Anda di halaman 1dari 14

Rancangan Pengajaran Harian untuk murid cemerlang

Unit

:3

Bidang

: Nombor dan Operasi

Tajuk

: Nombor Bulat hingga 10 ( Angka dan Perkataan )

Kemahiran
: Murid dibimbing untuk menulis dalam bentuk angka dan perkataan 0 10 secara betul.
(Standard Kandungan)
Standard pembelajaran:
(Objektif)
Murid berupaya untuk menulis 8 daripada 10 nombor bulat hingga 10 dalam bentuk angka dan perkataan
dengan cara membentuk nombor dan menulis dengan betul dan jelas.
Masa

: 60 minit ( 2 waktu)

Kelas

: 1 Cerdik ( murid cemerlang )

Bilangan Murid

: 20 orang

KBKK

: Mengecam

Gabungjalin dengan mata pelajaran lain :


Bahasa Melayu
Penerapan nilai

: Kerjasama

Pengetahuan Sedia Ada:


Murid boleh menama dan menentukan nilai
BBM

: Kad Nombor dan Kad Perkataan

Fasa

Kandungan

Set Induksi

Nombor Bulat 0 10

( 5 minit )

Murid boleh menamakan


nombor nombor yang dilihat.

( pemerhatian
dan analisis)

Murid boleh membentuk angka


daripada tanah liat.

Cadangan Aktiviti

Cadangan Komunikasi

Guru menunjukkan kad imbasan angka Apakah nombor yang kamu


satu demi satu.
lihat ?

Sebut nonbor yng cikgu


tunjukkan?

10

Guru meminta murid membentuk


beberapa angka daripada tanah liat yang
diberikan.

Sebutkan angka yang kamu


bentukkan.

Guru menunjukkan satu kad nombor


dan meminta murid mengeja bersama
guru.
Murid boleh mengeja perkataan
yang ditunjukkan

Contoh :

satu

Mari eja nombor yang cikgu


tunjukkan.

Langkah 1
( 10 minit )
( pemerhatian
cara menulis )

Nombor Bulat hingga 10


Murid dapat menulis dengan
teknik yang betul berdasarkan
titik-titik yang diberi.

Guru menunjukkan cara menulis


angka dengan teknik yang betul
menggunakan titik.

Aktiviti membentuk huruf dilakukan


secara berulang ulang.

meminta murid membentuk


huruf-huruf di atas pasir.

Langkah 2
Nombot Bulat 0-10

Guru menunjukkan kad angka dan


mengeja angka tersebut bersama murid

( 10 minit )
( pemerhatian
cara mengeja )

Murid boleh mengeja perkataan


dengan betul.

11 1

sifar

satu

dua

tiga

empa

lima

enam

tuju
h

murid mengeja bersama guru

lapan

sembilan

10

sepuluh

Ulang aktiviti di atas sehingga murid


mahir.

Langkah 3

Nombor Bulat

0 10

Mengagihkan murid kepada 2


kumpulan

( 10 minit )
Aplikasi menulis
a) perkataan ke
angka
b) angka ke
perkataan

Murid boleh menulis


perkataan ke angka
Murid boleh menulis angka
ke perkataan

Kumpulan 1
menulis perkataan ke angka
Kumpulan 2
Menulis angka ke perkataan
Terapkan sikap kerjasama

Murid bekerjasama melakukan


aktiviti kumpulan

Kepada kumpulan 1
Tulis angka bagi perkataan
yang dilihat
Kepada kumpulan 2
Tulis perkataan bagi angka
yang dilihat

Langkah 4
( 10 minit )

Nombor Bulat 0 10

Murid diminta menyalin nombor dan


perkataan di dalam buku latihan.

Murid boleh menyalin nombor


dan perkataan

Sifar

Satu

Dua

Tiga

empat

lima

Enam

Tujuh

Lapan

Sembilan

10

sepuluh

Salin semula semua


perkataan bagi nombor 0 10
yang telah dieja.

Langkah 5
Nombor Bulat 0 10
( 8 minit )
( Perkembangan
Idea )

Guru meminta murid menulis nombor


dalam bentuk angka dan perkataan
berdasarkan gambar yang diberi.

Nyatakan bilangan kereta


dalam gambar tersebut.
Tuliskan bilangan kereta
dalam angka.

Murid boleh menjawab latihan


dalam bentuk angka dan
perkataan berdasarkan gambar .

