Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 25 Ogos 2010


Masa : 8.00-9.00 pagi
Tahun : 1 Pintar
Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun 1
Tema : Pelancongan
Tajuk : Makan Angin
Objektif :Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2. Menyatakan empat pengajaran daripada teks yang telah disediakan.
3. Menyatakan lima maksud lambang yang diberikan berdasarkan teks yang telah disediakan.

Fokus utama : 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang
betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 2 (i) baca teks informatif dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Fokus sampingan : 7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat dan
tersirat.
Aras 1 (i) Menyatakan maksud lambang dan symbol yang diberikan
bagi sesuatu gambar.
Aras 3 (ii)Menghuraikan pengajaran yang terdapat dalam teks yang
dibaca.

Sistem bahasa : Tatabahasa - kata nama khas dan kata adjektif
Kosa kata - komuter, tiket, awam, kaunter, bagasi, dll.

Ilmu : Kajian Tempatan dan Muzik
Nilai : Berbudi bahasa dan semangat bermasyarakat.
KBT : KB- mencirikan, menyenaraikan, membanding beza, belajar cara belajar dan
konstruktivisme

BBM : Klip Video Cuti-cuti Malaysia, Petikan bertajuk Makan Angin
bersama Keluarga Saya., Kad bergambar, kertas mahjong, kata imbasan dan lagu.

Masa / Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P& P Catatan

Set Induksi
(5 minit)

Mengenal pasti tempat-
tempat perlancongan di
Malaysia dalam klip
video Cuti-cuti
Malaysia.

1.Guru menayangkan klip video bertajuk Cuti-cuti
Malaysia
2.Guru meminta murid mendengar lagu sambil
mengenal pasti nama tempat perlancongan yang
terdapat dalam klip video tersebut.
3. Murid mendengar dan mengenal pasti nama-nama
tempat perlancongan yang terdapat dalam klip video
.



BBM
- Klip video Cuti-cuti
Malaysia

KBT
Kontekstual
Kecerdasan pelbagai
Kemahiran berfikir



Langkah 1
(10 minit)

Guru bersoal jawab
mengenai pengalaman
murid melancong
dalam negara

1.Guru meminta 5 orang murid menyatakan tempat-
tempat perlancongan yang telah mereka dengari
daripada klip video tadi.
3.Murid berkongsi pengalaman mereka makan
angin bersama guru dan rakan-rakan.




KBT
Konstruktivisme

Teori Behaviourisme

Sistem bahasa
Kata nama khas

Langkah 2
(15 minit)

Membaca petikan
Makan Angin bersama
Keluarga Saya

1.Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan
dan setiap kumpulan diberikan nama bersempena
dengan tempat perlancongan yang telah dinyatakan.
2.Guru mengedarkan petikan bertajuk Makan
Angin Bersama Keluarga Saya kepada murid-murid.
3.Guru membaca petikan tersebut secara kuat, terang
dan jelas dengan intonasi yang betul
4.Murid mengajuk bacaan guru secara kuat, terang
dan jelas dengan menggunakan intonasi yang betul.
5. Guru meminta 5 orang murid untuk membaca
petikan dan diikuti oleh rakan-rakan lain.
6. Semua murid membaca ayat secara kuat, terang
dan jelas dengan intonasi yang betul dan diikuti
dengan rakan-rakan yang lain.

BBM
Lembaran kerja
Kad imbasan
Papan Hitam

Nilai
Patriotisme, kasih
sayang, mencintai
alam sekitar.

KBT
Konstruktivisme
Kontekstual
KB- Menjana Idea

Teori Behaviourisme

Kata tanya

Kepimpinan

Kaedah koperatif

Nilai
Semangat
bermasyarakat
Langkah 3
(15 minit)
Nilai dan pengajaran
dalam petikan Makan
Angin bersama
Keluarga Saya
1. Guru bertanyakan apa yang difahami oleh murid
mengenai petikan yang telah dibaca.
2. Murid menyatakan dengan lisan tentang apa yang
mereka baca.
3. Guru meminta murid menyatakan nilai-nilai yang
terdapat dalam petikan.
4. Murid menyatakan nilai-nilai yang mereka peroleh
dan berkongsi dengan rakan kesan jika tidak bersikap
sedemikian.

Langkah 4
(10 minit)

Membezakan ciri-ciri
orang yang berbudi
bahasa dan ciri-ciri
orang yang tidak
berbudi bahasa

1.Guru mengedarkan kepada setiap kumpulan
sebanyak 5 keping kad bergambar yang
menunjukkan 5 situasi berbeza.
2. Guru meminta murid mengenal pasti gambar sama
ada gambar tersebut menunjukkan nilai yang baik
atau buruk.
3. Murid akan menandakan betul sekiranya gambar
tersebut menunjukkan nilai yang baik, dan pangkah
sekiranya menunjukkan nilai yang tidak baik.



Penutup
(5 minit)

-Rumusan isi
-Murid-murid diminta
menyanyikan lagu
Cuti-cuti Malaysia

1.Guru merumuskan P&P dengan sesi
soal jawab bersama murid.
2.Guru memasang semula klip video Cuti-cuti
Malaysia
3.Murid dan guru menyanyikan lagu
tersebut bersama-sama.
Nilai
Patriotisme

BBM
Lagu Terengganu
Kita

Refleksi :
