Anda di halaman 1dari 9

SKEMA TLO

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MINGGUAN


1
1
Program Ijazah Sarjana Muda Perguruan (PISMP) dengan Kepujian
PROGRAM: ____________________________________________________________________________ SEMESTER: ______ TAHUN: ______
EDU 3102
3 (3 + 0)
Perkembangan Kanak-Kanak
Kursus: ________________________________________________________________________________________
Kod: ____________ Kredit: ____________

Minggu/
Tarikh
1

Tajuk dan Kandungan


Fitrah Kejadian Manusia.

Perspektif agama

Perspektif biologi

Implikasi fitrah manusia


kepada guru-guru

Kuliah
(2 jam)

Hasil Pembelajaran
1.1 Menerangkan fitrah
kejadian manusia dari
perspektif agama dan
biologi (1.1)
1.2 Menghargai ciptaan
Tuhan(3.2)

Tutorial
(1 jam)

Konsep Fitrah Manusia

Perspektif Agama
o

Fitrah dari segi


fizikal, kognitif,
sosio-emosi,
rohani/moral
Perspe

ktif Biologi
o
Proses kejadian
manusia

Penjelasan sesi tutorial &


Independent Student
Learning (ISL)
Pembahagian kumpulan
dan topik tutorial untuk
dibentangkan dalam sesi
tutorial

Perkembangan Kanak-kanak 2.1 Menerangkan konsep

asas dan prinsip-prinsip

Konsep asas
asas perkembangan
perkembangan kanakkanak-kanak.(1.1)
kanak

Prinsip-prinsip asas
2.2 Membanding beza
perkembangan kanakantara pertumbuhan &
kanak
perkembangan dari

aspek JERIS (1.1)

Perbezaan antara
pertumbuhan
(perubahan
kuantitatif) dan
perkembangan
(perubahan kualitatif)

ISL
(jam)
Cari dan
senaraikan buku
rujukan yang
sesuai di pusat
sumber /website
dan simpan
senarai ini dalam
portfolio.

Perbincangan tentang
konsep fitrah manusia
dari perspektif agama
dan biologi

Pelajar membuat
rumusan tentang
isi pelajaran dalam
peta konsep dan
simpan dalam
portfolio

Aktiviti kumpulan

Pelajar membuat
rujukan di pusat
sumber tentang
konsep
pertumbuhan dan
perkembangan

Implikasi fitrah
manusia kepada
guru-guru
2

Amali
(jam)

Pelajar berbincang dan


membuat banding beza
antara pertumbuhan &
perkembangan dari
aspek JERIS

Perbincangan
dalam kumpulan
mengenai konsep
pertumbuhan dan
perkembangan
untuk
dibentangkan
dalam tutorial.

Prinsip
pertumbuhan dan
perkembangan
-Arah - kepala ke
kaki
-Susun atur
tersendiri
1

Catatan
Rujukan asas
McDewitt,T.M. & Ormrod, J.E.
(2004).Child development: Educating
and working with children and
adolescents. (2ned). New Jersey:
Pearson Prentice Hall.
Santrock,J.W.(2004).Child
development.(10th ed.).Boston, Mc
Graw-Hill.
Woolfolk, A.E. (2007). Educational
psychology(10th ed.).Boston
** semua hasil aktiviti tutorial dan ISL
mesti dimasukkan dalam portfolio
pelajar
** rujukan tambahan digalakan.
Santrock,J.W.(2004).Child
development.(10th ed.).Boston, Mc
Graw-Hill.

SKEMA TLO

Minggu/
Tarikh

Tajuk dan Kandungan

Kuliah
(2 jam)

Hasil Pembelajaran

Tutorial
(1 jam)

-Perubahan
menyeluruh kepada
spesifik
-Perubahan
berterusan
-kecepatan yang
berbeza
3

2.3 Menjelaskan faktorFaktor-faktor yang


faktor yang
mempengaruhi
mempengaruhi
perkembangan kanakperkembangan kanakkanak
kanak(6.1)
Baka dan
Persekitaran
(Nature and
Nurture)
Perbezaan Individu

Faktor Baka:
Kromos
om
- Gen
- Kelenjar/ Hormon

ISL
(jam)

Catatan

Pelajar membuat
rumusan tentang
isi pelajaran dalam
peta konsep dan
simpan dalam
portfolio
Perbahasan
Faktor baka
mempengaruhi
pertumbuhan dan
perkem
bangan kanak-kanak

