tatabahasa kata hubung

1. Guru mengadakan kuiz bahasa.

Bahan bantu mengajar :

2. guru memberi arahan permainan beserta contoh kata hubung.

Petikan

kemahiran 3. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan. berbahasa : Mendengar dan bertutur 4. Murid diminta memberikan contoh kata hubung dalam petikan yang diberikan. Strategi : berpusatkan murid

Penutup (5 minit) 8.25 8.30

Penutup Kognitif

1. Guru menyoal murid tentang pelajaran hari ini. 2. Murid merumuskan pelajaran pada hari ini.

Nilai : menjaga kesihatan dan mental

Refleksi : ________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ____________________________________ Kekuatan : ________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ____________________________________ Kelemahan : ________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ____________________________________ Cadangan Mengatasi : ________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ____________________________________

Catatan Pensyarah / Guru Pembimbing : ________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ________________________________________________________________

Guru Pembimbing / Guru Besar, _________________________ ( Tarikh : __________________ ) (

Tandatangan Pensyarah ______________________ ) Tarikh : ____________________
