Anda di halaman 1dari 9

Pengajaran Dan Pembelajaran Pendidikan

Seni Visual
EDV 3013
Rancangan Pengajaran Harian Tahun 6
(Bidang: Menggambar)
Nama Pensyarah : Puan Munah Musa
Nama Pelajar

: Nur Syafiqah Binti Fuzi

Kad Pengenalan : 931125036070


Nombor Matrik : SCM 016335

Rancangan Pengajaran Harian Tahun 6

Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual


Tahun

: 6 Bestari

Tarikh

: 24 Februari 2014

Masa

: 9 pagi 10 pagi

Bil. Pelajar

: 30 Orang

Bidang Kegiatan: Menggambar


Tajuk

: Pokok Ajaib

Isi Kandungan

: Menghasilkan capan menggunakan bahan semula jadi.

Objektif

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Menguasai kemahiran capan menggunakan bahan semulajadi.
2. Memahami konsep, meningkatkan kemahiran dan kreativiti dalam
aktiviti menggambar menggunakan teknik capan.
3. Mengenalpasti pelbagai jenis kesan potongan bahan alam semulajadi.
4. Menghasilkan satu gambar bertemakan pokok menggunakan teknik
capan dengan mengaplikasikan kesan bahan alam semulajadi.
5. Menguasai kemahiran mewarna dengan memilih dan menggunakan
pelbagai warna secara kreatif bersesuaian dengan tema Pokok Ajaib

Aktiviti

: Capan

Alat/bahan

: Pisau lipat, bahan semulajadi (buah buahan seperti strawberi, cap jari, bendi,
daun, ubi kentang) , pensil, kertas lukisan, warna air (poster colour).

Hasil Pembelajaran: Aras 1


Memperkenalkan pelbagai jenis bahan yang menghasilkan capan dan
tema.

Aras 2
Mengaplikasikan pelbagai jenis bahan dan teknik mengikut komposisi
yang bersesuaian.

Persediaan Guru: 1) Pisau untuk memotong bahan


2) Contoh hasil karya
Persediaan Murid: 1) Alatan untuk capan
2) pensil
3) kertas lukisan
Strategi : Direktif, pemerhatian, penjelasan verbal, demonstrasi, teori multiple intelligences

Langkah

Isi Kandungan

Set induksi

Definisi capan secara

(3minit)

ringkas.

Aktiviti Pengajaran

Bahan Bantu Pelajar/

dan Pembelajaran

Catatan

1) Guru

Pengenalan capan

menerangkan

diterangkan secara

apakah yang

ringkas kerana murid

Memperkenalkan

dimaksudkan

telah mempunyai

pelbagai jenis bahan

dengan

kemahiran asas

yang menghasilkan

aktiviti capan. teknik capan.

capan dan tema.


Langkah 1
(10 minit)

1) Guru
menunjukkan
contoh hasil

1. Pembentangan

karya teknik

menggunakan

capan melalui

PowerPoint.

LCD
(sekurang
kurangnya
tiga contoh).
2) Murid akan
Perbincangan dan

diberikan

sesi soal jawab.

ruang masa
untuk
memerhatika
n contoh hasil
karya.
3) Guru akan
memilih salah
seorang
murid untuk
menerangkan
tentang bahan
bahan yang
digunakan

Kemahiran :

untuk

Generik visual

menghasilkan
karya
tersebut.

Penerangan daripada
guru.

4) Guru dan
murid murid
membincangk
an contoh
bahan bahan
yang boleh

digunakan
untuk
menghasilkan
karya
menggunakan
teknik capan.
5) Guru
memberikan
sedikit
penerangan
tentang cara
teknik capan
dilakukan
1) Guru
Langkah 2

mengarahkan

(12 minit)

murid
mengeluarkan Bahan-bahan
alat dan

(disediakan oleh

bahan yang

pelajar):

telah dibawa

oleh murid.

yang

Guru menjelaskan
aktiviti yang akan
mereka lakukan.

Warna air
Bahan bahan
dikumpulkan

2) Guru
menjelaskan
bahawa
mereka perlu
menghasilkan
satu karya

Guru memberi
kebesan kepada

menggunakan
teknik capan.
3) Murid

pelajar untuk mereka

dikehendaki

pokok idaman

menghasilkan

Bahan bahan
(disediakan oleh
guru):
-

Hasil karya
Pokok Ajaib

mengikut kreativiti

karya yang

masing masing

bertemakan
pokok.

Kertas

lukisan
Pisau
pemotong

4) Guru
menunjukkan
contoh hasil
karya pokok
Guru membuat

ajaib yang

demonstrasi

telah

memotong bahan

disiapkan

bahan semulajadi

sebelum sesi

yang dibawa dengan

mengajar.

betul
5) Guru sekali
lagi
menjelaskan
bagaimana
karya pokok
ajaib tersebut

Kemahiran :
Generik visual,
ruang, bentuk dan
pemilihan warna.

dihasilkan
sambil
membuat
demonstrasi
untuk
membantu
pemahaman
pelajar.
Langkah 3
(30 minit)

1) Pelajar
diagihkan
kertas lukisan
sehelai
seorang.

Nilai:
-

Tekun
Kerajinan
Berusaha

2) Pelajar mula
memotong
bahan bahan
yang dibawa
oleh mereka.
3) Guru akan
Pemantauan oleh

memantau

guru

penggunaan

(supaya tidak berlaku

pisau dalam

sebarang insiden

kalangan

yang tidak diingini)

pelajar.

4) Proses

Kemahiran

penghasilan

menggunakan ruang

karya oleh

diperlukan supaya

pelajar.

pelajar dapat

Mereka akan

mengaplikasikan

melakar

pelbagai jenis bahan

pohon ajaib

mengikut komposisi

terdahulu

yang bersesuaian.

sebelum
memulakan
aktiviti capan.
5) Setelah
melakar dan

Kemahiran

merangka

pemilihan warna

karya, pelajar

yang sesuai untuk

akan mula

menghasilkan karya

membancuh

pokok ajaib

warna air
yang dipilih.
6) Pelajar akan
mula
menghasilkan
Pemantauan guru:
-

pokok ajaib

Menolong

dengan

pelajar

menggunakan

bancuh warna
Menegur

teknik capan.

pelajar secara
langsung jika
mereka
melakukan
kesilapan.
Penutup

7) Guru
memantau
proses
penghasilan
karya pelajar.
1. Pelajar yang

(5 minit)

terpilih tampil
kehadapan dan
Sesi appresiasi

melakukan sesi
appresiasi.
2. Guru
mempamerkan
hasil kerja pelajar
tersebut.
3. Pelajar
menyatakan
perasaan diri
terhadap kegiatan
yang dijalankan
4. Murid membuat
pameran hasil

Pameran hasil kerja

kerja mereka

Kemahiran: verbal

5. Guru akan
menilai hasil
karya pelajar dan
memberikan
sedikit komen.
6. Guru juga
membimbing
pelajar cara untuk
menilai hasil
kerja mereka
sendiri.

Guru memberikan
komen yang positif
dan komen yang
berbentuk galakan.
