Anda di halaman 1dari 8

Taklimat Praktikum

Kepada Pensyarah Penyelia Elektif Pendidikan Moral Sem 7 Praktikum 3


oleh Unit Moral JAPIM IPTHO

A. Pendahuluan
Taklimat ini bertujuan menyelaraskan pelaksanaan praktikum bagi penyelia-penyelia
praktikum dan juga pada guru pelatih Elektif Pendidikan Moral IPTHO (Opsyen
Matematik dan BC seramai 39 orang). Praktikum akan bermula 26hb Januari hingga 24
April 2014 selama 12 minggu. Bersama ini disertakan format P&P Pend Moral KBSR
dan KSSR serta maklumat tambahan yang berkaitan.

B. Format Rancangan Pengajaran Harian KBSR

Mata Pelajaran
Tahun
Tarikh
:
Masa
:
Bil. Murid
Bidang Pembelajaran
Nilai
Tajuk
Hasil Pembelajaran:

:
Pendidikan Moral
:
5 Arif
28 Februari 2010
8.00 - 9.00 pagi
:
20 orang
:
4. Nilai Berkaitan Dengan Diri dan Alam Sekitar
:
4.2 Menyayangi alam sekitar
:
Sumber alam digunakan sebaik mungkin
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat;

1.

Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua cara penggunaan sumber


alam dengan betul. (Pemikiran Moral)

2.

Menghuraikan sekurang-kurangnya dua kesan kepupusan sumber


alam dengan jelas. (Pemikiran Moral)

3.

Menyatakan kadar kemarahan mereka terhadap tindakan


membazirkan penggunaan sumber alam. (Perasaan Moral)

4.

Menghasilkan satu bekas meletak alat tulis dengan menggunakan


botol minuman. (Tingkah laku Moral)

Pengetahuan Sedia Ada

Murid selalu makan atau minum makanan/


minuman yang dibungkus atau ditinkan dengan
bekas plastik.

Pendekatan

Alat Bantu Mengajar

EMK

Langkah
P&P / masa

Isi Pelajaran

Set Induksi

Lagu `Elakkan
Pembaziran

(5 minit)

Pemupukan Nilai
Buku teks (m.s 92-95), Buku Latihan,
Komputer/LCD (Gambar Hasil Kraftangan),
jambangan bunga, tin/ botol minuman,
gam dan gunting.
Kreativiti
Aktiviti P&P

Guru memaparkan seni kata lagu di

Catatan (Kaedah/
teknik, ABM,
Nilai, ICT, KBKK,
KMD)
- Sumbangsaran

layar putih.
Murid diminta menyanyi lagu

`Elakkan Pembaziran bersama-sama - Nyanyian: Seni


kata lagu (rujuk
guru.
buku teks m.s 95).
Murid diminta memberi maksud
beberapa perkataan dalam seni kata
lagu.
- Cintai dan
Guru mengaitkan jawapan murid

dengan tajuk.
Langkah 1
(15 minit)

Fikir Dahulu
Sebelum Buang

Murid diminta merujuk buku teks m.s

92-93

hargai alam
sekitar.
- Perbincangan
kelas.

Murid membaca petikan.

- Cara
penggunaan
sumber alam.

- Kesan
kepupusan
sumber alam
Langkah 2
(10 minit)

Fikir Dahulu
Sebelum Buang

Guru dan murid berbincang

berdasarkan soalan dalam buku teks.

- Buku teks m.s


92-93

Murid diminta Menyenaraikan cara

penggunaan sumber alam dan kesan


kepupusan sumber alam.

Murid berbincang secara

berpasangan tentang penggunaan


sumber alam yang betul atau salah.

- Menjana idea

- Perbincangan
dan
pembentangan.

Betul :
Mengisi borang `GO.
- Kongsi kereta
- Menggunakan Meluahkan perasaan terhadap
tindakan seseorang yang
kenderaan
membazirkan sumber alam.
awam
- Menutup dapur
gas selepas
memasak
- Menutup pili
selepas
mencuci kereta

Langkah 3
(20 minit)

Salah :
-Membiarkan air
melimpah
-Membuang
sampah
merata.
Menghasilkan
bekas alat tulis
dengan
menggunakan
tin atau botol
minuman
terpakai/
terbuang.

Murid diminta bersedia untuk

melakukan projek.

- Rasional
- Buku teks m.s
92-93
- `GO Banding
Beza
-KMD (perasaan)

- Demonstrasi
Projek

Guru memaparkan contoh hasil

kraftangan yang telah siap.

- Komputer/ LCD

Guru menunjukkan cara membuat

bekas alat tulis.


