Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

TINGKATAN 1
Butiran Am
Tarikh

: 29 Julai 2012

Bilangan Pelajaran

:1

Tingkatan

: 1 Lilium

Hari

: Khamis

Minggu

: 20

Bilangan Murid

: 23 orang

Masa

: 8.50 pagi 9.25 pagi

Jantina

: Lelaki

Butiran Khas
Tunjang Pembelajaran

: Kemahiran

Tajuk

: Pingpong

Fokus Pembelajaran

: Grip dan Pukulan Hadapan

Objektif Pembelajaran

: Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, pelajar dapat :

Psikomotor

: 1) Pelajar dapat melakukan 1 daripada 2 jenis grip dengan cara yang betul
2) Pelajar dapat melakukan pukulan hadapan dengan teknik yang betul 4 dari 5 percubaan

Kognitif

: 1) Pelajar dapat menyatakan secara lisan jenis-jenis grip


2) Pelajar dapat menjawab 3 dari 4 jenis otot yang terlibat dengan betul

Afektif

: 1) Pelajar dapat mewujudkan sikap kerjasama dalam pasukan, jujur, semangat kesukanan serta berani.
2) Menunjukkan keyakinan, minat, seronok dan gembira ketika melakukan aktiviti ini.

KBKK/Nilai

: Pelajar dapat meningkatkan daya usaha serta mencuba dalam aktiviti tersebut.

Stail Pengajaran

: Stail Perintah dan semak bergandingan.

Pengetahuan Awal Murid

: Pelajar pernah menonton perlawanan pingpong sukan olimpik di televisyen

Persediaan Pelajar

: Berpakaian sukan, kasut dan alat tulis

Persediaan Guru

: 6 meja ping pong, 23 bet pingpong, 12 biji bola pingpong, kad tugasan dan 1wisel.

BAHAGIAN
SET INDUKSI
(5 MINIT)

AKTIVITI

1. Mengedarkan kad
tugasan

2. Sesi pemanasan
badan dan regangan.
3. Penerangan otot yang
terlibat

MAKLUMAT P&P

a. Pembahagian pelajar kepada 5


kumpulan.
b. Guru mengedarkan kad tugasan kepada
para pelajar menyelesaikan puzzle yang
telah diberikan
Jawapan: Kemahiran grip pingpong dan
pukulan hadapan
c. Mengasingkan pelajar yang tidak
mampu melakukan aktiviti atau sakit.

ORGANISASI

CATATAN

Petunjuk
rajah:
Guru
Pelajar

a. Pelajar melakukan larian bebas di sekitar


kawasan yang telah ditandakan dengan
skitel.
b. Melibatkan kesemua anggota badan:
-

Kepala
Bahu
Tangan
Pinggang
Peha
Kaki

c. Untuk permainan sofbol, regangan perlu


banyak dilakukan di bahagian atas badan
terutamanya tangan,pinggang dan bahu.
d. Otot yang terlibat dalam kamahiran ini
ialah otot biseps, triseps, hamstring dan
quadraseps

Gambaro tot
pada martin
Board

PERKEMBANGAN
ANSUR MAJU 1
(5 MINIT)

1. Guru
menunjukkan
teknik grip bet
pingpong

a. Teknik memegang
- Terdapat dua jenis grip iaitu shake hand grip
dan pen hold grip.
Shake hand grip
Ibu jari telunjuk mengepit bed. Tiga batang jari
yang lain direhatkan dengan dibelakang bed.
Bahu bed berada dibawah lingkungan kulit yang
terletak diantara ibu jari dan jari telunjuk

Pelajar
mencuba
kedua-dua
jenis grip

Pen hold grip


Jari telunjuk tersangkut di hujung pemegang
Ibu jari tekan ke atas bed tetapi tidak terlanjur
sangat
Tiga jari lain rapat dibahagian belakang bed
b. Pelajar mencuba untuk membuat lakuan
grip.
c. Terpulang kepada pelajar untuk memilih
bed grip yang selesa.
d. Guru membantu pelajar yang kurang
faham.
e. Pelajar dalam keadaan berpasangan dan
pelajar akan menyemak antara mereka
teknik grip

Pelajar
membaiki
teknik
pengangan
pasangan
sendiri

ANSUR MAJU 2
(10 MINIT)

2. Latihan membuat
pukulan hadapan

a. Setiap 4 pelajar akan diberi satu meja


secara berpasangan mereka mengadap
sesama regu masing-masing
b. Satu regu akan diberi satu bola.
c. Teknik melakukan pukulan hadapan.
Fasa persediaan
- kedudukan bersedia
- kilaskakan badan dan ayunkan tangan ke
belakang
Fasa pelaksanaan
- pindahkan berat badan ke kaki belakang
- pandang bola dan bawa bet rapat ke badan
Fasa ikut lajak
- Pada kedudukan bola yang sesuai , pukul bola
yang melantun dair meja
- pindahkan berat badan ke kaki hadapan

d. Guru akan membuat demontrasi kepada


pelajar dahulu
e. Pelajar akan melakukan pukulan
hadapan secara bergilir-gilir.
f. Pelajar akan diberi peluang untuk
membuat percubaan sekerap yang
mungkin sehingga mahir. Mulakan
dengan melambung bola dan pukul.

Stail
penemuan
terbimbing
antara
pasangan

KEMUNCAK
(5 MINIT)

Boring skor
3. Permainan kecil

a. Setiap regu perlu memilih salah seorang


yang terbaik untuk menyertai pemainan
kecik ini.
b. Pasangan yang tidak bermain akan
memerhatikan teknik pasangan yang
bermain.

fasa

Tanda
betul

Fasa persediaan
- kedudukan
bersedia
- kilaskakan badan
dan ayunkan tangan
ke belakang

c. Borang akan diedarkan dan teknik yang


betul akan ditanda betul dalam borang.
d. Pelajar yang mempunyai tanda betul
yang banyak akn dikira pemenang

Fasa pelaksanaan
- pindahkan berat
badan ke kaki
belakang
- pandang bola dan
bawa bet rapat ke
badan
Fasa ikut lajak
- Pada kedudukan
bola yang sesuai ,
pukul bola yang
melantun dair meja
- pindahkan berat
badan ke kaki
hadapan

Jumlah

Pelajar
menggunakan
pen untuk
mencatat

PENUTUP
(5MINIT)

1. Mengumpul
semula peralatan
dan kad tugasan.

2. Menyejukkan
badan

3. Sesi
komunikasi
antara guru
dan pelajar.

a. Pelajar mengumpul semau peralatan


yang digunakan pada satu tempat
b. Ketua kelas mengumpul kad tugasan dan
menyerahkan kepada gutu
c. Guru mengumumkan pemenang
mermainan kecil
d. Guru memberi maklumbalas terhadap
teknik
lakuan
membaling
dan
menyambut yang telah dilakukan oleh
pelajar.
e. Guru menyatakan beberapa kesalahan
yang sering dilakukan oleh pelajar.
f. Guru bertanyakan secara rawak otot-otot
yang terlibat semasa melakukan
hantaran.

Petunjuk
rajah:
Guru
Pelajar

Penilaian Kendiri :
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________

Penilaian Penyelia
:_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________
