Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK TAHUN 2 KSSR

Sekolah

SK. Laputong, Tamparuli

Nama Guru

Siti Aimih binti Bidin

Mata Pelajaran

Matematik

Bidang

Nombor dan Operasi

Topik

Bahagi

Tarikh

2 April 2014

Masa

7.20 am 8.40 am

Kelas

3 Cemerlang

Bilangan Murid

__ Murid (__ P, __ L)

Purata Umur

9 Tahun

Standard Kandungan

Murid dibimbing untuk :


4.1 Menulis ayat matematik bagi operasi darab.

Standard Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya:


(i) Membina dan menyebut kumpulan sama banyak
menggunakan:
(a) objek,
(b) gambar,
(c) garis nombor.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya:

Pengalaman Sedia Ada

Murid telah mengenal

Penggabungjalinan

Menyebut, mendengar, membaca dan menulis.

Kesepaduan

Bahasa Melayu

Penerapan nilai murni

Ketepatan masa, bekerjasama, disiplin, berdikari.

KBKK

Mengenal pasti dan membanding beza.

BBM

Lagu, Gambar, Garis Nombor, Lembaran Kerja

Langkah/
Fasa
Set Induksi /
Fasa
Persediaan
(5 minit)

Isi
Kandungan
Pencetusan
idea

Prosedur Pelaksanaan

a) Enam orang murid


berdiri di hadapan
kelas.

b) Guru meletakkan murid


tersebut kepada tiga- tiga
dalam dua kumpulan.

b) Murid berdiri dalam


dua kumpulan yang
sama banyak.

Nilai Murni :

i) Berapakah orang
murid yang ada di
hadapan kamu?

c) Murid yang lain


menyatakan jumlah
bilangan murid yang
berada di depan.

iii) Perhatikan dan


nyatakan apa yang
dapat kamu lihat.
Aktiviti Kelas

Catatan

Guru
a) Guru memilih enam orang
dan meminta mereka berdiri
di hadapan kelas.

ii) Sila berdiri tiga orang


dalam dua kumpulan.

Langkah 1 /
Fasa
Imaginasi

Aktiviti Murid

a) Guru menampalkan tiga


kad gambar di papan tulis
seperti contoh di bawah.

d) Murid-murid
menyatakan bilangan
yang ada dalam setiap
kumpulan.

KBKK :
Mencetuskan
idea

Menumpukan

perhatian
Mendengar
arahan

BBM :
-

a) Murid mengira dan


KBKK :
menyebut bilangan
- Mentafsir
objek dalam setiap
- Membandinggambar yang diberikan.
bezakan
- Mengkategorkan
b) Lapan objek bagi
setiap gambar.
Nilai murni:
d) Murid dijelaskan
- Menumpukan
mengenai konsep sama
perhatian
banyak bagi setiap
- Keyakinan
kumpulan.
- Berani memberi
jawapan
BBM :
Model jam dinding,
kad imbas masa

b) Guru meminta murid


mengira dan menyebut

bilangan objek dalam setiap


gambar yang diberikan.
c) Guru menjelaskan
mengenai konsep sama
banyak bagi setiap
kumpulan.
d) Guru menerangkan
tentang konsep sama
banyak melalui kaedah garis
nombor menggunakan
contoh konsep sama
banyak ;
- dua,
- tiga,
- empat,
- lima,
- dan sebagainya.

e) Guru menunjukkan
perbezaan di antara setiap
senggatan atau tanda pada
rajah tersebut adalah
bernilai sama banyak, sama
ada ;
- dua,
- tiga,
- empat,
- lima,
- dan sebagainya.

Langkah 2/
Fasa
Perkemban
gan

Aktiviti
Kumpulan

a) Guru menjelaskan kepada


murid bahawa bilangan
murid adalah sama banyak
dalam setiap kumpulan.
b) Guru meneruskan aktiviti

KBKK :
-

Kemahiran
mengenalpast

i
Kemahiran

dengan meminta murid


duduk dalam kumpulan yang
ditentukan oleh
guru.

menyelesaika
n masalah
Nilai Murni :

Langkah 3/
Fasa
Tindakan

Pengukuhan

c) Setiap kumpulan murid


diberikan gula-gula
(18 biji).
d. Murid-murid diminta
meletakkan gula-gula
sebanyak enam biji bagi
setiap kumpulan.
e. Murid diterangkan
mengenai konsep sama
banyak bagi setiap
kumpulan.
Penilaian
1. Guru mengedarkan
lembaran
2.

kerja

kepada murid.
Guru memberi
arahan

ringkas

sebelum
murid

muridmembuat

lembaran kerja.
3. Guru
memerhati
dan

membantu

murid-murid

yang

menghadapi
masalah

dalam

membuat lembaran
kerja.
4. Guru
jawapan
muridselepas

berbincang
dengan
murid
mereka

menyelesaikan
semua
kerja.

lembaran

Berani untuk

mencuba
Mendengar
arahan

BBM
Flash permainan
Jam Berapa
Sekarang ?
1. Murid
menyiapkan
lembaran kerja
dalam kelas.
2. Murid
diberi
tunjuk ajar oleh
guru
apabila
diperlukan
3. Murid
menyoalkan
soalan
yang
tidak
dapat
diselasaikan
semasa
perbincangan
terbuka
bersama guru
diadakan.
Murid perlu menguasai
kemahiran
pembelajaran hari ini
sebelum bergerak ke
kemahiran berikutnya.

KBKK :
Kemahiran
menghubungkait
Nilai Murni :
-

Berdikari
Rajin

BBM :
Lembaran kerja

Pentafsiran
1. Berdasarkan kepada
keupayaan murid
menjawab soalan di
Lembaran Kerja.
Guru memastikan murid
perlu betul ke semua soalan
yang diberi sebelum
bergerak ke kemahiran
berikutnya.
Penutup ( 5
minit )

Rumusan

KBKK :
-

Kemahiran
menghubungk

iat
Kemahiran
menyelesaika
n masalah

Nilai Murni :
-

Keyakinan diri
Mendengar
arahan

BBM
Lagu Masa

REFLEKSI
Kekuatan
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
___________

Kelemahan
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
___________
Cadangan Penambahbaikan
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________
Komen Pensyarah Pembimbing
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________
