Anda di halaman 1dari 11

ZABIDAH BT IBRAHIM

D20111049478

PEMARKAHAN

PPG PJJ SEMESTER 1 SESI 2014/2015

KPR 3974: LATIHAN MENGAJAR 1


TUGASAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGGU KELAPAN
BAHASA MALAYSIA

DISEDIAKAN OLEH
NAMA

ZABIDAH BT IBRAHIM

NOMBOR MATRIK

D20111049478

KUMPULAN

KO 1892

NAMA TUTOR E-LEARNING

DR. ADENAN BIN AYOB

TARIKH SERAH

15 N0VEMBER 2014

ZABIDAH BT IBRAHIM

D20111049478

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU TAHUN 5

Tarikh

: 06 Nov 2014 ( Khamis)

Masa

: 9.00 Pagi 10.00 Pagi (60 minit)

Kelas

: 5 Kreatif

Bilangan Murid

: 26 Orang

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tema

: Kebudayaan Malaysia

Tajuk

: Tarian Tradisional

Objektif Pelajaran:
Pada akhir pelajaran ini murid dapat:
1. Murid menjelaskan isi yang tersurat dan tersirat berdasarkan
topik yang dibualkan.
2. Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir
( psikomotor )
3. Bekerjasama dalam kumpulan mempersembahkan tarian yang dicipta oleh
kumpulan mereka.

Hasil Pembelajaran
Fokus Utama :
1.5 Memberi penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat dengan
menggunakan kata, ungkapan dan ayat yang sesuai.
Aras1 :
Menjelaskan isi yang tersurat dan tersirat berdasarkan topik yang

ZABIDAH BT IBRAHIM

D20111049478

Dibualkan.
Fokus Sampingan
4.1 Mengemukakan idea, pandangan dan pendapat tentang sesuatu perkara secara

terperinci, tepat, dan tersusun.


Aras 2
1.

Menyumbang idea yang bernas dalam sesuatu perbincangan.


Kemahiran Bahasa
1. Kemahiran mendengar dan bertutur
2. Kemahiran membaca
3. Kemahiran menulis
Sistem Bahasa:
1.

Tatabahasa
Ayat tunggal
Ayat majmuk
Kata kerja

2. Sebutan dan Intonasi


dialog
3.

Kosa Kata
Identiti
Mantera
Unik
Tarian Zapin

Pengisian Kurikulum : Ilmu


1. Kajian tempatan
2. Pendidikan Moral

Nilai Murni

ZABIDAH BT IBRAHIM

D20111049478

Kerjasama
Patriotisme
Kerajinan
Bangga

2. Kewarganegaraan
Berbangga sebagai rakyat Malaysia mengenal dan menghayati warisan
budaya tempatan.
3. Kemahiran Bernilai Tambah
Kemahiran Berfikir
Menjana idea
Menginterpretasi
4. Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
5. Kemahiran Belajar Cara Belajar
6. Kecerdasan Pelbagai
Kecerdasan Muzik
7. Pembelajaran Kontekstual
8. Pengetahuan Sedia Ada
:
Murid telah mengenali beberapa tarian tradisional dan moden melalui media massa.
Pengisian Kurikulum:
1. Ilmu
: Kesusteraan
2. Nilai Murni
: Keberanian, berdisiplin, kesetiaan, rasional, kejujuran

Bahan Bantu Mengajar :


1. Bahan maujud
2. Gambar-gambar tradisional
3. Lembaran kerja

Aktiviti Pengajaran dan

Langkah/
Masa

Isi Pelajaran

Pembelajaran

Catatan

ZABIDAH BT IBRAHIM

Set
Induksi
(5 minit)

Gambar-gambar tarian
tradisional dipamerkan

D20111049478

1. Guru meminta murid melihat


power point.
2. Guru menyoal berkaitan

dalam bentuk power

dengan pengetahuan sedia

point.

ada murid tentang paparan

Contoh soalan :
Gambar apakah yang

tersebut.
3.

kamu lihat di hadapan?

Teknik :
Sumbang saran,
soal jawab
KB:
Menganalisis
Membuat kaitan
dan inferens
Nilai Murni:
Kasih sayang,
Setia
KBT:
Pembelajaran
kontekstual
BBM:
Powerpoint

Langkah 1 Tugasan Berkumpulan :


(15 minit)
Fakta :
- Tarian Zapin berasal
dari Johor
-Tarian Bharata Natya
dari India
- Tarian Singa -Cina
- Tarian Sumazau Kadazan
Langkah 2
Guru meminta murid
(20 minit)
mencipta satu gerakan
Persemba
tarian baru dalam
han
kumpulan
kumpulan

1. Guru membahagikan murid


kepada 5 kumpulan.
2. Guru memberi tugasan
kumpulan:
a. Menamakan tarian
dan asal usulnya.
b. Tarian-tarian lain
c. Kebaikan mempelajari
tarian.
3. Ketua kumpulan

KB:
Membuat
inferens
Kosa Kata:
Zapin, Bharata,
Sumazau
Nilai murni:
Kesetiaan
KBT:
Kemahiran

membentangkan hasil

berfikir

perbincangan mereka
1. Murid mendengar

Nilai Murni:

penerangan guru.
2. Murid menyebut kata kerja

Aktif
Bangga

yang ditunjukkan oleh


guru.

