Anda di halaman 1dari 18

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Kelas Bil. Murid Hari Tarikh Masa Tema Tajuk : : : : : : :

Bahasa Melayu 5 Yakin

Rabu 20 Februari 2013 9.15 10.10 pagi Institusi Pelajaran Usaha Tidak Henti Kejayaan Menanti

Fokus Utama : 8.2 : Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk. Aras 1 (i) : Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.

Fokus Sampingan : 5.2 : Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca. Aras 2 (i) : Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonasi berdasarkan tanda baca. 9.3 yang : Menyusun maklumat secara kohesi daripada nota atau catatan hasil daripada bahan

didengar atau dibaca. Aras 2 (i) : Menyusun atur maklumat mengikut keutamaan.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid murid pernah mendengar intonasi sewaktu bercerita. : Murid murid telah mengetahui ayat tunggal dan ayat majmuk.

Objektif 1)

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid murid dapat :

membaca cerita dengan sebutan dan intonasi yang betul.

2)

menyusun enam maklumat mengikut urutan berdasarkan cerita yang dibaca dengan tepat.

3) Membina dan menulis sembilan ayat tunggal atau ayat majmuk berdasarkan kata ganda dengan betul.

Sistem Bahasa :

Tatabahasa :

Kata ganda

Pengisian Kurikulum

: Ilmu - Matematik - Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Nilai Murni berusaha.

- Yakin, sentiasa berusaha, kerjasama, teliti, terus

Bahan Bantu Mengajar : (a) audio lagu Gemuruh. (b) lirik lagu Gemuruh. (c) edaran teks. (d) lembaran kerja.

LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi ( 5 minit )

Nyanyian lagu Gemuruh. Lirik Lagu Gemuruh Bila Bertalu Rentak Dikalbu Hasrat Yang Tersirat Semakin Ku Buru Bila Bergema Laungan Gempita Harapan Bernyala Nadi Ku Berganda

1. Guru meminta muridmurid berada dalam keadaan sedia dan selesa bagi memulaka n pengajara n.

Kecerdasan Pelbagai Verbal linguistik Muzik

Strategi Berpusatkan murid Mediatif Soal jawab

Nilai Murni 2. Guru mengedar kan lirik lagu Gemuruh dan meminta murid membaca secara imbasan (scanning) Yakin

Gemuruh Jiwa Semangat Membara Dari Puncak Ingin Ke Angkasa Berkalungkan Bintang Berkelipan Menyerlah

Sentiasa berusaha BBM Audio lagu Gemuruh Lirik lagu Gemuruh

Jauh Dari Yang Biasa Ungkapan Ini Bukan Sekadar Bermimpi Segalanya Kan Pasti Terbukti Nanti Gemuruh Jiwa Semangat Membara Dari Puncak Ingin Ke Angkasa Berkalungkan Bintang Berkelipan Menyerlah Jauh Dari Yang Biasa

3. Guru memasan g audio lagu Gemuruh dan meminta murid menyanyi dengan penuh semangat.

Soalan guru : Apakah mesej yang ingin disampaikan melalui lagu tersebut? Jawapan : Kita hendaklah sentiasa berusaha dan tidak berputus asa untuk mencapai kejayaan.

4. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai lagu yang dinyanyik an.

5. Guru mengaitka n aktiviti yang dijalankan dengan tajuk pelajaran yang akan dipelajari. Tajuk pelajaran :Usaha Tidak

Henti Kejayaan Menanti.

Langkah 1 (10 minit )

Membaca cerita berdasarkan teks.

(TEKS CERITA : RUJUK LAMPIRAN)

1. Guru mengedar kan teks cerita kepada setiap murid.

KBT Pembelajaran konstektual Pembelajaran koperatif Kecerdasan Pelbagai Verbal linguistik. Strategi Berpusatkan bahan Nilai murni Kerjasama Yakin

2. Murid diminta membaca secara senyap dan mengenal pasti sebutan dan intonasi teks tersebut.

BBM 3. Murid diminta membaca teks cerita secara bergilir gilir Teks cerita

mengikut jantina dengan sebutan dan intonasi yang betul.

4. Guru melakuka n penilaian terhadap bacaan murid.

Langkah 2 (10 minit)

Aktiviti menyusun maklumat mengikut keutamaan berdasarkan cerita

Arahan guru : i. Rujuk teks cerita. Lihat susunan ayat yang terdapat dalam kotak.

1. Guru mengedar kan edaran lembaran kerja kepada setiap murid.

KBT Pembelajaran konstruktivisme Kemahiran berfikir

Strategi 2. Murid mendeng ar arahan guru bagaiman a untuk melengka pkan lembaran Berpusatkan murid Nilai Teliti Yakin Induktif

ii.

iii.

