Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Kelas : Tahun 4 Bestari
Bilangan Murid : 30
Masa : 9:30- 10:30 pagi ( 1jam )
Tema : Kesihatan
Tajuk : Demam denggi wabak membunuh

Fokus Utama
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
3.5 Mencatat maklumat yang betul
tentang sesuatu perkara daripada
pelbagai sumber.
3.5.2 Mencatat maklumat yang betul
mengikut urutan untuk membuat carta
daripada pelbagai sumber.

Objektif :
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i. Mencatat maklumat tentang sesuatu perkara berdasarkan petikan yang diberikan
dengan betul dan tepat.
ii. Menghasilkan carta atau grafik daripada maklumat yang diperolehi daripada petikan
dengan tepat dan betul.

Sistem Bahasa :
Tatabahasa : Sintaksis ayat tunggal, ayat majmuk
Kosa kata : wabak, bahaya, membunuh, kesihatan, punca

Pengisian Kurikulum : 1. Ilmu- Pendidikan Jasmani dan Kesihatan
2. Nilai- Kebersihan, Bergotong-royong
3. KBT- Verbal linguistik,




Kepelbagaian Kaedah dan Teknik
Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubungkait, meringkaskan maklumat
Pembelajaran kontekstual : Menghubungkait dengan amalan toleransi,
kebersihan dalam kehidupan harian, menghubungkait dengan peranan masyarakat
dalam memelihara kebersihan
Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, intrapersonal, interpersonal
Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat, Memproses maklumat,
kemahiran membuat persembahan
Kreativiti dan inovasi : Pengurusan grafik

Bahan Bantu Mengajar
Jenis Bilangan
1. Petikan 30
2. LCD 1
3. Komputer riba 1
4. Lembaran kerja 30
5. Pembesar suara 1


Pengetahuan Sedia Ada :
Murid mempunyai pengetahuan tentang penyakit yang dibawa oleh serangga merbahaya
seperti nyamuk










Langkah/
Masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran &
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Persediaan kelas Murid membuat
persiapan dengan
bacaan doa dan
kutipan sampah
melalui
Guru bertanya
tentang hal kesihatan
murid-murid.
Guru memberitahu
tajuk pelajaran hari ini
iaitu Demam Denggi
Wabak Membunuh
Guru menayangkan
satu tayangan video
yang bertajuk Hindari
Nyamuk Aedes.
Murid menonton dan
meneliti video yang
ditayangkan di
hadapan kelas.
BBB:
-komputer riba
-LCD
-Pembesar suara
KBT:
-menghubungkait
Nilai:
-teliti
-menjaga
kebersihan
Langkah 1
(10 minit)
Membaca petikan Guru mengedarkan
kertas yang
mempunyai sebuah
BBB: Petikan
KBT:
petikan kepada murid-
murid.
Murid-murid
membaca petikan
secara senyap.
Murid membaca teks
secara mekanis
dengan sebutan dan
intonasi yang betul
secara individu,
berkumpulan dan
kelas.
-Verbal Linguistik,
-Interpersonal,
-5P
Langkah 2
(20 minit)
Menyebut dan
membaca
Padanan Latih tubi
Guru dan murid
berbincang tertang
petikan yang dibaca.
1. Punca demam
denggi
2. Tanda-tanda
demam denggi.
3. Langkah
pencegahan.
4. .Kos rawatan
Murid-murid
mencatatkan
maklumat yang betul
ke dalam grafik
berdasarkan petikan.
Slaid power point
gambar haiwan.
Kad gambar
haiwan. Kad
perkataan. Kem.
Lisan
Langkah 3
(20 minit)
Pengukuhan
Lembaran kerja
Murid diberikan
lembaran kerja.
Murid diminta
menyenaraikan
maklumat yang
diberikan atau diminta
BBB: lembaran
kerja.
Pemulihan
Pengayaan
di dalam lembaran
kerja.
Murid seterusnya
menyusun maklumat
ke dalam grafik yang
sesuai.
Murid menjawab
semua soalan yang
terdapat dalam
lembaran tersebut.
Penutup
(5 minit)
Rumusan Guru membuat
rumusan tentang isi
pelajaran.
Guru membuat
beberapa teguran
kapada kelas
mengenai tulisan
yang tidak kemas da
sebagainya.
KBT: Didik Hibur,
Kinestetik, Visual
Ruang
Nilai: Keberanian,
Kerjasama
