Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: MATEMATIK (T1)

HARI

: Isnin

MASA

: 9.00 pg 10.20 pg

TARIKH

: 2 feb 2015

TINGKATAN

: 1A

TOPIK

: Urutan dan pola nombor

SUBTOPIK

: Faktor

HASIL PEMBELAJARAN

: Pada akhir pengajaran pelajar akan dapat:


i)
ii)

Langkah

Isi kandungan

Minggu: 4

Menyenaraikan faktor-faktor bagi suatu nombor bulat.


Menentukan sama ada suatu nombor ialah faktor bagi suatu
nombor bulat yang lain.
Aktiviti

BBM/Nilai
Murni
- Papan
putih
- Pelajar

Set Induksi

Nombor perdana

1. Guru mengimbas kembali isi kandungan subtopik yang telah


diajar pada kelas yang lepas dengan pelajar.
2. Guru menekankan kesilapan yang telah dilakukan oleh
pelajar dalam latihan lepas supaya pelajar boleh ingat dan tidak
melakukan kesilapan yang sama pada masa depan.

Langkah 1

Menyenaraikan faktorfaktor bagi suatu nombor

1. Guru menunjukan kaedah untuk menyenaraikan faktor-faktor


bagi suatu nombor di papan putih.
2. Guru meminta pelajar membuat nota berdasarkan penerangan
guru sebentar tadi.
3. Guru meminta pelajar menyelesaikan contoh latihan di papan
putih hadapan kelas.
4. Guru meminta pelajar membuat latihan yang diberi dalam
buku teks.
5. Guru meminta pelajar yang lebih mahir untuk mengajar
pelajar yang kurang mahir.

- Papan
putih
- Buku teks
- Patuh
- Tolong
menolong

Langkah 2

Menentukan faktor bagi


suatu nombor

1.

Guru menunjukkan cara untuk menentukan faktor bagi


suatu nombor.
2. Guru meminta pelajar membuat nota berdasarkan
penerangan guru sebentar tadi.
3. Guru meminta pelajar menyelesaikan contoh latihan di papan
putih hadapan kelas.
4. Guru meminta pelajar membuat latihan yang diberi di papan
putih dan di dalam buku teks.
5. Guru meminta pelajar yang lebih mahir untuk mengajar
pelajar yang kurang mahir.
6. Guru memberi tunjuk ajar sepanjang latihan diselesaikan oleh
pelajar

- Papan
putih
- Buku teks
- Berani
- Bantu
membantu

Langkah 3

Penilaian

1. Guru meminta pelajar membuat latihan yang disediakan oleh


guru dan di dalam buku teks.
2. Guru membimbing aktiviti pelajar.

- Papan
putih
- Buku teks

Langkah 4

Penutup

1. Guru meminta pelajar mengulang kembali pembelajaran


yang
telah dipelajari pada hari ini.
2. Guru memesan kepada pelajar untuk memyempurnakan
latihan di luar kelas sebagai kerja rumah.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: MATEMATIK (T1)

Minggu: 4

REFLEKSI: ....................................................................................................................................................................