Tuliskan bilangan kereta


dalam perkataan

( Aktiviti Pengayaan)

= dua

Ulang aktiviti di atas dengan


menggunakan gambar dan jumlah yang
berbeza.
Penutup
( 7 minit )

Murid boleh menjawab 10


latihan secara bertulis dengan
cepat.

Mengedarkan lembaran kerja kepada


setiap murid.

Guru meminta murid


menyelesaikan tugasan yang di
beri.

Bincang hasil kerja murid secara kelas.


Murid diberi galakan dan pujian
daripada hasil kerja mereka.
Rancangan Pengajaran Harian (Kumpulan Linus Numerasi)

Guru membetulkan
kesalahan dengan kadar segera.

Unit

:3

Bidang

: Nombor dan Operasi

Tajuk

: Nombor Bulat 0 10 ( Angka dan Perkataan )

Kemahiran

: Murid dibimbing untuk menulis dalam bentuk angka dan perkataan 0 10 secara betul.

Standard pembelajaran:
Murid berupaya untuk menulis 8 daripada 10 nombor bulat 0 10 dalam bentuk angka dan perkataan
dengan cara membentuk nombor dan menulis dengan betul dan jelas.
Masa

: 60 minit

Kelas

: 1 Linus

Bilangan murid

: 20 orang

KBKK

: Mengecam

Gabungjalin dengan mata pelajaran lain :


Bahasa Melayu
Penerapan nilai

: Kerjasama

Pengetahuan Sedia Ada:


Murid boleh menama dan menentukan nilai

BBM

: Kad Nombor dan Kad Perkataan

Fasa

Kandungan

Set Induksi

Nombor Bulat 0 10

( 5 minit )

Murid boleh menamakan


nombor nombor yang dilihat.

Murid boleh membentuk angka


daripada tanah liat.

Murid boleh mengeja perkataan


yang ditunjukkan

Cadangan Aktiviti

Cadangan Komunikasi

Guru menunjukkan kad imbasan angka Apakah nombor yang kamu


satu demi satu.
lihat ?

10

Guru meminta murid membentuk


beberapa angka daripada tanah liat yang
diberikan.

Guru menunjukkan satu kad nombor


dan meminta murid mengeja bersama
guru.
Contoh :

Sebut nonbor yng cikgu


tunjukkan?

Sebutkan angka yang kamu


bentukkan.

Mari eja nombor yang cikgu


tunjukkan.

Langkah 1
( 10 minit )

Nombor Bulat hingga 10

satu

Guru menunjukkan cara menulis


angka dengan teknik yang betul
menggunakan titik.

meminta murid membentuk


huruf-huruf di atas pasir.

Murid dapat menulis dengan


teknik yang betul berdasarkan
titik-titik yang diberi.

Aktiviti membentuk huruf dilakukan


secara berulang ulang.

Langkah 2
( 15 minit )

Nombot Bulat 0-10

Guru menunjukkan kad angka dan


mengeja angka tersebut bersama murid

Murid boleh mengeja perkataan


dengan betul.

0
11 1

sifar

murid mengeja bersama guru

satu

dua

tiga

empat

lima

enam

tujuh

lapan

sembilan

sepuluh

10

Ulang aktiviti di atas sehingga murid


mahir.

Langkah 3
( 15 minit )

Nombor Bulat 0 10

Murid diminta menyalin nombor dan


perkataan di dalam buku latihan.

Murid boleh menyalin nombor


dan perkataan .

Sifar

Satu

Dua

Tiga

empat

lima

Enam

Tujuh

Lapan

Salin semula semua


perkataan bagi nombor 0 10
yang telah dieja.

Langkah 4

Nombor Bulat 0 10

( 10 minit )
( Perkembangan
Idea )

Sembilan

10

sepuluh

Guru meminta murid menulis nombor


dalam bentuk angka dan perkataan
berdasarkan gambar yang diberi.

Murid boleh menjawab latihan


yang diberi dengan dibimbing
oleh guru.

Nyatakan bilangan kereta


dalam gambar tersebut.
Tuliskan bilangan kereta
dalam angka.
Tuliskan bilangan kereta
dalam perkataan

= dua

Ulang aktiviti di atas dengan

menggunakan gambar dan jumlah yang


berbeza.
Penutup
( 5 minit )

Murid boleh menjawab 5 latihan


secara bertulis dengan cepat

Mengedarkan lembaran kerja kepada


setiap murid.

Guru meminta murid


menyelesaikan tugasan yang di
beri.

Bincang hasil kerja murid secara kelas.


Murid diberi galakan dan pujian
daripada hasil kerja mereka.

Guru membetulkan
kesalahan dengan kadar segera.
