Anda di halaman 1dari 11

Rancangan Pengajaran Harian

Bahasa Melayu
Tahun 3
Tahun

3 Kejayaan

Tarikh / Masa :

4 Ogos 2011 / 9.00 pagi-10.00 pagi

Bilangan Murid :

30 orang

Mata Pelajaran :

Bahasa Melayu

Tema

Kebudayaan Malaysia

Tajuk

Pantun

Fokus Utama

HPK 11.3
Mengulas karya sastera yang mudah secara umum dari aspek
tema dan persoalan, watak dan perwatakan, nilai dan
pengajaran, dan gaya bahasa.
Aras 1 (ii)
Mengenalpasti watak dan perwatakan yang terdapat dalam teks.

Fokus Sampingan : HPK 7.2


Membaca dan mengenalpasti perkataan, pelbagai jenis ayat,
dan gaya bahasa daripada teks sastera dan bukan sastera.
Aras 1 (i)
Mengecam diksi, istilah, dan ayat yang memberi kesan dengan
menyatakan sebab.

Objektif

: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:

1) Menulis pantun nasihat menggunakan tulisan berangkai yang cantik


dan kemas.
2) Membaca pantun menggunakan sebutan, intonasi dan nada yang
sesuai.
3) Mencari sekuraag-kurangnya 8 daripada 14 makna perkataan kata
kerja yang terdapat di dalam pantun nasihat dengan menggunakan
kamus.

Kemahiran Bahasa
Kemahiran mendengar

: Mendengar persembahan pantun yang


dipersembahkan menggunakan LCD.

Kemahiran bertutur

: Bertutur dengan ahli kumpulan ketika sesi perbincangan


untuk menyatakan pendapat dan pandangan
masing-masing mengenai makna pantun dan
pengajarannya.

Kemahiran membaca

:Membaca teks pantun nasihat yang telah dibekalkan


oleh guru dengan sebutan yang betul, intonasi yang
menarik dan suara yang jelas.

Kemahiran menulis

:Menulis semua rangkap pantun nasihat dalam tulisan


berangkai yang cantik dan kemas dalam pertandingan
tulisan berangkai.

Sistem Bahasa

Tatabahasa

: Kata kerja

Sistem Ejaan

: Menjawab lembaran kerja yang


diberi dengan ejaan yang betul.

Sebutan/Intonasi

: Membaca keratan pantun nasihat


dengan sebutan dan intonasi yang
betul.

Kosa kata

: -

Peribahasa

:-

Pengisian Kurikulum

Ilmu

: Pendidikan Seni Visual

Nilai Murni

:Kerjasama, kerajinan, kejujuran,


sopan-santun, hormat-menghormati.

Kewarganegaraan : Menggunakan bahasa ibunda


Per.Sosiobudaya

:-

a)Kem. TMK

:Bahan video pantun.

b)Kem. BCB

: Mendengar aktif, mendengar aktif,


kemahiran eksplorasi.

c)KMD

: Soalan yang diberikan oleh guru

KBT :

dalam sesi pembentangan. ( Apakah


yang terjadi pada bumi, jika ramai
orang yang bersifat malas dan
bercakap bohong ? )
d)KP

:Intrapersonal, Interpersonal, muzik,


kinestetik, linguistik

e)Kontekstual

: isi pelajaran berkaitan dengan


pengalaman harian

Media

f)Konstruktivisme

: Murid-murid membina pandangan


atau pendapat yang sesuai agar
dapat diterima pakai oleh orang lain.

g) KB

: Menjana Idea

: Komputer Riba, Alat Pembesar Suara, Lembaran


kerja, Keratan teks pantun nasihat, Borang penilaian
kemahiran menulis, kertas lukisan, pensel warna, kertas
majong,pen.

Pengetahuan Sedia Ada

: Murid pernah membaca dan mengetahui beberapa


contoh pantun di luar waktu kelas.

Rujukan

: Huraian Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu


Sekolah Rendah
Rancangan pengajaran tahunan bagi tahun 3

Langkah dan

Isi Kandungan

Masa

Set Induksi
(5 minit)

Aktiviti Pengajaran dan

Catatan

Pembelajaran

Video Burung-burung
di dalam Zoo.
.

a) Guru menerangkan

Nilai murni :

mengenai video yang

ingin ditayangkan

Sifat kerjasama ini

Kerjasama :

kepada murid-murid iaitu

ditekankan ketika murid-

video berkaitan dengan

murid mendengar

burung-burung yang

tayangan video pantun.

terdapat di zoo.