Susun ayat mengikut keutamaa n berdasark an cerita. Tulis susunan ayat yang betul dalam satu perengga n sahaja.

kerja tersebut.

BBM Teks cerita

iv.

3. Murid diberi masa untuk menyiapk an lembaran kerja.

Lembaran kerja Kad susunan

Guru memaparkan kad susunan dan meminta murid menyusunnya mengikut keutamaan. Setiap murid menyemak jawapan masing masing.

4. Guru melakuka n bimbinga n kepada murid yang memerluk an.

5. Guru menyema k jawapan bersama sama dengan murid.

Langkah 3 (25 minit)

Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat topik.

1. Guru memberik an penerang an kepada murid

KBT Kemahiran berfikir Strategi

Penyerapan sistem bahasa. Tatabahasa : Kata ganda

mengenai kata ganda.

Penerangan Koperatif

Aktiviti mencari kata ganda dalam teks cerita.

2. Murid mendeng ar penerang an guru dengan teliti.

Pengajaran berpusatkan murid

Nilai Murni: Kerjasama Teliti Yakin

3. Murid diminta untuk menyalin nota yang ditulis oleh guru.

Terus berusaha BBM Teks cerita

4. Murid diminta berada secara berpasang an untuk melakuka n aktiviti seterusny a.

5. Murid diminta untuk mengenal

pasti dan menggaris kata ganda yang terdapat di dalam teks cerita.

6. Murid menulis kata ganda yang telah dikenal pasti mengikut jenisnya.

7. Guru menyema k hasil kerja setiap pasangan.

8. Murid membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang mudah berpandu kan kata

ganda secara individu.

9. Guru memberik an bimbinga n kepada murid yang memerluk an.

Penutup (5 minit)

Rumusan isi pelajaran

Soalan guru: 1. Nyatakan pribahasa yang boleh dikaitkan dengan cerita ini?

2. Guru merumus kan isi pelajaran yang dipelajari hari ini. 3. Guru melakuka n sesi soal jawab dengan murid. 4. Guru meminta murid melakuka n aktiviti regangan otot badan dan

Strategi Soal jawab

Sumbang saran

Jawapan : 1. Jika tidak dipecahkan ruyung, manakan dapat sagunya. 2. Ibarat mencurahkan air ke atas daun keladi.

3. Sesal dahulu pendapatan, sesal kemudian tidak berguna.

ke atas.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 5 Ibnu Nafis Bil. Murid : 35 Orang Tema : Institusi Pelajaran Tajuk : Usaha Tidak Henti Kejayaan Menanti Tarikh : 7.10.2011 Masa : 8.45 pagi 9.45 pagi

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat : 1. Menyenaraikan 5 kata ganda dengan betul. 2. Membina sekurang kurangnya 5 ayat menggunakan kata ganda dengan betul. 3. Menyatakan sekurang kurangnya 3 mesej dalam petikan.

Fokus Utama : 5.2 Membaca kuat teks pantun dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.

Fokus Seterusnya : 8.6 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana dalam penulisan.

Aras 21 (i) Menulis perkataan dan

pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberi.

Kemahiran Berbahasa : Mendengar dan menulis, membaca dan menulis. Sistem Bahasa : Tatabahasa : Kata Sendi, Ayat Majmuk,Ayat Tunggal. : Bertanggungjawab,Kerjasama dan Kasih Sayang. : Menjana idea, banding beza. : Verbel logistik, inter- intra personal.

Nilai Murni

Kaedah Berfikir Kecekapan Pelbagai

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar dan belajar kata ganda. BBM : Kad imbas, lembaran kerja bahan maujud.

Isi Pelajaran

Aktiviti P & P

Catatan

Memperkenalkan kata ganda

Set Induksi (5 minit) 1.Guru menunjukkan sebekas gula- gula, sayursayuran, paku- pakis. 2.Murid menyatakan bahan tersebut. 3.Guru mengaitkan dengan tajuk

KBBK : Inferens, menjana idea. Nilai : Kerjasama, bertanggungjawab BBM : Gula- gula, paku- pakis

Gula- gula Paku- pakis Rama- rama

Buah- buahan

hari ini.

Usaha Tidak Henti Kejayaan Menanti

Langkah 1 (15 minit) 1.Guru mengedarkan petikan. 2.Murid membaca senyap dan memahami isi kandungan petikan. 3.Guru menilai secara rawak murid membaca petikan. 4.Guru membimbing bacaan murid.

KBBK: Menjana idea KB : Urbal linggistik

Nilai : Kerjasama, bertanggungjawab. BBM : Lampiran teks.

Kata ganda dalam petikan.

Langkah 2 (20 minit) 1.Murid dibimbing oleh guru untuk mencari kata ganda dalam petikan. 2. Murid menggaris kata ganda. 3.Guru membuat penilaian dengan jawapan murid.