Faktor Persekitaran
-Faktor sebelum lahir
Pensyarah dan pelajar
(prenatal)
-Faktor selepas lahir berbincang tentang faktor
yang dominan.
(postnatal)
-Gaya Hidup/Diet
Perbezaan
Individu dari aspek
- kognitif,
- fizikal,
- sosio-emosi,
- kebolehan,
- kecerdasan
- potensi
- latar belakang

Amali
(jam)

Pelajar membuat
rujukan dan
persediaan untuk
perbahasan
semasa tutorial

Pelajar membuat
rumusan tentang
isi pelajaran dalam
peta konsep dan
simpan dalam
portfolio

Sigelman, C.K. (1999) Life-span


human development (9th ed)
Belmont, CA:Brooks/Cole.

SKEMA TLO

Minggu/
Tarikh
4

Tajuk dan Kandungan


Peringkat-peringkat
perkembangan kanak-kanak
dan teori teori
perkembangan yang
berkaitan

Hasil Pembelajaran
3.1 Menerangkan peringkat
perkembangan fizikal
kanak-kanak(1.1)
3.2 Membentangkan ciri-ciri
perkembangan fizikal
mengikut peringkat
perkembangan(1.1,7.4)

Kuliah
(2 jam)

Tutorial
(1 jam)

Perkembangan
fizikal
Prenata
l
Bayi
Kanakkanak
Awal
remaja

Aktiviti kumpulan
Persembahan powerpoint tentang ciri-ciri
perkembangan fizikal
mengikut peringkat

Amali
(jam)

ISL
(jam)
Pelajar membuat
rujukan di pusat
sumber dan
berbincang
tentang ciri-ciri
fizikal mengikut
peringkat dan
hasilkan dalam
bentuk power
point.
Pelajar membuat
rumusan tentang
isi pelajaran dalam
peta konsep dan
simpan dalam
portfolio

Perkembangan Fizikal

3.3 Membentangkan

implikasi perkembangan
fizikal terhadap
pengajaran dan
pembelajaran dalam
kumpulan(1.1,3.3)

Implikasi terhadap
pengajaranpembelajaran
- Pendekatan,
strategi dan
kaedah
- Objektif P & P
- Perancangan
aktiviti
- Bahan bantu
mengajar

Aktiviti kumpulan
Pelajar
membentangkan/simulasi
aktiviti P&P yang sesuai
dengan perkembangan
fizikal murid-murid.
Pensyarah dan pelajar
berbincang tentang
kesesuaian aktiviti yang
dibentangkan

Mencari aktiviti
P&P yang sesuai
dengan
perkembangan
fizikal di internet
Pelajar berbincang
dan menghasilkan
satu aktiviti P&P
yang sesuai untuk
membantu
perkembangan
fizikal murid-murid
untuk
dibentangkan
semasa tutorial.

Catatan
Teori Robert Havighurst
Keenan, T. (2002) An introduction to
child development.
London: Sage.

SKEMA TLO

Minggu/
Tarikh
6

Tajuk dan Kandungan


Peringkat-peringkat
perkembangan kanak-kanak
dan teori teori
perkembangan yang
berkaitan

Hasil Pembelajaran
4.1 Menerangkan peringkat
perkembangan bahasa
dan kognitif kanakkanak(1.1)
4.2 Mensintesis maklumat
berkaitan ciri-ciri
perkembangan kognitif
dan bahasa dalam peta
konsep (1.1,6.3)

Kuliah
(2 jam)

Tutorial
(1 jam)

Perkembangan
Kognitif dan Bahasa
- Prenatal
- Bayi
- Kanak-Kanak
- Awal remaja

Pembentangan
kumpulan
/sumbangsaran

Amali
(jam)

ISL
(jam)
Mencari bahan di
pusat sumber/
internet berkaitan
dengan ciri ciri
perkembangan
kognitif dan
bahasa mengikut
peringkat.

Pelajar membuat
rumusan tentang
isi pelajaran dalam
peta konsep dan
simpan dalam
portfolio

Peringkat-peringkat
perkembangan kanak-kanak
dan teori teori
perkembangan yang
berkaitan

5.1 Membuat perkaitan


Perkembangan Kognitif
faktor-faktor yang
dan bahasa
mempengaruhi

Implikasi
peringkat perkembangan
terhadap
kanak-kanak dengan
pengajaranteoriteori
pembelajaran
perkembangan yang
- Pendekatan,
berkaitan (1.1)
strategi dan
kaedah
- Objektif P & P
- Perancangan
aktiviti
- Bahan bantu
mengajar

