Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (SLOT PENGAJARAN)

Kelas Tarikh Masa Bilangan Pelajar Modul Tema / Tajuk Tunjang Utama Standard Kandungan

: Prasekolah Bintang SK Subang : 19 Mac 2014 : 10.30 11.10 pagi (40 minit) : 25 orang : Teras Asas : -tiada- / Operasi tambah dalam lingkungan 10 : Sains dan Teknologi - Matematik : (ST 8.1) Memahami operasi tambah dalam lingkungan 10

Standard Pembelajaran

: (ST 8.1.2) Menyatakan hasil tambah dengan membilang terus dari suatu nombor sehingga nilai 10 (Counting all and Counting on). : (PSE 3.2.2) Bertolak ansur dan bekerjasama semasa menjalankan aktiviti. (PM 9.1.3) Berani melibatkan diri dalam aktiviti.

Kesepaduan Tunjang

Objektif Pengajaran

: Pada akhir pelajaran murid dapat : 1. Mendengar dan memahami arahan. 2. Memberi respon terhadap arahan dengan betul. 3. Meneka jawapan dengan jawapan yang betul. 4. Membilang objek dengan betul. 5. Menyatakan hasil tambah dengan membilang terus dari suatu nombor sehingga nilai sepuluh. 6. Memahami konsep penambahan. 7. Menyiapkan tugasan dengan baik.

Pengetahuan Sedia Ada

: Murid pernah mengenal angka 0 hingga 10 dan murid pernah menjalankan aktiviti operasi tambah.

Kemahiran Berfikir (KB) Penerapan Nilai Bahan Bantu Mengajar (BBM) Kosa Kata

: Menyelesaikan masalah yang diberikan. :Berhati-hati, mengikut giliran, bertolak-ansur, hormat-menghormati, sabar, berani, bekerjasama. : Origami, bekas lutsinar, lembaran kerja. : Tambah, campur.

AKTIVITI PENGAJARAN LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN DAN PEMBELAJARAN Set induksi ( 5 minit) Menyanyi dengan sebutan yang jelas Guru menyanyikan lagu Jari, tap,tap,tap Guru tunjuk jari satu jari dan nyanyi: Satu jari, satu jari,satu jari,tap,tap, tap Tunjuk atas, tunjuk bawah satu jari, tap, tap, tap. (buat dua jari, tiga jari,empat jari dan lima jari) BBM: Pemain muzik KBKK : Menghubung kait CATATAN

Langkah 1 (10 minit)

Tambah secara lisan dan bertulis.

Guru menunjukkan bagaimana operasi tambah berlaku.

BBM : Kertas origami

Guru menggunakan KBKK : kertas origami Menghubung kait,

untuk menerangkan Membanding beza kepada murid. Guru akan memanggil dua orang murid dan membilang jumlah kertas origami. Setelah itu mereka akan memberikan jawapan. Guru juga memberi penerangan menggunakan kertas origami agar murid lebih memahami. Langkah 2 ( 15 minit ) Aktiviti Pengukuhan Guru akan mengedarkan lembaran kerja. Guru akan membantu murid yang lemah. Nilai : bertolakansur, berhati-hati, mengikut giliran, hormatmenghormati Penutup ( 10 minit) Perbincangan jawapan Guru membuat rumusan dengan BBM : Lembaran kerja BBM : Lembaran kerja

soalan

bertanyakan soalan kepada muridmurid dan membincangkan jawapan bagi soalan lembaran kerja.
