Anda di halaman 1dari 10

1

RANCANGAN PERSEDIAAN HARIAN (RPH) PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN

Mata Pelajaran Tarikh Masa Kelas Bil Murid Tema Tajuk Sub Topik

: : : : : : : :

Pendidikan Sivik & Kewarganegaraan 5 April 2012 12.00 1.00 tengah hari 5 Nilam 36 orang Hidup Bersama di Sekolah dan Masyarakat Semangat Kejiranan (i) Memahami Cara Hidup Jiran (ii) Menghormati Agama Dan Budaya Jiran (iii) Menganggap jiran seperti keluarga sendiri

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini murid akan dapat:-. 1. Menyenaraikan cara-cara berinteraksi dengan jiran tetangga secara sopan 2. Menyatakan faedah aktiviti kejiranan kepada masyarakat dan Negara.

Ringkasan Isi Pelajaran: 1. Antara cara hidup jiran yang mesti diketahui :

Jiran yang beragama Islam tidak menyentuh anjing terutamanya ketika anjing itu basah. Jiran yang berbangsa Cina akan memanggil kumpulan Tarian Singa membuat persembahan semasa Tahun Baru Cina.

Jiran yang beragama Hindu tidak makan makanan daripada daging lembu.

1. Faedah Aktiviti Kejiranan Mengeratkan hubungan dengan jiran tetangga Dapat bertukar-tukar pendapat.

Memupuk perpaduan antara kaum Dapat mengetahui dan mempelajari budaya kaum-kaum lain.

Penerapan nilai-nilai murni : 1. Hormat-Menghormati 2. Kerjasama 3. Bertanggungjawab 4. Timbang rasa 5. Keberanian 6. Kejujuran Unsur Patriotisme :
1. Bertanggungjawab terhadap jiran tetangga.

2. Menghormati jiran tetangga

Nilai Murni Alam Sekitar 1. Prinsip bekerjasama 2. Prinsip rendah diri

Pengetahuan Sedia Ada Bil 1. 2. 3 4 5 Sumber Lembaran Kerja Kotak Beracun Kertas Mahjung Lagu Kad Manila Kuantiti 40 1 10 1 4 Bahan Bantu Mengajar
1. Murid telah belajar Tajuk Hidup Bersama di

Sekolah dan Masyarakat semasa berada di tahun 4.

Pengisian Kurikulum Kemahiran Bernilai Tambah :


1. Kemahiran Belajar (KB) : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi dan menghubungkait

2. Kecerdasan Pelbagai (MI) : Muzik, kinestetik, visual-ruang, interpersonal & verbal-linguistik

3. Kemahiran Berfikir (KBF) : Menjana Idea, membuat keputusan & menyelesaikan masalah

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan, Pembelajaran Bestari, Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan Nilai Murni, 7 Nilai Alam Sekitar, Unsur Patriotisme dan Sumber P&P

Set Induksi (7 Minit)


1. Guru menampal kad yang

Sumber P&P KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi dan menghubungkait KBF : Menjana Idea dan membuat keputusan MI : interpersonal & verbal-linguistik Nilai Murni 1. Hormat-Menghormati 2. Bertangungjawab 3. Bertimbang rasa Kad imbasan

bertulis huruf-huruf dihadapan secara berselerak.


2. Murid mengangkat tangan untuk

cuba menyusun semula kad-kad tersebut menjadi ayat yang tertulis CARA HIDUP BERJIRAN
3. Guru mengaitkan jawapan yang

tertera kepada murid.

Langkah 1 (10 Minit)


1. Murid mendengar penjelasan

Sumber P&P KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi dan menghubungkait KBF : Menjana Idea, membuat keputusan dan menyelesaikan masalah MI : interpersonal & verbal-linguistik Nilai Murni 1. Kasih sayang Kad Manila

guru berkaitan cara hidup jiran yang patut diamalkan.


2. Beberapa orang murid

mengangkat tangan untuk menceritakan serba sedikit tentang pengalaman mereka

10
