Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATAPELAJARAN

TAHUN

HARI / TARIKH

MASA

Bahasa Malaysia
3 Rafflesia
Selasa / 26 Januari 2016

0730-0830 (1 Jam)
BILANGAN MURID

TEMA

32 Orang
Sekolah

TAJUK

Muafakat membawa berkat.

KEMAHIRAN
FOKUS UTAMA
(Standard Kandungan)

3.3 Membina, menulis perkataan,frasa dan memberi respon dengan betul.

FOKUS SAMPINGAN
(Standard Pembelajaran)

1.3.3 Mendengar,memahami dan memberikan respon dengan menyampaikan pesanan


dengan betul.

OBJEKTIF

Di akhir pengajaran murid dapat:

a.Dapat membaca perkataan,ayat dan petikan dengan betul dan tepat.


b.Membina dan menulis pelbagai jenis ayat dengan betul.

c.menyatakan sesuatu pesanan berdasarkan situasi pada kad gambar/petikan.


HASIL PEMBELAJARAN

Memahami dan menyebut frasa,ayat dengan sebutan yng betul.

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Mengetahui bahawa sikap yang baik hati di senangi kawan.

PENGISIAN KURIKULUM

Nilai:Bertimbang rasa,menerima pendapat rakan.

SISTEM BAHASA

Ayat Tanya,ayat perintah,ayat seru,kata arah,ayat tunggal,,kata nama khas hidup


manusia.

MEDIA
(Bahan Bantu Mengajar)

Ilmu: Pendidikan moral.

Buku rujukan guru,buku aktiviti murid,petikan,lembaran kerja.

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


LANGKAH /

ISI PELAJARAN

AKTIVITI

MASA

BAHAN BANTU

KURIKULUM

MENGAJAR &
CATATAN

Perbincangan/soal
SET INDUKSI

PENGISIAN

jawab dengan
murid

GURU
1..Guru
mengajukan
beberapa soalan
yang berkaitan
dengan tajuk
pelajaran.

MURID
-murid memberi

BBB: Kad gambar.

respon dengan

Nilai:perihatin,ber

menyatakan

hati-hati.

pendapat tentang isu


yang di ajukan oleh

guru.

LANGKAH 1

Isi kandungan
petikan

Guru mengedarkan

-murid membaca

Tatabahasa:

petikan.

dengan nada

Frasa, ayat

2.Meminta murid

yangjelas dan betul.

Tanya,ayat seru.

membaca dan

-murid diminta

Ilmu: Pendidikan

memahami isi

mengariskan

moral.

kandungan/tajuk

perkataan yang tidak

pelajaran.

difahami.

3.Guru

-murid menyatakan

mengemukan

secara lisan mesej

soalan ber

yang di sampaikan

pandukan petikan.

dalam petikan.

Perbincangan

Guru mengagihkan

-murid membuat

kumpulan

petikan kepada

perbincangan dalam

-isi kandungan

kumpulan.

kumpulan dengan

petikan.

2.Guru meminta

seliaan guru.

murid membina

-menulis isi

ayat tunggal

kandungan petikan

berdasarkan

secara kumpulan.

Pesta sekolah
rendah peringkat
zon

LANGKAH 2

Nilai: Kerjasama

BBB: petikan.

BBB: Lembaran.

Tatabahasa:
-ayat
tunggal,ayat
perintah,kata
nama khas
manusia.

gambar yang di
Latihan

ajukan oleh guru.


1.Guru meminta

-melalui perbincangan

Nilai:

BBB: Lembaran

LANGKAH 3

pengukuhan
individu:
-menjawab soalan
pemahaman.

murid
melengkapkan
soalan
pemahaman .
2.Guru
mengemukan
soalan ber

berpasangan murid
menjawab soalan
tentang tajuk
pelajaran.
-seterusnya murid
menjawab beberapa
soalan yang diajukan
oleh guru.

Kerjasama,berani

kerja.

1.Murid kumpulan

Nilai: menerima

BBB: Buku aktiviti

sederhana kurang

teguran secara

murid.

memberikan respon

positif.

Tata bahasa:
-kata nama khas
manusia.

pandukan petikan
Guru membuat
seliaan
berterusan .

PENILAIAN

yang tepat tentang isi


keseluruhan
pembelajaran.
-secara keseluruhan
murid dapat
memahami mesej
maklumat yang di
baca.

Ulasan tentang isu


yang di bincangkan.

Guru membuat
kesimpulan

-murid mendengar
dengan aktif sambil di

Nilai: Berani

BBB: Buku rujukan

mencuba

guru.

PENUTUP

REFLEKSI:

SENARAI LAMPIRAN:

mengenai
kandungan
pelajaran.

minta mengemukan
soalan yang
berkaitan.
