Anda di halaman 1dari 5

WAJ 3073 SENI DALAM PENDIDIKAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Umur

: 5+

Bilangan Murid

: 25 orang

Tarikh

: 2 Julai 2014

Masa

: 60 minit

Mata pelajaran

: Tunjang Sains & Teknologi

Tajuk

Kitaran Hidup Rama-rama

Fokus

(ST 3.4) Menjalankan penerokaan ke atas ciri, habitat, cara


pergerakan, jenis makanan, kitaran hidup haiwan jinak yang
biasa dijumpai

Standard Kandungan :

(ST 3.4.3) Memerhati dan meniru pergerakan haiwan (Contoh


pergerakan: terbang, melompat, merangkak, berjalan,
menyusur, berenang).

Standard Pembelajaran : (ST 3.4.8) Memerhati dan menceritakan kitaran hidup haiwan
yang biasa dijumpai.
Penggabungjalinan

: (KTI 2.1.13) Menyanyi dengan gerakan


(KTI 2.4.1) Membuat gerakan anggota badan mengikut lirik
lagu.

Objektif Eksplisit

: Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat :


1. Menyanyi sambil melakukan pergerakan.
2. Menyatakan kitaran hidup rama-rama.
3. Meniru pergerakan haiwan, contoh : terbang seperti
rama-rama.

Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah menyanyi lagu Rama-rama


BBM

: Model rama-rama dari kertas

Berfikir

: Menghubung kait

Penerapan Nilai

: Sayang kepada alam semulajadi- flora dan fauna.

Page
1

WAJ 3073 SENI DALAM PENDIDIKAN


Langkah

Kemahiran

Aktiviti Guru

Aktiviti Murid

Catatan/BBM

Masa
Set

Bercerita dan

Guru meminta murid

Kanak-kanak cuba

Induksi

bersoaljawab

meneka isi yang

meneka.

Kotak berisi

(5 minit)

tentang rama- terdapat di dalam

Kanak-kanak yang

seekor rama-

rama.

sebuah kotak kecil

Berjaya meneka

rama

dengan memberi

dengan betul akan

sedikit bayangan.

diminta membuka

kotak tersebut.

Page
2

WAJ 3073 SENI DALAM PENDIDIKAN

Langkah
1
(10 minit)

Guru

Guru meminta murid

Murid-murid

menunjukkan

menyebut peringkat

menyebut satu

carta kitaran

kitaran rama-rama

persatu kitaran

hidup rama-

iaitu telur, ulat,

hidup rama-rama

rama.

kepompong, ramarama.

CD lagu, DVD
Langkah
2
(10 minit)
(muzik)

player

Pengenalan

Guru memaparkan

Kanak-kanak

lagu Rama-

carta kitaran hidup

mendengar dan

rama

rama-rama dan

cuba ikut

Lirik Lagu :

memasang lagu

perlahan-lahan

Dari ulat jadi

rama-rama melalui

kepompong,

CD.

Tidur lena dalam


kelongsong,

Guru

Murid ikut guru

Sampai masa,

memperkenalkan

menyanyi dan

Kepompong

lagu dengan

membuat

pecah.pomm, jadi

menyanyikan lagu

pergerakan

rama-rama yang

tersebut dengan

indah.

sebutan yang jelas

Rama-rama terbang

serta membuat

merata, sungguh

pergerakan.

cantik, aneka warna.


Hisap madu di
pohon bunga, tapi
sayang hidup tak
lama (2X)

Page
3

WAJ 3073 SENI DALAM PENDIDIKAN

Langkah
3

Murid-murid

Guru memasang CD Murid-murid

(10 minit)

membuat

lagu Rama-rama

menyanyi baris

(pergerak

pemerhatian

sambil menyanyi

demi baris

an)

ke atas

dan membuat

mengikut lirik pada

seekor rama-

pergerakan dan

CD dan

rama

semua murid ikut.

melakukan aksi

memerhati

dan pergerakan

warnanya,

bukan lokomotor.

bentuknya,
saiznya dan
cara ia
bergerak.
Langkah
4

Mewarna

Guru mengedarkan

Murid-murid

(20 minit)

gambar

gambar rama-rama

mewarnakan

(visual)

rama-rama

dan menunjukkan

gambar rama-

contoh gambar

rama.

rama-rama yang
telah diwarnakan.
Penutup
(5 minit)

Persembahan
secara
kumpulan

Guru meminta

Murid-murid

kanak-kanak

menyanyi lagu

membuat

sambil membuat

persembahan di

aksi dengan

atas pentas mini

menggunakan

kelas.

props yang
dipegang oleh
rakan lain.

Page
4

WAJ 3073 SENI DALAM PENDIDIKAN

Refleksi :

Kekuatan : Standard Pembelajaran dan aktiviti bersesuaian dengan peringkat umur


murid-murid dan rama-rama adalah serangga yang digemari oleh kanak-kanak kerana
kecantikannya dalam pelbagai warna.
Kelemahan : Terdapat murid-murid yang malu untuk menyanyi dengan suara yang kuat
dan sebutan yang betul serta membuat pergerakan yang tepat. Guru perlu memberi
bimbingan.

RUJUKAN :
Bahagian Pembangunan Kurikulum. (2010). Kurikulum Standard Prasekolah
Kebangsaan, Putarajaya : Kementerian Pendidikan Malaysia.

Page
5