KB:

, menjana idea
menginterpretasi

ZABIDAH BT IBRAHIM

Langkah 3
(15 minit)
Aktiviti

D20111049478

1. Menjawab soalan yang


Aktiviti pengayaan:

perlu dilengkapkan dengan

Latihan bertulis di dalam

mengisi tempat kosong.

lembaran kerja dengan


mengisi tempat kosong.

2. Guru memberi

( Kata kerja )

penerangan kepada murid

1.ditunjukkan

tentang kata kerja.


-Guru mengedarkan

2.menyikat
3.berbaris
Aplikasi

4.melabuhkan

idea

5.menerima
6.merajuk
7.menelefon
8.membeli

lembaran kerja dan meminta


murid menjawab soalan
tersebut secara individu.
-Guru mengadakan

Aktiviti pemulihan

Nilai murni:
Kerjasama
KB:
menjana idea,
membuat
Penilaian
tatabahasa

perbincangan tentang
jawapan dalam lembaran
kerja.

9.mendakan
10.menyapukan

BBM:
Lembaran kerja
( Lampiran 2)

-perbincangan

1. Murid mencatatkan dalam


buku latihan.

Menyenaraikan 10 kata
kerja yang murid-murid
pelajari.
Penutup

( 5 minit)

Guru meminta murid

Murid memberi respon

menyatakan mengenai

kepada soalan guru

nilai murni yang mereka


pelajari hari ini.
baik hati
jujur
bangga
kerjasama

KB :
Merumus

ZABIDAH BT IBRAHIM

D20111049478

REFLEKSI :
Pengajaran dengan memaparkan contoh tarian tradisional penduduk Malaysia
menimbulkan rasa tertarik dan ingin mengetahui jenis-jenis tarian yang lain serta cepat
memahami apa yang ingin disampaikan oleh guru.
Murid dapat memberikan pendapat sendiri dan menyampaikan kepada kelas secara
lisan dan juga dapat menguasai kemahiran yang diajar sertamerasa terhibur apabila
digabungkan dengan pembelajaran bercorak muzik dan terdapat pergerakan (tarian).
Bagi murid yang belum dapat memahami sepenuhnya pengajaran pada masa itu
diberikan aktiviti pemulihan bagi memastikan mereka dapat mengikuti PdP seterusnya.

3 Jenis Tarian.

ZABIDAH BT IBRAHIM

D20111049478

Tarian Zapin

Tarian Bharatanaatyam

ZABIDAH BT IBRAHIM

D20111049478

Tarian Sumazau

ZABIDAH BT IBRAHIM

D20111049478

Lampiran 2
NAMA

DARJAH

LATIHAN 1
ISKAN TEMPAT KOSONG DENGAN PERKATAAN YANG SESUAI
Ditunjukkan menyikat merajuk berbaris menerima menelefon membeli
1. Sally memerhati kearah kereta yang ......................... oleh Airin sewaktu melintas
jalanraya.
2. Nenek membantu cucunya ....................... rambut yang cantik itu agar nampak
kemas sewaktu ke sekolah.
3. Adik ...................... dengan ibu kerana tidak dapat pergi bermain bola bersama
kawan-kawan di padang.
4. Penduduk kampung terus .................................. pihak bomba apabila berlaku
kebakaran.
5. Seramai 45 orang murid miskin di SK Gadung, akan ................................zakat
daripada pihak bank Malayan Banking sempena hari raya puasa.
6. Sewaktu mahu membeli makanan di kantin sekolah, semua murid
perlu .................. menunggu giliran mereka untuk membeli makanan atau
minuman.
7. Setiap hujung minggu, ibu akan ke pasar untuk .................. lauk pauk bagi
kegunaan kami sekeluarga.

ZABIDAH BT IBRAHIM

D20111049478

https://drive.google.com/file/d/0Bw-nHTz21a5oYWRuQ2NiX0t4Y1k/view?
usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0Bw-nHTz21a5oYWRuQ2NiX0t4Y1k/view?
usp=sharing

Video 1
http://k.multibase.com.my/index.php/extwidget/openGraph/wid/0_303txip5

http://k.multibase.com.my/index.php/extwidget/openGraph/wid/0_303txip5