Murid melakukan aktiviti.

- Kreativiti

Guru meminta murid mempamerkan

hasil masing-masing.
Langkah 4

Pengukuhan

Murid diminta menjawab soalan

- Latihan bertulis

latihan dengan menandakan ( )


pada ruang yang betul.

(5 minit)

-Buku teks m.s 95)


- Buku Latihan
- Yakin
Penutup
(5 minit)

Rumusan

Murid diminta menyanyikan semula

`Elakkan Pembaziran.
Dua orang murid diminta membuat

- Nyanyian
- Komputer/LCD
- Cintai dan hargai
3

kesimpulan pembelajaran hari ini.

alam sekitar.

Guru meminta murid membawa tin/

botol minuman ke sekolah untuk


projek seterusnya.

Refleksi
(Menyatakan pencapaian murid berkaitan objektif P&P dan tindakan-tindakan susulan
(pemulihan, pengukuhan dan pengayaan)
Penulisan refleksi juga mengikut saranan yang dijelaskan oleh Unit Praktikum IPTHO

C. Format Rancangan Pengajaran Harian KSSR

Mata Pelajaran dan Kelas


Nilai / tajuk

: Pendidikan Moral Tahun 3


: Kerajinan / _______

Masa

: 10.40 -11.40 pagi (60 minit)

Standard Pembelajaran : 11.1.1, 11.1.2, 11.1.3, 11.1.4,


Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Penaakulan Moral

: i. menyatakan 3 cara bersikap rajin di sekolah.


ii. menyatakan 3 kepentingan bersikap rajin di sekolah

Perasaan Moral

berasa gembira apabila bersikap rajin di sekolah

Perlakuan Moral

menunjukkan sikap rajin dengan berusaha mencari


gambar-gambar kerajinan dari internet.

Pengetahuan sedia ada : Murid telah belajar tentang nilai kerajinan dalam tahun 2.
Teknik : Bercerita

EMK:
i.
ii.

Kreativiti menjana idea, sumbangsaran


TMK - Menggunakan internet

Bahan Bantu Mengajar:


Gambar-gambar cerita, gambar-gambar kerajinan, lembaran kerja.

Langkah P&P /
masa

Set Induksi

Perkara

Catatan (Kaedah/
teknik, ABM, Nilai,
ICT, KBKK, KMD)

Guru menunjukkan gambar-gambar


sebuah cerita.
Guru mengajukan beberapa soalan.

Langkah 1

Langkah 2

Langkah 3

Langkah Penutup

Menjana idea murid dengan meminta


murid bercerita berdasarkan gambargambar tersebut.
Menjana idea murid dengan meminta
murid memberi pendapat tentang nilai-nilai
dalam cerita tersebut dengan
menggunakan thinking tool (Bubble Map).
Guru menjelaskan nilai kerajinan.
Guru mempaparkan teks cerita dan murid
diminta membaca teks tersebut.
Guru menggunakan thinking tool (Human
Flow Map) untuk memastikan kefahaman
murid terhadap cerita tersebut.
Perbincangan kelas dijalankan dengan
mengaitkan aktiviti-aktiviti di sekolah dan
kepentingan bersikap rajin.
Dalam kumpulan, murid menggunakan
internet untuk mencari 2 gambar berkaitan
kerajinan di sekolah.
Sumbangsaran perasaan murid
berdasarkan gambar-gambar tersebut dan
menyatakan kepentingan bersikap rajin.
Guru membuat kesimpulan dari hasil
dapatan murid.

Penilaian P dan P:
i.
lembaran kerja (Nyatakan aktiviti-aktiviti kerajinan di sekolah)
ii. gambar-gambar yang diakses oleh murid dari internet
iii. murid dapat menceritakan perasaan apabila bersikap rajin
Refleksi
(Menyatakan pencapaian murid berkaitan objektif P&P dan tindakan-tindakan susulan
(pemulihan, pengukuhan dan pengayaan)
Penulisan refleksi juga mengikut saranan yang dijelaskan oleh Unit Praktikum IPTHO