KBBL : Membuat keputusan. Nilai : BBM :Lampiran teks.

Kata Ganda

Langkah 3 (25 minit) 1.Cara menjawab kata ganda. 2.Guru memastikan murid membina ayat kata ganda yang diberi. 3.Guru membimbing murid membina ayat

BCB :Menjana idea BBM : Kad imbasan

Penutup (5 minit) 1.Guru merumuskan tentang isi pelajaran pada hari ini.

Penutup

2.Guru bersoal jawab tentang kata ganda. Koniktif: Murid dapat membina kata ganda.

Baca cerita dibawah dengan sebutan dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.

Izhar menutun basikalnya lalu perlahan lahan lalu menyandarkan pada tiang rumahnya. Dia berasa serba salah untuk berhadapan dengan ibunya. Waktu itu, ibunya sedang menyidai pakaian di ampaian. Malunya aku hendak memberikan kad kemajuan ini untuk ditandatangani oleh ibu, bisik Izhar sambil merenung ke arah sebuah busut di bawah rumahnya. Wah hebatnya anai anai itu! .Setahu aku ayah telah mencangkul busut itu minggu lepas. Izhar terpukau oleh kerajinan anai ania yang tidak mengenal erti mengalah. Dugaan yang dihadapi dapat diatasi oleh anai anai itu.Kerja kerja membina busut itu tetap dilakukan. . Busut itu tentunya sekecil bola beberapa hari yang lepas. Hari ini busut itu telah meninggi setinggi baldi merah ibu, bisik Izhar lagi. Izhar pun terus mengingatkan kembali keputusan peperiksaan pertengahan tahun yang diperolehnya tadi. Impiannya untuk mendapat 5A dalam peperiksaan berkecai. Jangan bimbang, ayah, ibu. Saya pasti akan berjaya mengharumkan nama sekolah. Sekolah saya terkenal sebagai Sekolah Harapan Negara. Lagipun saya seorang murid yang dikagumi di sekolah itu. Kata kata itu diingati kembali selepas ayah dan ibunya berleter kerana tidak mengulang kaji pelajaran.

Aku kesal dengan kata kataku tempoh hari. Selama ini aku rasakan akulah yang terbaik dalam kalangan rakanku. Aduh, pedihnya rasa hatiku ini! Aku malu hendak berjumpa dengan mereka, bisiknya lagi. Izhar, apakah yang kamu buat di tepi rumah itu?Pergilah naik.Ibu telah menyediakan makanan di dapur. Makan ya, nak! tegur ibunya. Baiklah ,ibu, kata Izhar Semasa hendak makan, Izhar termenung lagi. Kali ini dia teringat ingat akan kehebatannya dalam bidang sukan di sekolah. Semua guru memujinya dan mereka sering menasihatinya agar berusaha dengan bersungguh sungguh,tetapi dia masih bersikap sambalewa. Perbuatan Izhar akhirnya makan diri. Dia benar benar menyesal.Cita - cita ibu dan ayahnya hendak melihatnya memasuki sekolah berasrama penuh mungkin punah. Mulai hari ini, aku berjanji akan berusaha seperti anai anai itu dan tidak akan mengalah sama sekali.Aku akan memastikan hasrat ayah dan ibu tercapai, bisik Izhar.

Arahan : Senaraikan kata ganda yang terdapat dalam cerita di atas. Kemudian, bina ayat dengan menggunakan kata ganda tersebut.

1. Kata ganda dalam petikan : a. anai-anai b. kata-kata c. teringat-ingat d. cita-cita e. perlahan-lahan f. kerja-kerja

g. rakan-rakan h. sungguh-sungguh i. benar-benar

2. Bina ayat dengan menggunakan kata ganda a. Anai-anai hidup dalam sebuah kelompok besar.

b.

Kerja-kerja pembaikan jalan telah dilakukan.

c.

Saya mohon maaf atas kata-kata saya yang agak kasar.

d.

Rakan-rakan turut membantu saya semasa saya ditimpa kesusahan.

e.

Saya masih teringat-ingat akan semua peristiwa yang berlaku di hutan ini.

f.

Beliau bersungguh-sungguh hendak memajukan kawasan itu.

g.

Cita-cita saya hendak menuntut di universiti telah tercapai.

h.

Saya benar-benar tidak menyangka yang awak akan datang ke sini.

i.

Lakukan kerja itu dengan cermat dan perlahan-lahan.

3. Mesej dalam cerita

a.

Sekali gagal bukan bermakna gagal untuk selama-lamanya.

b.

Kita akan lebih yakin jika kita berusaha bersungguh-sungguh.

c.

Kehidupan haiwan adakalanya memberikan pengajaran kepada manusia.

d.

Usaha tangga kejayaan.
