Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL TAHUN 3 BATTUTAH

Mata Pelajaran
Tarikh
Hari
Masa
Tahun
Bilangan Murid
Bidang Kegiatan
Aktiviti
Tema
Tajuk
Media

: Dunia Seni Viusal


: 14 Ogos 2014
: Khamis
: 60 minit
: 3 Battutah
: 24 orang ( L, P)
: Menggambar
: Lukisan
: Objek Alam Semula Jadi
: Epal dan Limau
: Alat
: tiada
: Bahan

: kertas lukisan dan pensel


warna atau oil pastel,

Bahan Bantu Mengajar


EMK
Nilai

pemadam
: contoh lukisan, bahan maujud, gambar
: keusahawanan, kreativiti dan inovasi
: kebersihan, hormat-menghormati,

KBKK
Hasil Pembelajaran

Menghargai
: membuat sekuen / urutan, membanding beza
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran
murid-murid dapat:
a) Menamakan 3 warna asas (primer) dan
3 warna sekunder.
b) Menghasilkan lukisan

bertemakan

buah-buahan epal dan limau dengan


menggunakan teknik silang pangkah
dan garisan tebal dan nipis.
c) Memahami kebaikan dan
memakan

buah-buahan

khasiat
kepada

perkembangan daya pemikiran dan


fizikal.

STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk, garisan, warna, ruang,
imbangan

dan kepelbagaian yang terdapat pada alam semula jadi, objek buatan

manusia dan karya seni dalam penghasilan lukisan.


2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media
dan teknik dalam penghasilan lukisan.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan lukisan.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN
1.1. Persepsi Estetik

murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan


bahasa seni visual yang ada lukisan.

1.1.1. Unsur seni


1.1.1.1.
Bentuk- ilusi
1.1.1.2.
Garisan- tebal dan nipis
1.1.1.3.
Warna- primer dan sekunder
1.1.1.4.
Ruang- ilusi
1.1.2. Prinsip rekaan
1.1.2.1.
Imbangan- simetri atau tidak simetri atau gabungan imbangan
1.1.2.2.
Kepelbagaian- hal benda (subject matter)
1.2. Aplikasi seni
murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual,
media serta proses dan teknik dalam penghasilan lukisan.
1.2.1. Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
1.2.1.1.
Alat- tiada
1.2.1.2.
Bahan- kertas lukisan dan pensel warna atau oil pastel.
1.2.2. Mengetahui penggunaan media, serta proses dan teknik dalam penghasilan
lukisan
1.2.2.1.
Teknik- garisan selari atau garisan bersilang atau gabungan kedua-dua
garisan.
1.3. Ekspresi kreatif
murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan
kefahaman bahasa seni visual, media, serta proses dan
teknik dalam penghasilan karya.
1.3.1. Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
1.3.2. Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya.
1.3.3. Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya
1.4. Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan
rakan berpandukan bahasa seni visual
1.4.1. Mempamerkan karya yang dihasilkan
1.4.2. Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.

Standard pembelajaran
Set Induksi (5 minit)

Illustrasi aktiviti

catatan
KBKK:

1. Murid menonton tayangan video berkaitan

membuat sekuen

penghasilan lukisan.
2. Murid meneliti hasil karya 3D Art.

/ urutan
BBM:
Pemancar LCD,
tayangan video

Persepsi Estetik (5 minit)

KBKK:

1. Guru mengedarkan buah epal dan limau

Membanding

serta menunjukkan contoh karya lukisan.


2. Guru dan murid bersoal jawab tentang:

beza

Unsur seni
- Bentuk- ilusi
- Garisantebal
-

Prinsip rekaan
- Imbangansimetri atau

dan

tidak simetri

nipis
Warna-

Bahan

maujud

(epal dan limau),


tayangan slaid

atau
gabungan

primer dan
sekunder
Ruang- ilusi

BBM:

imbangan
Kepelbagai
an-

hal

benda
(subject
matter).

Aplikasi Seni (5 minit)


1. Guru menerangkan kepada murid alat
dan

bahan

yang

sesuai

dan

boleh

digunakan dalam menghasilkan lukisan.


a) Alat
: pengasah pensel
b) Bahan : kertas lukisan dan pensel
warna atau oil pastel, pemadam

Ekspresi Kreatif (30 minit)


1. Guru menunjukkan demontrasi/ tunjuk

NILAI:
Kebersihan

cara aplikasi alat dan bahan serta teknik

EMK:

dalam proses menghasilkan lukisan epal

Keusahawanan,

dan limau melalui tayangan video.

kreativiti

dan

a) Langkah 1
- Sediakan alat dan bahan
yang

diperlukan

aktiviti
lukisan
limau.
b) Langkah 2
- Membuat

inovasi

dalam

menghasilkan
buah

epal

lakaran

dan

awal

menggunakan pensel.
c) Langkah 3
- Mengambil
kira
arah
cahaya dan bayang serta
asas seni reka yang telah
diterangkan.
d) Langkah 4
- Mewarna buah epal dan
limau

dengan

menggunakan

warna

primer dan sekunder.


e) Langkah 5
- Membuat kemasan dengan
memadam kesan lakaran
pensel.
2. Murid menjalankan aktiviti menghasilkan
lukisan buah epal dan limau dengan
bimbingan dan pemantauan guru.

Apresiasi Seni (10 minit)


1. Murid

mempamerkan

NILAI:
hasil

karya

di

hadapan bilik darjah.


2. Murid menceritakan hasil karya sendiri

Hormatmenghormati,
menghargai

dan rakan dengan menggunakan laras


bahasa seni visual.
Penutup (5 minit)
1. Murid membersihkan kawasan kerja.
2. Murid menampal hasil kerja pada ruangan
papan kenyataan.

NILAI:
Kebersihan,
menghargai
