Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Tarikh

6 April 2015

Hari

Isnin

Masa

12.30 1.30 tengah hari

Mata Pelajaran

Bahasa Malaysia (KSSR)

Tema

Kemasyarakatan

Tajuk

Muafakat Membawa Berkat

Kemahiran

Mendengar dan Bertutur

Kelas

5 Aktif

Bil. Murid

27/27 orang

STANDARD KANDUNGAN

STANDARD PEMBELAJARAN

1.6 Berbicara untuk menyampaikan

1.6.1 Berbicara untuk mendapatkan

maklumat tentang sesuatu perkara

maklumat yang tersurat dan tersirat

daripada pelbagai sumber dengan tepat

dengan tepat tentang sesuatu perkara

secara bertatasusila.

secara bertatasusila.

Objektif
Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid dapat :


i)

Berbicara untuk mendapatkan maklumat yang tersurat dan


tersirat secara bertatasusila.

ii)

Membaca dan memahami teks.

iii)

Mencatat maklumat mengikut urutan yang betul.

i)

Ilmu

Sains

ii)

Nilai

Kerjasama

iii)

EMK

Kreatif dan Inovasi

iv)

KB

Membuat inferens

v)

BCB

Bacaan intensif

vi)

KP

Muzik, interpersonal, verbal linguistik

Pengisian
Kurikulum

Penyerapan

Sains

Penggabungjalinan

KBKK

i)

Membuat inferens

ii)

Membanding beza

KBAT

:
:

Menganalisis

Komputer riba

Bahan Bantu
Belajar

Pembesar suara
Buku Teks Bahasa Malaysia KSSR Tahun 5 (ms 69)
Kad Manila
Pengetahuan
sedia ada

Murid pernah mendengar cerita tentang kerajinan masyarakat semut.

Nilai murni

Bekerjasama, tolong-menolong.

Langkah/
Masa
Set Induksi
5 minit

Isi Pelajaran
Aktiviti :

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran
1. Guru menayangkan video lagu

Catatan
BBB :

Menyanyikan lagu

Enjit-enjit Semut dan murid

i) Video lagu

Enjit-enjit Semut

diminta menyanyikan

Berpusatkan

bersama-sama.

bahan

2. Guru menyoal murid tentang


sikap semut yang biasa
diceritakan dalam Hikayat
Melayu.

KBKK :
i) Menjana
idea
ii) Membuat
inferens

3. Guru mengaitkan lagu


tersebut dengan tajuk
pelajaran pada hari ini.

KP :
i) verballinguistik
ii) interpersonal
Nilai :
i) Bekerjasama
KB :
i) Menjana idea

Langkah/
Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

Catatan

Langkah 1
15 minit

- Petikan
BT ms : 68

1. Murid bersama-sama
membaca maklumat tentang

BBB :
i) Buku teks

semut atta dalam buku teks


Indahnya Semangat

ms: 68

Kerjasama

i) Bacaan
2. Murid membaca petikan

Aktiviti :

intensif

tersebut secara intensif

Membaca dan
memahami petikan

BCB :

Nilai :
3. Guru memantau dan memberi

i) Kerjasama

perhatian semasa murid


membaca.
4. Murid membaca sambil
memerhati petikan.
Langkah 2

Tugasan berkumpulan

15 minit

1. Guru memberikan murid


kepada empat kumpulan.

Membina carta tentang


cara-cara semut
membuat makanan

BBB :
i) Buku teks
ii) Kad manila

2. Guru mengedarkan kad


manila kepada ketua
kumpulan.
3. Setiap kumpulan diminta
mencatat dan menyusun caracara semut atta membuat
makanan dalam bentuk carta
berdasarkan maklumat dalam

KP :
i) verballinguistik
ii) Koperatif
Nilai :
i) Mematuhi
arahan
ii) Kerjasama

buku teks ms : 68

Langkah/
Masa
Langkah 3

Isi Pelajaran
Pembentangan hasil

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran
1. Setiap kumpulan diminta

Catatan
BBB :

20 minit

tugasan

menghantar seorang wakil

i) Buku teks

untuk membentangkan hasil

ii) Kad manila

tugasan.
2. Guru memberikan markah
bagi setiap kumpulan
berdasarkan ketepatan
maklumat.
3. Murid-murid lain membaca
carta yang dibina oleh

KP :
i) verballinguistik
ii) koperatif
Nilai :
i) Mematuhi
arahan
ii) Kerjasama

kumpulan masing-masing.
KBAT :
Penutup
5 minit

Guru membuat

1. Murid mengulang kembali dan

Menginferens
BBM : Video

rumusan isi

mengingat semula isi

lagu Enjit-enjit

pelajaran.

pelajaran yang disampaikan

Semut

oleh guru.
Penutup
Kognitif :

KP : Verbal
2. Guru meminta murid

Linguistik

Menyatakan sikap

menyatakan nilai atau sikap

positif semut.

yang patut dicontohi daripada

Nilai :

masyarakat semut.

i) Kerjasama

Penutup
Sosial :

ii) Kerajinan
1. Murid menyanyikan lagu

Menyanyikan lagu

Enjit-enjit Semut beramai-

Enjit-enjit Semut

ramai.
2. Guru memuji penglibatan
murid sepanjang aktiviti.
