Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL 4 KENARI

Tahun

: 4 Kenari

Tarikh

: 28 Januari 2014

Masa

: 11.00 pagi 12.00 tengah hari

Bilangan murid

: 27 orang

Mata pelajaran

: Pendidikan Seni Visual

Tema

: Hiasan buatan manusia

Tajuk

: Kraf Tangan Anyaman

Media

: 1. Alat : Gunting
2. Bahan : Kertas A4, kertas warna, gam

Bahan bantu belajar : Video pembuatan tikar tradisional


EMK

: Elemen kreativiti dan inovatif

Standard Pembelajaran
1.1 PERSEPSI
ESTETIK
1.1.1Unsur seni
1.1.1.1, 1.1.1.2

1.2 APLIKASI SENI


1.2.1 Mengenal dan
menyatakan jenisjenis media
1.2.1.1, 1.2.1.2
1.2.2
Mengetahui
penggunaan media
serta proses dan
teknik dalam
penghasilan.
1.2.2.1

1.3 EKSPRESI
KREATIF

1.4 APRESIASI
SENI

1.3.1 Memilih dan


mempelbagaikan
bahan secara kreatif

1.4.1
Mempamerkan karya
yang dihasilkan
1.4.1, 1.4.2, 1.4.3

1.3.2
Menggunakan unsur
seni dan prinsip
rekaan dalam
penghasilan karya

Objektif Pembelajaran:
Akhir pembelajaran,murid dapat :
1.

Menghasilkan corak anyaman tikar mengikut kumpulan.

2.

Mengaitkan unsur seni dalam anyaman tikar.

Kemahiran bernilai tambah


1.

Kemahiran berfikir menjana idea , aplikasi kreativiti

Kaedah Pengajaran
Demonstrasi

Alat Bantu Mengajar


1.

Contoh tikar anyaman (bahan maujud)

2.

Kad board anyaman kertas ( hasil yang telah siap)

Pengetahuan sedia ada


1.

Murid telah menguasai kemahiran pemilihan corak tradisional pada tikar

2. Murid telah mampu untuk mengenal pasti bahan-bahan yang boleh digunakan untuk tikar
anyaman mudah

LANGKAH/

ISI PELAJARAN

MASA
Set Induksi
( 5 minit )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

CATATAN

PEMBELAJARAN
Pengenalan topik :

1. Guru memulakan kelas

Anyaman Tikar

dengan menayangkan

Tradisional

video mengenai

Strategi:
Penerangan

kepelbagaian warisan

BBM:

bangsa Malaysia.

Video Kepelbagaian

2. Guru meminta murid


memberi perhatian.

Warisan Bangsa
Malaysia

3. Guru bertanyakan
soalan kepada murid

Unsur KBKK:

berdasarkan video

Menghubungkait

tersebut.
4. Sebutkan warisan

Tahap kognitif:

bangsa Malaysia yang

Pengetahuan,

masih ada sehingga kini.

kefahaman

Nilai:
Patuh kepada arahan
Langkah 1

Pengetahuan

1. Guru berinteraksi

Strategi:

( 15 minit )

tentang kraf

dengan murid tentang

Interaksi, pendekatan,

tradisional

unsur seni dan prinsip

penerangan

rekaan yang terdapat


dalam sesebuah

BBM:

anyaman tikar seperti

Gambar tikar

bentuk dan imbangan

anyaman, cara

2. Guru menerangkan cara


membuat anyaman tikar.

membuat tikar secara


tradisional

Unsur KBKK:
Pengetahuan,
kefahaman

Tahap kognitif:
kefahaman

Nilai:
Patuh kepada arahan,
berani untuk
menyatakan pendapat
Langkah 2

Menunjukkan

1. Guru menunjukkan

Strategi:

(15 minit)

demonstrasi

demonstrasi bagaimana

Demonstrasi

hendak memulakan
proses membuat tikar

BBM

mudah.

Kertas A4, kertas

2. Menyatakan bahan yang

warna

digunakan.
3. Proses membuat tikar
ditunjukkan oleh guru.

Unsur KBKK:
Membanding beza,

4. Murid memberi perhatian meneliti


terhadap demonstrasi
yang dilakukan oleh

Tahap kognitif:

guru.

Kefahaman,
penumpuan

Nilai:
Patuh kepada arahan
Langkah 3

Pengukuhan

(20 minit)

Menjalankan

murid kepada tujuh

aktiviti secara

kumpulan.

berkumpulan

1. Guru membahagikan

2. Setiap kumpulan

Strategi:
Kaedah berkumpulan

BBM:

mempunyai bahan

Kertas lukisan, berus,

membuat tikar mudah

palet warna

dengan lengkap.
3. Murid menghasilkan
corak anyaman

Unsur KBKK:
Membuat kesimpulan

menggunakan teknik
mudah dengan

Tahap kognitif:

bimbingan guru.

Pengetahuan,
kefahaman

Nilai:
Menghargai masa,
bekerjasama dalam
kumpulan

Penutup
(5 minit)

Membuat rumusan

1. Guru merumuskan

Strategi:

tentang topik yang diajar

Penerangan,

pada hari ini.

penyoalan

2. Guru memilih beberapa


orang murid untuk

Unsur KBKK:

kehadapan.

Membuat kesimpulan

3. Murid mempamerkan
dan bercerita tentang

Tahap kognitif:

hasil kerja sendiri dan

Pengetahuan,

rakan-rakan.

kefahaman

4. Murid menceritakan
pengalaman masing-

Nilai:

masing semasa

Berani mencuba

melakukan aktiviti.

sesuatu yang baru