Aktiviti kumpulan
Pelajar
membentangkan/simulasi
aktiviti P&P yang sesuai
dengan perkembangan
kognitif dan bahasa
murid-murid.
Pensyarah dan pelajar
berbincang tentang
kesesuaian aktiviti yang
dibentangkan

Mencari bahan di
pusat sumber/
internet berkaitan
dengan aktiviti
yang sesuai
Merancang aktiviti
di dalam atau di
luar bilik yang
sesuai dengan
peringkat operasi
konkrit

Catatan
Teori Jean Piaget
(skema & skemata,
asimilasi,akomodasi,kesimbangan)
Teori Lev Vygotsky
(ZPD, scaffolding)

SKEMA TLO

Minggu/
Tarikh
8

Tajuk dan Kandungan


Peringkat-peringkat
perkembangan kanak-kanak
dan teori teori
perkembangan yang
berkaitan

Peringkat-peringkat
perkembangan kanak-kanak
dan teori teori
perkembangan yang
berkaitan

Kuliah
(2 jam)

Hasil Pembelajaran
5.2 Menerangkan peringkat
perkembangan sosio
emosi kanak-kanak(1.1)

5.3 Membentangkan
masalah sosio emosi
yang dihadapi kanakkanak dan cara
penyelesaiannya(5.1)

Tutorial
(1 jam)

Amali
(jam)

ISL
(jam)

Catatan

Perbincangan
Perkembangan
Sosio-emosi (rohani, /sumbangsaran
sosial, emosi dan
moral)
Prenata
l
Bayi

Tinjauan literature - Teori Erik Erickson


peringkat
-Teori Lawrence Kohlberg
perkembangan
sosio-emosi
peringkat prenatal
dan bayi.

Perkembangan
Sosio-emosi (rohani, Membentangkan artikel
tentang masalah sosio
sosial, emosi dan
emosi.
moral)

Mencari bahan di
pusat sumber/
internet berkaitan
dengan
perkembangan
sosio emosi

Pensyarah dan pelajar


berbincang tentang
punca dan cara
mengatasi

- Kanak-Kanak
- Awal remaja

Pelajar membuat
rumusan tentang
isi pelajaran dalam
peta konsep dan
simpan dalam
portfolio

Mencari satu
artikel tentang
masalah sosio
emosi kanakkanak/awal remaja
untuk
dibincangkan
dalam tutorial

-Teori Erik Erickson


-Teori Lawrence Kohlberg

SKEMA TLO

Minggu/
Tarikh
10

Tajuk dan Kandungan


Perkembangan Sosio-emosi
(rohani, sosial, emosi dan
moral)

Perkembangan Kendiri
Konsep Kendiri

Hasil Pembelajaran
5.4 Menghuraikan implikasi
perkembangan sosio
emosi terhadap
pengajaran dan
pembelajaran(6.3)

6.1 Menerangkan konsep


asas tentang konsep
kendiri(1.1)

Tutorial
(1 jam)

Implikasi
terhadap
pengajaranpembelajaran
- Pendekatan,
strategi dan
kaedah
- Objektif P & P
Perancangan
aktiviti
- Bahan bantu
mengajar
- Motivasi

Aktiviti kumpulan
Pelajar membentangkan
/simulasi aktiviti P&P
yang sesuai dengan
perkembangan sosio
emosi murid-murid.
Pensyarah dan pelajar
berbincang tentang
kesesuaian aktiviti yang
dibentangkan

Amali
(jam)

ISL
(jam)
Mencari bahan di
pusat sumber/
internet berkaitan
dengan aktiviti
yang sesuai
Pelajar berbincang
dan menghasilkan
satu aktiviti P&P
yang sesuai
dengan
perkembangan
sosio emosi muridmurid

Konsep Kendiri
- Teori dan
pengertian
konsep kendiri
- Jenis konsep
kendiri (positif,
Negatif )

11
12

Kuliah
(2 jam)

PENGALAMAN BERASASKAN SEKOLAH


Perkembangan Kendiri
6 Konsep Kendiri

6.2 Menghubungkaitkan
pelbagai faktor untuk
pembentukan konsep
kendiri yang
positif(4.1,8.4)

Konsep Kendiri
-

Forum/debat terbuka
tentang faktor baka atau
Faktor- faktor persekitaran yang
mempengaruhi kendiri.

faktor yang
mempengaruhi
pembentukan konsep
kendiri
Implikasi terhadap
pengajaran dan
pembelajaran

