Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh

: 11 Ogos 2011

Hari

: Khamis

Masa

( 30 minit)

Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik


Darjah / Tahun : Tahun 3 Intelek
Bilangan Murid : 48 orang
Tajuk Pelajaran : Dinamik Kuat dan Lembut
Aspek : 1. Persepsi Estetik
Item

: 1.3 Ekspresi
1.3.1 Dinamik
Aras Dinamik lembut dan kuat

Konsep / Sub-konsep : Ekspresi - Dinamik

Hasil Pembelajaran : Aras 1 : Menyatakan dengan betul dinamik lagu yang


didengarkan.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid sudah mempelajari lagu

Objektif : Di akhir sesi pengajaran, murid-murid dapat :


1) membuat pergerakan mengikut dinamik (kuat, rendah) dengan
iringan lagu
2) menyanyi mengikut dinamik yang ditunjukkan pada kad imbasan.

Sumber P & P : Carta lagu

, Kad Imbasan, Kibod, Dram, kerincing, simbal

Penerapan Nilai Murni : Bekerjasama, keberanian, berkeyakinan diri, berdisiplin

Kemahiran Berfikir : 1) Membanding beza Italian terms untuk dinamik kuat dan
lembut.
2) Membanding beza pergerakan untuk dinamik kuat dan
Lembut
3) Membanding beza gambar untuk dinamik kuat
(gajah)dan dinamik lembut (tikus).

Aktiviti Pengajaran dan

Alatan/

Langkah

Konsep

Kaedah

Pembelajaran

Catatan

Set

Ekspresi

Individu

1)Guru memilih beberapa

Drum,

induksi

dinamik

orang murid untuk

simbal,

memainkan drum, simbal,

kerincing

( 5 minit )

kerincing mengikut urutan


dan menghentikan
bermain secara urutan.

Komputer
riba

Keseluruhan

2) Guru membimbing

Speaker

murid-murid memberi
respons terhadap bunyi
yang dimainkan tersebut.

Langkah

Ekspresi-

dinamik

Keseluruhan

( 6 minit )

1) Guru memperkenalkan

Komputer

Italian terms dan

riba

menerangkan dinamik

Speaker

kuat dan lembut kepada


murid-murid.

Italian terms
dalam bentuk

Tunjuk Cara

2) Guru menunjukkan
cara untuk membuat
pergerakan sekiranya
dinamik kuat/ lembut.

Keseluruhan

3) Guru membimbing
murid-murid membuat
pergerakan untuk dinamik
kuat/ lembut.

kad imbasan

Keseluruhan

4) Guru memasangkan

Nilai :

beberapa bunyi yang

Keberanian

dimuat turunkan dari

Keyakinan

internet dan murid-murid


akan mengenal pasti
bunyi sama ada kuat atau
lembut dan membuat
pergerakan yang sesuai
untuk dinamik tersebut.
a) bunyi hujan lebat
b) bunyi petik jari
c) bunyi kerincing
d) bunyi drum,bass

Langkah

Ekspresi-

dinamik

Keseluruhan

( 8 minit )

1) Guru mengulangkaji

Carta lagu

lagu

Kad imbasan

dengan

murid-murid berserta
dengan iringan kibod.

Keseluruhan 2) Guru memperkenalkan


kad imbasan yang
mempunyai gambar
gajah(dinamik kuat) dan
tikus(dinamik lembut)
kepada murid-murid.

Tunjuk Cara

3) Guru
mendemonstrasikan cara
menggunakan kad
imbasan ini iaitu apabila
guru menunjukkan

Kibod

gambar gajah, muridmurid mesti menyanyi


dengan kuat dan
membuat pergerakan
untuk mewakili dinamik
kuat dan sebaliknya.

Keseluruhan

4) Guru membimbing

Nilai :

murid- murid menyanyi

Keberanian

sambil membuat

Berkeyakinan

pergerakan mengikut

diri

dinamik dengan iringan

Bekerjasama

kibod.

Individu

5) Guru memilih
beberapa orang murid
untuk menjadi konduktor
di mana murid akan
membuat pergerakan
untuk dinamik mengikut
konduktor.

Langkah

Ekspresi-

dinamik

Keseluruhan

1. Guru memperkenalkan Carta


satu permainan kepada lagu

(8 minit)

murid-murid.

Kibod
Patung

Keseluruhan

2.

Guru

membimbing

murid-murid duduk dalam


satu bulatan.

Individu

3. Guru memilih seorang

lirik

murid

dan

membalut Nilai:

matanya dengan kain.

Bekerjasama
Berdisiplin

Keseluruhan

4. Guru meletakkan satu


patung kecil di salah satu
seorang
duduk

dalam

untuk
dan

murid

yang
bulatan

menyembunyinya
murid yang ditutup

mata itu akan membuka


kainnya

Keseluruhan

5.

Guru membimbing

murid-murid menyanyikan
lagu

dan

murid

yang

dipilih itu akan berjalan


mengelilingi bulatan untuk
mencari patung itu dan
apabila

murid

itu

mendekati patung, muridmurid

yang

lain

akan

menyanyikan

lagu

dengan

dan

kuat

sebaliknya
murid

sehingga

tersebut

mencari patung itu.

dapat

Penutup

Ekspresi

( 3 minit )

dinamik

Kumpulan

1) Guru membahagikan Kibod


murid-murid kepada dua Kad imbasan
kumpulan iaitu lelaki dan
perempuan.

Kumpulan

2)

Guru

membimbing Nilai :

murid-murid berdiri dalam Bekerjasama


bulatan dan mereka akan Berdisiplin
berjalan

seperti

gajah

apabila dinamik kuat dan


berjalan

seperti

tikus

apabila dinamik lembut


mengikut
yang
guru.

kad

imbasan

ditunjukkan

oleh
