Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN TINGKATAN 1

Mata Pelajaran : Sejarah

Kelas : :1 IDENTITI

Tarikh : 10 OGOS 2009

Bilangan Pelajar : 35 orang

Masa : 40 minit

Tajuk : Kegiatan Ekonomi -Warisan Kesultanan Melayu

Sub Tajuk : Pertanian dan Perikanan

Objektif Umum : Pelajar akan dapat mengenalpasti cara pertanian

dan perikanan rakyat jelata dahulu

Objektif khusus : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat ;

1: Menyenaraikan jenis tanaman masyarakat melayu

2: Menyenaraikan alatan yang digunakan dalam kegiatan pertanian dan perikanan

masyarakat dahulu

3. Membanding beza kegiatan ekonomi dahulu dengan zaman sekarang

Peng. Sedia Ada : Pelajar telah mengetahui tentang kehidupan masa

lapang rakyat jelata seharian.

Gabungjalin :Tiada

Penerapan Nilai : Mengisi masa terluang dengan perkara berfaedah

Kemahiran Berfikir : Menjana Idea, Banding beza (Peta Minda)

Bahan Bantu Mengajar :Tayangan Slaid


Langkah Isi Pembelajaran Aktiviti P & P Catatan
Set Induksi Refleksi tentang 1. Pelajar diminta KB:
Pemikiran reflektif
(5 minit) perkara yang menyebut dan
dilakukan oleh menerangkan secara Teknik:
Sumbangsaran
pelajar pada waktu lisan kegiatan yang
masa lapang dilakukan oleh
mereka pada waktu
lapang
2 Guru mengaitkan
tajuk yang akan
dibincangkan
Langkah 1 Jenis tanaman 1. Guru
(13 minit) ditanam masyarakat menunjukkan KBKK :
melayu beberapa keping Membanding beza
gambar tentang
tanaman padi, Teknik :
sayur-sayuran dan Tayangan Slaid
buah-buahan .
2. Setiap pelajar
diminta untuk
memberi pandangan Sumbangsaran
tentang gambar-
gambar tersebut
Langkah 2 Cara Pertanian dan 1. Guru
(7 minit) perikanan menunjukkan KBKK :
masyarakat dahulu tayangan slaid Pemikiran
berkenaan pertanian kritis,Menjana idea
dan perikanan Teknik :
2. pelajar diberi Sumbangsaran
helaian kerja
berkenaan tayangan
slaid
Langkah 3 Penilaian 1. Pelajar KBKK :
(10 minit) membandingbeza Membanding beza
kegiatan ekonomi
dahulu dan Borang banding
sekarang. beza
2. Guru mengulas
jawapan pelajar
Penutup Rumusan 1. Guru memberikan
(5 minit) soalan untuk
dijawab oleh pelajar
2. Pelajar perlu
menghantar
lembaran jawapan
melalui emel kepada
guru.

Refleksi: …………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………….