-KP :

b) Murid-murid akan disoal

Muzik :

jawab secara lisan oleh

Tayangan video tersebut

guru dengan menyebut

dapat menarik perhatian

nama-nama bagi burung

murid-murid dengan

yang dipaparkan di

bunyi-bunyi burung di zoo.

dalam video.

-KB :

c) Murid disoal mengenai


burung yang berkaitan

Menjana idea

Murid akan menjana idea

dengan tajuk sastera

mereka untuk memahami

yang akan dipelajari iaitu

pantun

burung serindit.
d) Tajuk cerita yang akan
dipelajari ialah Sayang
Serindit.

Langkah 1
(10 minit)

1. Aktiviti membaca

a) Murid diminta bergerak

buku cerita

ke dalam kumpulan yang

Sayang Serindit

telah ditetapkan
b) Guru mengedarkan buku

Keratan teks pantun jenis


pantun nasihat.

Tayangan pantun di LCD.

Kemahiran BCB :

cerita Sayang Serindit

kepada murid.

Murid mengikuti

c) Murid diminta untuk

Mendengar aktif :

pembacaan yang

membaca kuat kisah

dilakukan oleh setiap ahli

Sayang Serindit pada

kumpulan

muka surat 1 hingga 3

Membaca mekanis:

Murid membaca pantun

secara senyap terlebih


dahulu.

tersebut ialah secara

d) Di dalam kumpulan

mekanis.

tersebut, murid secara


bergilir-gilir dipilih oleh

Nilai Murni :

guru secara rawak dari

Kerajinan

setiap kumpulan untuk

Kejujuran

membacakan teks pada

mana-mana perenggan

Kecerdasan Pelbagai :

yang terdapat dalam

muka surat 1 hingga 3.

murid-murid menegur

e) Pembacaan murid

rakan kumpulan mereka

mestilah jelas berserta


sebutan yang betul.

Intrapersonal :

yang membaca pantun.

Intrapersonal:

Murid-murid akan
bermonolog dengan
dirinya sendiri untuk
memahami pantun yang
dibaca

Kontekstual :

Petikan tersebut sudah


berkaitan dengan
pengalaman setiap murid
iaitu yang berkaitan
dengan pengalaman
sekolah mereka dan
kehidupan mereka di
sekolah.

Langkah 2
( 10 minit )

1. Aktiviti
perbincangan
2. Pembentangan
hasil kerja

a) Secara berkumpulan,
murid diminta untuk

Kecerdasan Pelbagai :

Interpersonal :

berbincang dan

aktiviti perbincangan dalam

mengenal watak-watak

aktiviti murid.

yang terdapat dalam

kumpulan.

muka surat 1 hingga 3.


b) Murid dibekalkan dengan

KB :

Menjana idea:

Murid memberikan

kertas majong setiap


kumpulan berserta pen

pandangan, pendapat dan

marker.

respons yang sesuai

c) Secara berkumpulan,

semasa sesi

murid menulis hasil

perbincangan berlansung.

perbincangan mereka di
atas kertas majong yang

disediakan oleh guru

murid mempunyai

tersebut dengan kemas.

Konstruktivisme :

pengetahuan dan

d) Kemudian mereka akan

pengalaman sedia ada

membentangkan di

mengenai kehidupan yang

hadapan kelas.

dinyatakan dalam pantun


tersebut.

Nilai :

Sopan-santun.

Hormat-menghormati :

-Kemahiran bernilai tambah:

Kajian masa depan:


Murid meramalkan
kejadian yang akan
berlaku pada masa
hadapan secara logik dan
diterima semua pihak.

Langkah 3
(20 minit)

1. Lembaran Kerja

a) Guru menerangkan

-KB :

Mengenalpasti

kepada murid secara

perkataan

ringkas mengenai

Kemahiran ini berlaku

berimbuhan awalan

imbuhan dalam Bahasa

secara tidak langsung iaitu

dalam teks.