Mencari bahan di
pusat sumber/
internet berkaitan
dengan konsep
kendiri untuk
persediaan
forum/debat
semasa tutorial
Pelajar membuat
rumusan tentang
isi pelajaran dalam
peta konsep dan
simpan dalam
portfolio

Catatan

SKEMA TLO

Minggu/
Tarikh
13

Tajuk dan Kandungan


Perkembangan Kendiri
Personaliti

Kuliah
(2 jam)

Hasil Pembelajaran
6.3 Menghuraikan konsep
personaliti dan faktorfaktor yang
mempengaruhinya
(1.1)

6.4 Mendebatkan faktor


baka atau persekitaran
mempengaruhi konsep
kendiri kanak-kanak(6.3)

Kanak-kanak berkeperluan
khas
Kategori kanak-kanak
berkeperluan khas

Tutorial
(1 jam)

Personaliti
- Teori dan konsep
- Klasifikasi
personaliti
- Faktor-faktor
yang
mempengaruhi
personaliti
o Faktor Baka
o Faktor
Persekitaran
Implikasi terhadap
pengajaran dan
pembelajaran
- Pendekatan,
strategi dan
kaedah
- Objektif P & P
- Perancangan
aktiviti
- Bahan bantu
Mengajar

Kategori Kanak-kanak
berkeperluan khas
(Pendidikan Inklusif)
7.1 Menerangkan kategori
-Masalah kecacatan
kanak-kanak dan ciri ciri
fizikal
kanak-kanak
berkeperluan khas(1.1)

Perbincangan/
sumbangsaran tentang
tokoh personaliti yang
dipilih

Amali
(jam)

ISL
(jam)
Mencari bahan di
pusat sumber/
internet berkaitan
dengan seorang
tokoh personaliti
yang dikagumi
Pelajar membuat
rumusan tentang
isi pelajaran dalam
peta konsep dan
simpan dalam
portfolio

Catatan
-Imam al-Ghazali
-Teori Sigmund Freud
- Teori Carl Jung/ Eysenck

SKEMA TLO

Minggu/
Tarikh
14

15

16

Tajuk dan Kandungan


Kanak-kanak berkeperluan
khas

Kategori kanak-kanak
berkeperluan khas
(sambungan )

Kanak-kanak berkeperluan
Khas

Kuliah
(2 jam)

Hasil Pembelajaran
7.2 Mensintesis maklumat
tentang ciri-ciri setiap
kategori kanak-kanak
berkeperluan khas
dalam pengurusan
grafik (6.3)

Tutorial
(1 jam)

Kategori Kanakkanak berkeperluan


khas (Pendidikan
Inklusif)
- Masalah
kecacatan fizikal
- Masalah
Penglihatan
- Masalah
Pendengaran
- Masalah
Pertuturan
- Masalah Tingkah
Laku
- Disleksia
- Autisme
- hiperaktif
- Lembam (Slow
learner)
- Terencat akal
ringan
- Pintar Cerdas

7.3 Membincangkan
Implikasi terhadap
implikasi kanak-kanak
pengajaran dan
berkeperluan khas
pembelajaran
terhadap pengajaran dan
- Pendekatan,
pembelajaran(5.2)
strategi dan kaedah
- Objektif P & P
- Perancangan aktiviti
- Bahan bantu
mengajar
- Motivasi
- Layanan

Pensyarah dan pelajar


berbincang tentang
masalah yang dihadapi
oleh kanak-kanak ini
dalam proses P&P

ISL
(jam)

Catatan

Mencari bahan di
pusat sumber/
internet berkaitan
dengan kanakkanak
berkeperluan khas

Rujukan
Swanson,H.L.
Harris,K.R. & Graham,S (Eds)(2005).
Handbook of learning
disabilities.London:The Guiford
Press.

Merumuskan isi-isi
pengajaran dalam
pengurusan grafik

Pelajar
membentangkan/simulasi
aktiviti pengajaran yang
sesuai dengan kanakkanak berkeperluan khas
Pensyarah dan pelajar
berbincang tentang
kesesuaian aktiviti
pengajaran yang
dibentangkan

ULANGKAJI

Amali
(jam)

Pelajar berbincang
dan menghasilkan
satu aktiviti
pengajran yang
sesuai dengan
kanak-kanak
berkeperluan khas
untuk
dibentangkan
semasa tutorial.

SKEMA TLO

Minggu/
Tarikh
17

Tajuk dan Kandungan

Hasil Pembelajaran

Kuliah
(2 jam)

Tutorial
(1 jam)
PEPERIKSAAN

Amali
(jam)

ISL
(jam)

Catatan
