Anda di halaman 1dari 5

7

Rancangan Pengajaran Harian [RPHI (Pengajaran Aspek Tatabahasa Tahun 3: Pendekatan Komunikatif)
Tarikh

Tahun : 3 Kreatif Bil Murid : 34 orang Masa : 8.10 - 9.10 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Alam Seliitar Tajuk : iiemulihara AIam Sekitar
STANDARD KANDUNGAN 5.2 Memahami dab menggunakan pembentukan kata yang sesuai dalam pelbagai situasi dengan betul STANDARD PEMBELAJARAN 5.2.1 Memahami dan menggunakan Kata Terbitan Awalan beR, meN, Pell, teR dan di... dengan betuldalam pelbagai

/Hari

: 12 September 2012

situasi.

objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Mengenal pasti dan menggunakan kata terbitan awatan pell dengan betul dalam
pelbagai situasi,

ii. o o

Membina 5 ayat tunggal susunan biasa dengan betul mengikut situasi

Sisbm Bahasa
Tatabahasa :morfologi- imbuhan awalan peN Kosa kata pencemaran, pencabulan

Pengisian Kurikulum/Elemen

lf,

erentas Kurikulum

r llmu : Sains dan teknologi r NilaiMurni : kesyukuran, kebersihan fizikaldan mentat o Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan atam

Etemen

melaruirMK 'T:i$:r Kreati$ii : Pergerakan kreatif - lmaginasi dan visualisasi, mencipla lirik lagu

Keusahawanan

Kumpulan SKTatobahaso

a_
)

Skategi

r r r o

Kemahiran berfikir ; Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, sebab akibat menjaga kebersihan gigidan muka KBKK Kemahiran belajar eara belajar Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan kebersihan dalam kehidupan seharian.

Bahan Bantu i[engaiar

Jenis
1

Bilanqan
1

2 3 4 5 6

Ksmnuter riba LCD Lirik lasu :Hiiau -Zainal Abidin Grafik peta pemikiran : carta pelbaqai alir Lembaran keria pemulihan Borang rekod penilaian Pemerhatian mengecam kata nama am konkrit

1
1

5
1

i.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa mengamalkan kebersihan diri dalam kehidupan seharian mereka.

lsi oelaiaran
Lagu: Hijau

Lanqkah dan Aktiviti BBB

Catatan

lnduksi Set (5 minit)


Soalan

o .

Lirik lagu Hijau

1. Apakah yang

faham dari
tersebut?

kamu lagu

2. Apakah warna yang terdapat dalam lagu


tersebut?

. . .

3. Mengapakah warna hijau dipilih sebagai


judul lagu?

Guru memperdengarkan lagu'Hijau' nyanyian ZainalAbidin Guru bersoaljawab dengan murid berkaitan lagu tersebut Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

KB
Menghubung kaiit

BCB Memproses maklumat

Pembelaieran Kontekstual

Menohubunokait kan

Kumpulan SKTotabahaso

,-).

4. Apakah kaitan warna


hijau dengan alam
sekeliling anda?
di

dengan pengalaman dalam kehidupan

Petikan Teks: Memulihara Alam Sekitar Soaljawab

Langkah

(10 minit)

Aktiviti Guru

r .

BBB
Petikan Teks LCD

1. Apakah isi utama yang kamu peroleh daripada


petikan yang kamu baca
itu?

o r . o

KB
Guru menayangkan slaid petikan 'Memulihara Alam Sekitad. Guru meminta murid membaca petikan secara senyap Guru meminta murid membaca petikan trersebut seeara kuat.

sebab akibat

Teknik

2. Mengapakah kita

3. Apakah -

perlu menjaga alam sekitar kita? Cantik Bersih Sihat dan segar indah kepentingan menjaga alam sekitar kita? Tarik pelancong Dikunjungi oranglpelancong Berniaga disitu dll

e Pemerhatian # Soaljawab

Aktiviff Murid

o . o

KP lntrapersonal Verbal linguistik Kinestatik

Hilai ilumi o Kebersihan Pembelajaarn kontekstual

Kumpulan SKTotobahasa

BBB Mengenal pasfi lmbuhan

pell

Langkah2(l0mlnit)
Aktiviti

o o .

Petikan teks

. . . . . . ' , . . . r .

Pencemaran Penduduk Perumahan Persatuan Pembasmian Pencabulan Pemanasan Perbahasan Pembukaan Penempatan Pertanian pengangkutan Perbelanjaan

. o r

Guru meminta murid mencari perkataan yang berimbuhan pell yang terdapat dalam petikan yang disediakan Guru meminta murid menulis perkataan tersebut pada lembaran kerja/kertas sebak Guru meminta wakil murid/murid membentangkan hasil itu Guru merumuskan perkataan yang berimbu han pelSbersama-sama murid

Pendekatan lnduktif

Teknik
Penyoalan

o r o r

KP
Intrapersonal Verbal linguistik

Nilai Murni
Kebersihan fizikaldan mental PAS Bertanggungjawab

Penilaian objektif

o
Guru meftberikan satu contoh ayat tunggal: Pencemaran sungaidi Malaysia semakin membimbangkan.

Pemerhatian

BBB

Langkah3(15minit)
Aktiviti
1. Guru meminta murid membina ayat tunggalsusunan biasa secara lisan berdasarkan perkataan yang berimbuhan pell yang tersenarai di atas. 2. Guru membetulkan kesalahan murid secara lisan 3. Guru meminta murid menulis ayat tersebut pada papan putih 4. Guru mengarahkan murid menyalin ayat tersebut pada buku rampaian

. r o

Petikan teks Kad perkataan Borang penilaian rakan sebaya.

KP o Verbal Linguistik o lntrapersonal

Penilaian obiektif Pemerhatian: Lembaran


kerja

Kumpulon SKTotobahasa

7,

JCng-kCCn

jC*apan pengayaan

lPengayaan
Murid diminta menyenaraikan 6 perkataan yang mengandungi imbuhan peN- yang terdapat dalam kawasan sekolah

LembaranAeriE-akrsviti pengayaan

o o o o o o

Penyapu Pemadam Pembaris Pelaiar Penyodok sampah pengawaa

Jangkaan jawapan pemulihan

1. Pemulihan

, . . . . . . . .

Pencabulan - cabul Pemanasan - panas Perbahasan - bahas Pembukaan - buka Penempatan - tempat
Perbelanjaan

Pencemarcn - @mar Perumahan - rumah Pembasmian - basmi

Murid diminta memadankan perkataan berimbuhan dengan kata dasar yang diberi.

Lemharan keria alrtiviti pemulihan

belanja

Sosial : Nyanyian lagu Hijau dengan gaya tersendiri.

Penutup 5 minit Murid diminta menyanyikan lagu Hijau dengan gaya tercendiri.

BBB
Lagu Hijau

o Kebersihan . Kesyukuran PAS . bertanggungjawab


KP:

Nilai

o Verbal linguistik
lntrapersonal

Kumpulon SKTatobahasa
