Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Pendidikan Muzik

Kelas

: Empat Al-Bukhari

Masa

: 9.45 pagi 10.45 pagi

Bilangan murid

: 35 orang

Aspek

: Permainan Rekoder

Item

: Pengenalan Rekoder

Tajuk Lagu

: Padiku

Kemahiran

- Memainkan rekoder dengan mempraktikkan teknik yang


betul secara berpandu.
- Mengenal penjarian rekoder not BAG.

Hasil Pembelajaran

: Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid


boleh:
1. Bermain rekoder mengikut penjarian rekoder yang
betul.
.

Pengetahuan
Sedia ada
Strategi

: Murid pernah melihat rekoder.


1. Belajar cara belajar
2. Konteksual

Nilai Murni

: Kerjasama, keyakinan

Alat Bantu Mengajar

: Laptop, LCD Projector, kibod, pita rakaman.

Langkah

Isi Pelajaran

Meneka bunyi

Aktiviti

1. Guru

Catatan

memainkan

alat muzik /

beberapa

genderang.

alat

1. Murid-murid

bunyi

muzik

mendengar

meneka

gendering

genderang

yang

2. Murid-murid

slaid powerpoint.

( 5 minit )

mendapat jawapan

memberi

melalui

dengan

menayangkan
Set Induksi

yang

diperdengarkan.

dimainkanmelalui

jawapan

bunyi-

bunyi instrument /

2. Murid meneka bunyi

3. Guru

dan

tayangan

klip video.

klip

video bunyi alatan


yang
diperdengarkan
tadi.

ABM
-

Laptop

LCD projector

Guru

1. Guru menayangkan

1. Murid

memerhati

memperkenalkan

slaid powerpoint

dan

Langkah 2

sistem

sistem penomboran

dengan teliti.

( 6 minit )

penomboran pada

pada jari.

jari.

2. Guru menerangkan
sistem penomboran

mendengar

ABM :
laptop, LCD

pada jari.

Guru

3. Guru menayangkan

1. Murid-murid

memperkenalkan

slaid powerpoint

memerhati

sistem

sistem penomboran

mendengar dengan

Langkah 3

penomboran pada

pada rekoder.

teliti.

( 10 minit )

rekoder.

Mengaitkan

dan

1. Guru menerangkan
sistem penomboran

Nilai

pada rekoder.

sabar.

1. Guru menayangkan

Berdikari,

teliti,

1. Murid-murid

penjarian dengan

slide powerpoint

memerhati

dan

rekoder.

kaitan di antara

mendengar dengan

penjarian dengan

teliti.

rekoder.
Langkah 4
( 10minit )

2. Guru menerangkan

Nilai

cara meletakkan jari sabar.


pada lubang
rekoder iaitu
dengan meletakkan
jari dan lubang
dengan nombor
yang sama.

Berdikari,

teliti,

Pengenalan Not
Rekoder

1. Guru menayangkan

1. Murid

beberapa slide
tentang not rekoder

dengan teliti
2. Guru

bagaimana

betul.

meletakkan

Langkah 5

penerangan dan

( 15 minit )

menunjuk cara

penjarian

3. Guru

meletakkan

penjarian

penjarian yang betul

murid.

untuk not B, not

Nilai;

A dan not G.

Sabar, yakin

memantau
murid-

1. Murid-murid

kaedah tiupan pada

membunyikan

rekoder dengan

tanpa rekoder.
2. Murid

tu..tu..tu..

rekoder

2. Guru menayang

( 10 minit )

memeriksa

dan

1. Guru menerangkan

yang

betul pada rekoder.

bagaimana

membunyikan

Langkah 6

tunjukcara

dan penjarian yang

2. Guru memberi

Penglidahan

memerhati

dan membunyikan

tu

meniup
mengikut

arahan guru.
3. Guru

memastikan

not-not melalui slide

murid

mengikut

powerpoint yang

arahan.

ditayangkan.
3. Guru meminta

ABM
Laptop,

LCD

Projector,

murid meniup

rekoder.

rekoder dengan

Nilai

penglidahan yang

Disiplin, mengikut arahan

betul, (tu)

Penutup

Tayangan klip

Guru menayangkan klip

Murid melihat dengan

( 4 minit)

video

video pertandingan

penuh minat.

assemble rekoder .