Melayu.

ketika murid-murid berfikir

b) Murid diminta menyebut


beberapa contoh

Menjana idea:

untuk membuat corak di

perkataan yang

atas kertas lukisan

mempunyai imbuhan

mereka agar kelihatan

awalan ber, me-N, pe-N

menarik

dans sebagainya.
c) Kemudian, guru

. -KP:

Murid menjiwai dan

mengedarkan lembaran
kerja kepada murid.

memahami sesuatu

Murid diminta

pengajaran yang

membacakan arahan

terdapat dalam setiap

pada lembaran kerja

rangkap pantun

tersebut.

nasihat tersebut untuk

d) Secara berkumpulan,

memastikan kehadiran

murid diminta untuk

pantun tersebut

mengenalpasti

memberikan impak

perkataan berimbuhan

kepada kehidupan

awalan yang terdapat di

mereka.

dalam teks dan menulis

Interpersonal :
Murid yang lemah

ke dalam lembaran kerja


yang diberikan.

dalam penulisan

e) Setelah selesai, setiap

f)

Linguistik :

berangkai yang akan

kumpulan diminta untuk

bertanyakan kepada

menyebut lima

guru tersebut untuk

perkataan berimbuhan

membantunya dalam

awalan yang telah

menyiapkan hasil

dikenalpasti.

penulisan mereka.

Guru akan menulis


perkataan yang disebut
pada papan tulis.

Intrapersonal :
Murid bermonolog
dalam diri masingmasing untuk
memahami dengan
lebih mendalam lagi

mengenai pantun
tersebut bagi
menentukan corak
yang sesuai dengan isi
pantun tersebut.

-Nilai :

Bahan Bantu Mengajar

a) Guru meminta murid


Langkah 4
(10 minit)

1. Aktiviti
permainan
bahasa .
Permainan Kotak
Beracun

Kerajinan

menumpukan perhatian

Kotak beracun

di dalam kelas.

Komputer riba

b) Guru menerangkan

Pembesar suara

kepada murid aktiviti


permainan akan
dijalankan di dalam kelas

iaitu Kotak Beracun .

Lembaran ini memerlukan


pelajar untuk membina ayat
mudah bagi setiap

c) Murid perlu membuat

berimbuhan yang telah dicari

bualatan besar di dalam

serta untuk mengenalpasti

kelas. Guru

tahap kefahaman murid.

menerangkan kepada
murid mengenai tatacara

Kecerdasan Pelbagai :

permainan kotak
Interpersonal :

beracun.

Murid meminta bantuan


d) Apabila murid suda

dengan sopan dan

sedia, guru akan

bekerjasama dengan

mainkan muzik di dalam

rakannya yang lain dalam

kelas. Murid akan

membina ayat.

memberikan kotak
tersebut kepada rakan

Tatabahasa:

sebelah mengikut arah


putaran ja.
e) Setelah muzik
dihentikan, orang

Kaa berimbuhan:

berani:

-Nilai :

terakhir yang memegang


kotak beracun akan
membina ayat
berdasarkan perkataan
yang tertulis pada papan
tulis. Murid diberi
kebebasan untuk
memilih mana-mana
perkataan yang
diinginkan untuk
membina ayat.
f)

Permainan diulang
sehingga lima orang
murid membina ayat di
dalam kelas.

g) Setelah selesai
permainan, murid perlu
menulis ayat dalam
lembaran kerja yang
diberikan. Murid boleh
menggunakan ayat yang
telah disebutkan oleh
rakan semasa
permainan kotak
beracun.

Penutup
(5 minit)

Penutup kognitif

pelajaran

Interpersonal :
Aktiviti penutup ini

nama watak-watak yang


Membuat
rumusan isi

a. Murid diminta menyebut

telah dipelajari pada hari ini.

juga memerlukan

b. Murid diingatkan sekali lagi

murid

tentang perkataan

bersama-sama

berimbuhan awalan yang

rakan sekelas

Menyebut nilai

dipelajari dan menyebut

menjawab secara

yang dapat

beberapa contoh perkataan.

lisan pertanyaan

dikaitkan

c. Guru meminta semua murid

melalui

untuk membuat pergerakan

pembelajaran

burung yang terdapat dalam

pada hari ini.

video dan membuat bunyi

guru

Kinestetik :
Murid-murid mengikuti

burung-burung seperti dalam

gaya yang dilakukan

video.

dalam persembahan
pantun tersebut yang
sekaligus melibatkan
aktiviti pergerakan
bagi murid-murid
tersebut.
