Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PSV TAHUN 6 Mata Pelajaran Tahun Tarikh Masa Bilangan Murid Bidang Tajuk/Tema Teknik

: Pendidikan Seni Visual :6 : 21 February 2014 : 7.35 pagi 8.35 pagi (60 minit) : 18 orang : Membuat Corak Dan Rekaan : Kertas Pembalut Hadiah : Resis

Pengetahuan Sedia Ada : Murid perlu menggunakan warna poster dank rayon sebagai bahan hasil karya seni Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Aras 1 : Mengaplikasi krayon dalam aktiviti Aras 2 : Menggunakan warna kontra Aras 3 : Mengaplikasi kepelbagaian bentuk dan warna dalam hasil lukisan

Objektif

: Pada akhir pelajaran ini, murid dapat: 1. menguasai kemahiran menghasilkan resis dari bahan yang betul. 2. mengetahui corak terancang dan motif geometri 3. Mengaplikasi penggunaan pelbagai bentuk dan warna dalam menghasilkan karya seni

Gabungan Jalinan KBKK Penerapan Nilai

: Sains : Menjana Idea, Kreatif, Mengenalpasti, Menganalisis, Inovatif : Teliti, Kebersihan, Berdisiplin

Alat Membantu Belajar : Hasil Karya Resis, Carta Aliran Proses, Powerpoint, Mini Geometri CardBoard , Roda Warna Alat Bahan : Berus Warna, Pensil, Pembancuh warna : Krayon, Kertas Lukisan, Warna Poster

Langkah / Masa Set Induksi ( 5 minit )

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Alat / Catatan

Mengenali pelbagai corak jenis kertas pembalut hadiah

Guru menyediakan sebuah kotak dinamakan kotak misteri yang mengandungi bahan buat aktiviti resis. Murid disuruh meneka benda yang terdapat dalam kotak misteri sambil memerhati kertas pembalut kotak tersebut. Guru menyuruh murid menyatakan bahan dan alat yang terdapat dalam kotak tersebut.

Nilai: Berdisiplin Kemahiran generic Verbal linguistic ABM: Kotak Hadiah

Langkah 1 (15 minit )

Pengenalan Resis ( Hasil Karya daripada Media Kering dan Media Basah ) serta alat dan bahan yang digunakan

Murid disuruh meneka aktiviti yang dapat dijalan menggunakan alat dan bahan tersebut. Guru menerangkan penggunaan teknik resis dan kegunaan setiap alat dan bahan yang akan digunakan untuk aktiviti hari ini

Nilai: Teliti Kemahiran generic Verbal linguistic ABM: Powerpoint KBKK: Mengenalpasti, Menganalisis

Definisi corak terancang dan corak tidak terancang

Guru menjelaskan secara ringkas corak terancang dan corak tidak terancang dalam teknik resis.

Langkah 2 ( 15 minit )

Demonstrasi guru dan aktiviti

Guru mengarah murid mengeluarkan alat dan bahan Guru membuat demonstrasi tentang cara menghasilkan corak dan rekaan hiasan kertas pembalut hadiah dengan menggunakan teknik resis bermotifkan geometri

Nilai: Teliti Kebersihan Kemahiran generic Verbal linguistic ABM: Roda Warna, Hasil Karya Resis KBKK: Menjana Idea

Hasilan guru: Karya teknik resis

Pada masa yang sama, murid membuat percubaan menghasilkan karya teknik resis atas kertas lukisan kecil. Guru menunjuk contoh-contoh hasil karya teknik resis yang bermotif geometri beserta dengan roda warna untuk menunjukkan warna kontra.

Langkah 3 (20 minit)

Pelaksanaan aktiviti murid menghasilkan karya seni

Aktiviti perlaksanaan murid dalam menghasilkan corak kertas pembalut hadiah corak terancang bermotifkan geometri. Guru memerhatikan murid sepanjang aktiviti dilaksanakan

Nilai: Teliti Kemahiran generic Verbal linguistic KBKK: Kreatif dan inovatif

Penutup (5 minit)

Sesi apresiasi dan refleksi hasil karya murid

Guru mempamerkan dan seterusnya menceritakan tentang hasil kerja mereka Murid membuat ameran hasil kerja mereka Menyatakan perasaan diri terhadap kegiatan yang dijalankan Guru menilai hasil kerja murid-murid dan membimbing murid untuk melakukan penilaian terhadap kerja mereka

Nilai: Teliti Kemahiran generic Verbal linguistic KBKK: Kreatif dan Inovatif
