Anda di halaman 1dari 4

LAMPIRAN G

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN




Mata Pelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Tingkatan : 4 Sains 1

Bilangan Pelajar : 30 orang

Tarikh : 8 Mac 2011 (Selasa)

Masa : 11.00 pagi 12.20 tengah hari (80 minit)

Tema : Sistem Komputer

Subtema : Perkakasan (Storan)

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,
pelajar dapat:

(i) Menjelaskan jenis-jenis Storan dengan
tepat.
(ii) Menyatakan fungsi dan contoh-contoh
Storan Primer dan Storan sekunder dengan
tepat.

Prasyarat : Pada amnya, pelajar-pelajar mengetahui
perkakasan-perkakasan asas komputer.

Bahan Bantu Mengajar : (i) Gambar rajah
(ii) Nota edaran
(iii) Kabel untuk rangkaian
(iv) Lembaran kerja

Penerapan Nilai Murni : (i) Berani mencuba
(ii) Rasional
(iii) Sabar dan kerjasama
(iv) Kerajinan
(v) Menghormati guru dan rakan
LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN

LANGKAH ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/NILAI
MURNI/BAHAN
BANTU
MENGAJAR

Set Induksi

(2 min.)

Pengenalan
kepada storan.

Guru membuat pertanyaan
kepada pelajar:-
Bagaimanakah jika anda
hendak menyimpan peralatan
dan barang-barang yang jarang
digunakan di dalam rumah?
Pelajar menjawab pertanyaan
guru.
Guru menjelaskan kepada
pelajar topik yang akan
dipelajari selepas mendapat
jawapan dari pelajar.


.

Langkah 1

(5 min.)

Konsep Storan
dan storan
Primer

Guru menerangkan kepada
pelajar tentang konsep storan
komputer dan jenis-jenisnya.
Guru menjelaskan definisi dan
fungsi storan primer.
Pelajar ditunjukkan oleh guru
dengan paparan perkakasan
komputer yang menjadi contoh
storan primer.


Power Point/
Gambar rajah

Nilai bekerjasama
LANGKAH ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/NILAI
MURNI/BAHAN
BANTU
MENGAJAR

Langkah 2

(5 min.)


Storan
Sekunder

Guru menjelaskan konsep dan
fungsi storan sekunder.
Guru memaparkan imej contoh
perkakasan storan sekunder dan
bertanyakan kepada pelajar
sama ada mereka pernah
melihat perkakasan yang
dipaparkan.
Pelajar diminta oleh guru untuk
menyalin isi-isi penting dari
penerangan yang di sampaikan.
Power Point/
Gambar rajah

Nilai: Kerajinan

Langkah 3

(Penilaian)

(3 minit)



Guru memberikan pelajar
soalan dalam bentuk paparan
slide Power Point.
Pelajar diminta untuk membuat
perbincangan secara
berpasangan bagi menjawab
soalan yang diberikan secara
lisan.

Power Point/
Gambar rajah.

Nilai:
Perbincangan,
bekerjasama,
KBKK diterapkan,
berani mencuba

Langkah 4

(Pengukuhan)

(2minit)

Guru meminta pelajar untuk
menyiapkan soalan latihan yang
diberikan dalam bentuk
lembaran kerja sebagai kerja
rumah.
Pelajar diminta untuk
menghantar isi-isi penting yang
telah diperolehi pada kelas
seterusnya.

Lembaran kerja

Nilai berani
mencuba
LANGKAH ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
CATATAN/NILAI
MURNI/BAHAN
BANTU
MENGAJAR

Penutup

(2 minit)

Guru membuat pengulangan
tentang apa yang telah di ajar.
Pelajar diingatkan oleh guru
untuk membaca buku teks di
rumah untuk menambahkan
pemahaman dan menyiapkan
tugasan yang diberikan.




Nilai menghormati
guru dan rakan,
kerajinan.


Refleksi:









Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing:
