Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

Mata Pelajaran

Pendidikan Jasmani

Tajuk Pengajaran

Melompat

Tarikh

: 18/10/2014

Masa

Tahun

: 1 Biru

Standard Kandungan

7.30-8.00 pagi
:

1.2.1 Melakukan pergerakan melompat.


2.2.1 Menyatakan pergerakan lokomotor dan bukan
lokomotor.
5.2.1 Memperlihatkan rasa seronok melakukan aktiviti
baru dalam Pendidikan Jasmini.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran, murid akan dapat:


Berkebolehan melakukan pergerakan melompat dengan
lakuan yang betul.

Nilai-nilai murni

Berani, yakin diri.

EMK

Kreativiti & inovasi

BBM

Skital, kad warna dan tali.

Perkara/ Masa

Aktiviti

Fokus Pembelajaran

Pengelolaan/

Catatan

Organisasi
Set Induksi

- Aktiviti

regangan

(3 minit)

- Regangan dari bahagian


kepala hingga ke bahagian
kaki.

Perkembangan Melompat Dan


Mendarat
(15minit)
Langkah 1

1. Melompat dengan
kedua-dua belah kaki dan
sebelah kaki.
2. Mendarat dengan
kedua-dua belah kaki.
3. Semasa mendarat lutut
difleksi untuk serap daya.

4. Tangan dihayun untuk


mendapatkan ketinggian

G
PP PP PP PP
PP PP PP PP
BBM:
Skitel, wisel

dan jarak.

Langkah 2

Melompat mengikut 1.Murid melakukan


isyarat :depan,
lompatan dengan mengikut
belakang, kanan, kiri arahan guru
2.arahan Lompat ke

Skitel, wisel

-kiri
-kanan
-belakang
-depan
3.ulangan 3 kali percubaan

Langkah 3

Melompat Sungai

.1.Murid berdiri dalam


barisan panjang.
2. Mata pandang depan,
rendahkan badan dan lutut,
lompat serta
menghayunkan tangan.
3. Murid melompat dan
mendarat dengan
menggunakan kedua-dua
belas kaki.
3.Melepasi garis(sungai).
4.3 kali percubaan.

Tali ,skitel,
wisel

Kemuncak
( 10 minit)

Permainan Kecil:

1. Murid dibahagikan

Lompat Isyarat

kepada dua kumpulan.


2. Satu kumpulan akan
melakukan aktiviti dan satu
kumpulan lagi menjadi
pengadil untuk melihat
pergerakan rakan mereka.
3. Guru akan memberikan
arahan
Lompat ke... contoh: ke
timur, ke barat, ke utara
dan sebagainya. Murid
yang gagal mengikut
arahan akan dikeluarkan.
4. Kumpulan yang paling
sedikit bilangan ahlinya
yang dikeluarkan menjadi
pemenang.
5. Arahan lisan boleh
digantikan dengan
menunjukkan kad
berwarna:
biru

melompat ke
kiri.

hijau

melompat ke
kanan.

kuning melompat ke
depan.
merah melompat ke
belakang.
putih

- berjalan

dalam kawasan.
- Menyejukkan badan Pelajar menarik dan
Penutup

menghembus nafas yang

(2 minit)

diarahkan oleh guru.