D. Maklumat Tambahan
1. Pelaksanaan praktikum hendaklah menurut peraturan yang diselaraskan oleh KU
Praktikum IPTHO.
2. Perancangan dan Perlaksanaan P&P bagi KSSR hendaklah dirujukkan pada:
i) Penekanan pada kreativiti dan inovasi dengan proses pembangunan kreativiti
berdasarkan Proses Kreatif Terarah yang merangkumi 4 fasa iaitu fasa persediaan;
fasa imaginasi; fasa perkembangan dan fasa tindakan ; (Sila baca Dokumen Standard P
Moral KSSR; Dokumen Standard Prestasi Pend Moral KSSR dan EMK dlm KSSR serta
pembaharuan yang terkini dalam pelaksanaan KSSR) (TMK dan Keusahawanan tidak
dicadangkan dengan proses 4 fasa terarah ini)
3. Kejayaan Perancangan dan Perlaksanaan P&P bagi KBSR dan KSSR hendaklah
dirujukkan pada faktor-faktor berikut:
i) Dengan pendekatan yang dicadangkan di dalam P.Moral seperti
Pemupukan Nilai; Pendekatan Bertimbang Rasa; Pendekatan Rasional;
Tindakan Sosial; Pendekatan Moral Kognitif; Pendekatan Penjelasan Nilai;
Analisis Nilai; Pendekatan Kepedulian; Pendekatan Berasaskan
Pendekatan Domain dan lain-lain pendekatan yang sesuai dan dengan ;

Pendekatan
Pendekatan
Pendekatan
Kemahiran;

ii) Strategi lain-lain yang difikirkan sesuai seperti strategi Konstruktivisme; Inkuiri
penemuan; Pembelajaran berasaskan masalah; Membuat keputusan; Pembelajaran
berasaskan projek.
iii) Elemen Merentas Kurikulum (EMK) hendaklah dicatatkan di dalam perancangan
samada Kreativiti dan Inovasi ; Keusahawanan dan TMK dlm KSSR atau pun EMK
terdahulu seperti Bahasa, Sains dan Teknologi, Pendidikan Alam Sekitar, Nilai Murni,
Patriotisme, Pengabungjalinan dan Penyerapan adalah masih boleh diterapkan di
dalam P&P.
iv) Antara kemahiran yang boleh diaplikasikan dalam P&P ialah pembelajaran
berasaskan teori of constraint; pembelajaran aktif; pembelajaran kontekstualisme;
kemahoiran berfikir kritis dan kreatif; kemahiran kajian masa depan dan kemahiran
integrasi kecerdasan emosi dlm Pendidikan Moral.
v) Antara kaedah yang dicadangkan ialah kaedah main peranan. simulasi; bermain;
bercerita; nyanyian; lakonan; perbincangan; lawatan; projek; tunjuk cara; pameran;
penyelesaian masalah dan penyelesaian konflik serta lain-lain kaedah yang sesuai.
vi) Dengan pelbagai alatan sumber yang sesuai dan berkesan kepada murid ;

vii) Dengan data pentaksiran formal dan tak formal yang mempamerkan pencapaian
prestasi pembelajaran murid;
viii) Dengan penambahbaikan dan amalan P&P terbaik berterusan.

4. Antara indikator yang dapat dilihat dari satu pelaksanaan P&P ialah sebarang
pencapaian hasil pembelajaran yang telah dirancang seperti :
i) Penglibatan murid (aktiviti P&P) dalam; pelbagai bentuk tindakan kendiri atau
berkumpulan, termasuk membuat keputusan atau berkempen; atau ;
ii) murid telah bekerja dengan komuniti dan organisasi untuk menangani isu dan
masalah dalam komuniti; atau;
iii) Aktiviti-aktiviti P&P yang telah menjelmakan pemikiran, perasaan dan tingkahlaku
moral murid semasa sesi P&P.
5. Kesemua faktor yang dibincangkan di atas hendaklah dicatatkan dengan ringkas di
ruang catatan RPH. Ruang catatan pada RPH merupakan instrumen pengukuran
penyelia terhadap kekentalan perancangan anda selain dari pelaksanaan P&P di dalam
bilik darjah.
6. Setiap guru pelatih diwajibkan menyediakan RPH di dalam Bahasa Malaysia untuk
rujukan penyelia. Bahasa penyampaian pelajaran adalah mengikut aliran di sekolah
berkenaan.
7. Setiap perkara yang dicadangkan di dalam taklimat ini boleh disesuaikan (dengan
perbincangan) jika terdapat faktor-faktor terkini yang sesuai dan telah diamalkan di
sekolah tempat guru pelatih berpraktikum.

E. Penutup
Diharap pelaksanaan praktikum yang dijalankan akan dapat meningkat keyakinan dan
bakat bakal guru Pendidikan Moral IPTHO serta mengalirkan kandungan ilmu dan
kemahiran Pendidikan Moral Sekolah Rendah pada cara yang paling baik dan berkesan.
Sekian terima kasih
M. Asrar bin Sidon
Unit Moral
JAPIM IPTHO
23hb Januari 2014
8
