Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Mata Pelajaran Tahun Hari Tarikh Masa Bilangan Murid Tema Tajuk

: : : : : : : :

Bahasa Melayu 4 Utarid Jumaat 13 April 2012 10.40 11.40 (60 minit) 30 orang Pelancongan Cuti cuti Malaysia

Hasil Pembelajaran Fokus Utama : 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 3 i. Membaca ayat dalam teks menggunakan intonasi dan sebutan yang betul. ii. Menghuraikan maksud ayat dalam teks.

Fokus Sampingan

5.1

Mengenalpasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar atau dibaca. Aras 3 i. Membuat ringkasan berkaitan teks yang dibaca.

Objektif Eksplisit

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : i) ii) memahami maksud ayat dalam petikan yang diberikan. membina lima dari enam ayat berdasarkan poskad yang diberikan dengan betul dan tepat. iii) mengenalpasti maklumat dan mencatat isi penting daripada bahan yang didengar.

Pengisian Kurikulum

i)

Sistem Bahasa a) Kosa kata : melambai, produktiviti, mempesona

ii)

Kemahiran Bernilai Tambah Verbal linguistik, Interpersonal, Intrapersonal, Muzikal Koperatif dan Kolaboratif, Pemerhatian, Metakognitif

a) Kecerdasan Pelbagai b) Strategi Pengajaran

: :

c) Kemahiran Generik

Kemahiran Belajar, Kemahiran Berfikir

iii)

Penekanan Konsep 5P

a) Penggabungjalinan Kemahiran b) Penyerapan c) Pemulihan d) Pengayaan e) Penilaian

: : : : :

Membaca dan menulis Nilai : bekerjasama, rajin, yakin, berdikari, kasih sayang

Membina ayat berdasarkan poskad yang diberikan Nyanyia lagu Cuti cuti Malaysia Aktiviti bacaan, aktiviti perbincangan berkumpulan

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

a) Bahan Elektronik / Bahan Bercetak / : Bahan Autentik & Multimedia b) Templat Murid :

Video, poskad, komputer riba, LCD, lirik lagu,

Lembaran kerja

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui tempat tempat pelancongan yang menarik di Malaysia. Murid pernah pergi melancong bersama keluarga tidak kira di dalam negara ataupun di luar negara.

PROSEDUR PELAKSANAAN PENGURUSAN PENGAJARAN PEMBELAJARAN (PPP) BAHASA MELAYU

Masa/Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi 8.00 8.03pagi (3 minit)

Tema : Pendidikan Keselamatan Jalan Raya Tajuk : Sentiasa Berhemat Jiwa Selamat

Murid melihat paparan video dan menghayatinya.

Kemahiran Generik: i.Kemahiran Berfikir meneliti dan memahami video

Guru menanyakan beberapa soalan kepada murid.

Contoh contoh soalan : 1. Apakah yang anda lihat di dalam video ini? 2. Apakah jenis kenderaan yang anda lihat di dalam video ini?

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

Kemahiran bernilai tambah: i.kecerdasan pelbagai kecerdasan verbal linguistik ii.ICT

Nilai: peka, berani, yakin

BSPP: Komputer riba, LCD, video

Langkah 1 8.03 8.11pagi (8 minit)

Menerangkan tentang maksud setiap tanda jalan raya.Contohnya : 1. Kawsan kanak-kanak sekolah melintas.

Murid melihat tanda-tanda jalan raya. Guru menjelaskan maksud setiap tanda jalan raya kepada murid.

Kemahiran Generik: i.Kemahiran Berfikir meneliti dan memahami gambar

Murid disoal semula berkenaan gambar tanda jalan raya dan diminta menjelaskan maksud tanda jalan raya dengan tepat.

Kemahiran bernilai tambah: i.kecerdasan pelbagai kecerdasan verbal linguistik

2. Lampu isyarat di hadapan.

ii.ICT

Nilai: peka

BSPP: Komputer riba, LCD, gambar

Langkah 2 8.11 8.19pagi (8 minit)

Peraturan-peraturan jalan raya yang perlu dipatuhi oleh setiap pengguna jalan raya. Contohnya : 1. Pandang kanan dan kiri sebelum melintas jalan raya 2. Menggunakan tempat lintasan jalan raya yang dikawal oleh pegawai lalulintas dll.

Murid diberitahu tentang peraturan jalan raya yang mesti dipatuhi oleh murid semasa di jalan raya.

Kemahiran Generik: i.Kemahiran Berfikir meneliti dan memahami slaid

Murid melihat gambar yang berkenaan dengan peraturan jalan raya melalui slaid yang ditunjukkan oleh guru. Kemahiran bernilai tambah: i.kecerdasan pelbagai kecerdasan verbal linguistik

Murid diminta menyenaraikan peraturan jalan raya yang mereka ketahui melalui perbincangan secara berkumpulan. BSPP: Komputer riba, LCD, gambar Nilai: peka, bekerjasama,

Langkah 3 8.19 8.27pagi (8 minit)

Menerangkan tentang kesalahankesalahan jalan raya yang perlu dielakkan. Contohnya : 1. Melintas jalan raya ketika lampu isyarat berwarna merah. 2. Menunggang basikal secara bersaing-saing.

Guru menerangkan kesalahan jalan raya yang perlu dielakkan.

Kemahiran Generik: i.Kemahiran Berfikir meneliti dan memahami

Murid disoal oleh guru mengenai kesalahan-kesalahan jalan raya yang biasanya dilakukan oleh pengguna jalan raya.

Kemahiran bernilai tambah: i.kecerdasan pelbagai kecerdasan verbal linguistik ii.ICT

Secara berkumpulan murid diminta menyatakan kesalahan jalan raya yang mereka lihat melalui poster.

Nilai: peka, berani, yakin

BSPP: Komputer riba, LCD, poster

Penutup 8.27 8.30pagi (3 minit)

Guru memberikan tugasan berkenaan dengan keselamatan jalan raya iaitu: - menyuai padan tanda jalan raya dengan maksudnya. - menganalisis kelakuan pengguna jalan raya semaada betul atau salah. - nyanyian lagu Hati-hati di Jalan Raya

Murid diedarkan kertas aktiviti kepada semua murid.

Kemahiran Generik: i.Kemahiran Belajar menilai maklumat

Guru memberi penjelasan bagaimana menyelesaikan tugasan yang diberikan.

Kemahiran bernilai tambah: i.kecerdasan pelbagai kecerdasan verbal linguistik, muzik ii.ICT

Guru memainkan lagu Hati-hati di Jalan Raya di atas skrin.

Murid menyanyikan lagu dengan penuh semangat.

Nilai: Bekerjasama, tekun, peka

BSPP: Komputer riba, LCD, lirik lagu.

Catatan/ Refleksi

_________________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________________________
