Anda di halaman 1dari 7

MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SENI

VISUAL
TAHUN : 6
TAJUK : LUKISAN DAN ORIGAMI (burung)

RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
1 MINGGU
2 WAKTU
4 STANDARD KANDUNGAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni


Visual

Kelas

Bidang :

6 Mawar (35 orang)

Membentuk dan Membuat Binaan


3.1 PERSEPSI ESTETIK

Masa: 60 minit
Tema dan Tajuk : Alam semula Jadi (Burung) - Lukisan dan
Origami
3.2 APLIKASI SENI

3.3 EKSPRESI KREATIF

3.4 APRESIASI SENI

STANDARD
PEMBELAJAR
AN
OBJEKTIF
PEMBELAJAR
AN
AKTIVITI PdP

EMK

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
1.Membuat persepsi dan mengenal pasti bahasa seni visual yang ada pada hasil mobail
2. Menghasilkan mobail dengan motif alam semula jadi dengan menggunakan gabungan teknik lukisan dan
origami

1.Guru menunjukkan contoh origami dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual
2.Guru menyatakan media yang digunakan dan menunjuk cara menghasilkan mobail dengan
mengaplikasikan gabungan teknik lukisan dan origami
3 Murid menghasilkan mobail mengunakan gabungan teknik lukisan dan origami dan mempamerkan
hasil karya
1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan dan Nilai murni

BAHAN BANTU
BELAJAR

1.Contoh origami: kertas lukisan,gunting, pensel warna atau warna air, penyangkut baju dan benang

PENILAIAN
PdP

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat mobail berdasarkan 4 Standard Kandungan.

REFLEKSI

Pada Akhir pengajaran


30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai
Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
2 MINGGU
MINGGU 1
2 WAKTU
2 STANDARD KANDUNGAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni


Visual

Kelas

6 Mawar

Modul 3 : Membentuk dan Membuat Binaan


3.1 PERSEPSI ESTETIK

Masa: 60 minit
Tema dan Tajuk : Alam semula Jadi (Burung) - Lukisan dan
Origami
3.2 APLIKASI SENI

STANDARD
PEMBELAJAR
AN
OBJEKTIF
PEMBELAJAR
AN
AKTIVITI PdP

EMK

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
1. Membuat persepsi dan mengenal pasti bahasa seni visual yang ada pada hasil mobail
2. Menghasilkan origami dengan menggunakan gabungan teknik lukisan dan origami.

1.Guru menunjukkan contoh tekat dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
2. Guru menunjuk cara menghasilkan origami burung dengan mengaplikasikan gabungan teknik
lukisan dan origami (EK2)
3.Murid mula menghasilkan origami dengan gabungan teknik lukisan dan origami. (EK3),(EK4)(EK5)

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni

BAHAN BANTU
BELAJAR

1.Contoh origami: kertas lukisan,gunting, pensel warna atau warna air, penyangkut baju dan benang
(Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD

PENILAIAN
PdP

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat tekat berdasarkan 2 Standard Kandungan.

REFLEKSI

Pada Akhir pengajaran


30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai
Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
2 MINGGU
MINGGU 2
2 WAKTU
4 STANDARD KANDUNGAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni


Visual

Kelas

6 Mawar

Modul : Membentuk dan Membuat Binaan

Masa: 60 minit
Tema dan Tajuk : Alam semula Jadi (Burung) - Lukisan dan
Origami
3.3 EKSPRESI KREATIF 1.4 APRESIASI SENI

STANDARD
PEMBELAJAR
AN
OBJEKTIF
PEMBELAJAR
AN
AKTIVITI PdP

EMK
BAHAN BANTU
BELAJAR

PENILAIAN
PdP
REFLEKSI

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
. Membuat persepsi dan mengenal pasti bahasa seni visual yang ada pada hasil mobail
2. Menghasilkan origami dengan menggunakan gabungan teknik lukisan dan origami.

1.Guru mengulangkaji pelajaran pada minggu lepas(EK1)


2.Murid menghasilkan mobail motif alam semula jadi dengan gabungan teknik lukisan dan origami
(EK2)(EK3)
3..Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan (EK4)(EK5)

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni
1.Contoh origami: kertas lukisan,gunting, pensel warna atau warna air, penyangkut baju dan benang
(Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat mobail berdasarkan 4 Standard
Kandungan.
Pada Akhir pengajaran
30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai
Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
