Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN TAHUN 5

Tarikh : 2 Mac 2015


Masa : 8.30 9.30 pagi (60 minit)
Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tahun : 5 UPM
Jumlah Murid : 32 orang

Bidang Kegiatan : Mengenal Kraf Tradisional

Jenis Kegiatan (Aktiviti) : Tekat Motif flora

Isi kandungan
Tema : Alam semulajadi
Tajuk : Kipas Hiasan (Minggu 1 Penerokaan Alat dan Bahan)

Standard kandungan :

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan, kontra, ritma dan
pergerakan yang terdapat pada objek alam benda dalam penghasilan tekat mudah.

2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan


media dan teknik dalam penghasilan tekat mudah.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan karya.

4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,
sejarah seni dan budaya.

Standard Pembelajaran :

4.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami, dan menyatakan bahasa seni
visual yang ada pada tekat mudah.
4.1.1 Unsur seni
4.1.1.1 Rupa - organik atau geometri
4.1.1.2 Jalinan - sentuh

4.1.2 Prinsip rekaan


4.1.2.1 Kontra - warna
4.1.2.2 Ritma dan pergerakan - susunan corak

4.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media,
serta proses dan teknik dalam penghasilan tekat mudah.
4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis media
4.2.1.1 Alat - gunting
4.2.1.2 Bahan gam, sugar paper , kertas warna, kertas lukisan, magic pen,
pen marker, pensil warna dan pensil.

4.2.1 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam


penghasilan karya
4.2.2.1 Teknik tekat
4.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa
seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan tekat mudah secara
kreatif.
4.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif
4.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan tekat
mudah.

4.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual.
4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
4.4.2 Memberikan ulasan karya sendiri dan rakan secara lisan
4.4.3 Menyatakan tokoh atau adi guru seni kraf tekat

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat:

1. Menyenarai dan menyatakan sekurang-kurangnya dua unsur-unsur seni seperti


rupa organik dan geometrik, serta prinsip rekaan seperti kontra dengan betul.

2. Menggunakan beberapa jenis media kering dan teknik yang boleh digunakan
dalam aktiviti penerokaan yang berkaitan seni tekat.

3. Menceritakan unsur seni dan prinsip rekaan yang digunakan dalam penerokaan
awal seni tekat.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid pernah melawat atau melihat gambar Muzium
Istana Raja-Raja Melayu

Penerapan Nilai : Kekemasan, Kebersihan, Menghargai Warisan

Penggabungjalinan : Peyerapan pengetahuan (Sejarah dan Matematik)

Pengayaan : Membentuk sebuah kipas mudah

KBKK : Menghubungkaitkan

Strategi / Kaedah : Teori Kecerdasan Pelbagai, Seni Dalam Pendidikan, Konsep


5P, Sumbangsaran, Demonstrasi

Bahan Bantu Mengajar : Tayangan slaid, papan putih, pen papan putih, pemancar
LCD, dan realia

Bahan Bantu Belajar : Resos-resos buku sukatan pelajaran PSV, komputer riba,
pembesar suara, tayangan video, lembaran peta pemikiran
(peta buih)

Alat, Bahan, Media : gam, gunting, sugar paper, kertas warna, kertas lukisan,
magic pen, pen marker, pensil warna, dan pensil.
Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan BBM Catatan
Pembelajaran

Set Induksi Simulasi Perarakan Sultan 1. Guru memulakan sesi Realia : Strategi:
(5 minit) ke Balairong Seri pengajaran dan
pembelajaran (P&P) kipas tangan Teori
Sesi Soal Jawab : dengan simulasi moden Kecerdasan
perarakan Sultan Pelbagai
Soalan 1 : Muzaffar Shah ke (muzik,
Pernahkah anda pergi ke Balairong Seri. kinestetik,
majlis adat-istiadat di istana? visual dan
Jangkaan Jawapan : 2. Murid melakonkan ruang)
Ya / Tidak situasi yang diarahkan
mengikut peranan gambar kipas Seni Dalam
Soalan 2 : masing-masing. Pendidikan
tekat
Apakah yang anda dapat
lihat semasa majlis tersebut? 3. Guru bertanyakan Kaedah :
Jangkaan Jawapan : murid beberapa soalan Berpusatkan
Raja, Sultan, Hulubalang berdasarkan simulasi Murid
(pelbagai jawapan) yang telah dilakonkan.
KBKK :
Soalan 3 : 4. Murid menjawab soalan Menghubung
Apakah yang sedang guru. kaitkan
dipegang oleh saya ?
Jangkaan Jawapan : 5. Guru menunjukkan Konsep 5P :
Kipas/ Kipas raja /Kipas kipas yang dipegang Penyerapan
tangan oleh dayang istana. Sejarah

Soalan 4 : 6. Guru menunjukkan


Apakah perbezaan yang gambar kipas tekat dan
terdapat pada kedua-dua membandingkannya
kipas ini ? dengan kipas yang
Jangkaan Jawapan : dipegang oleh guru.
Kipas moden, kipas
tradisional, sulaman, corak 7. Guru mengaitkan
gambar kipas tekat
tersebut dengan tajuk
pembelajaran hari ini
iaitu seni tekat.

Langkah 1 Pengenalan : 1.1 Guru mengedarkan Sumber : Strategi :


(15 minit) lembaran peta pemikiran tekat Video Teori
1.Tayangan Video pendek kepada setiap kumpulan. Seni Tekat Kecerdasan
Warisan Pelbagai
2. Peta Pemikiran : 1.2 Guru menayangkan Negara (Visual
Peta Buih Tekat tayangan video Seni Tekat Spatial)
- rujuk lampiran 1 Warisan Negara kepada lembaran
murid. peta buih KBKK :
3.Sesi Soal Jawab (rujuk Sumbangsar
1.3. Semasa menonton video Lampiran 1) an
Soalan 1 : tersebut, setiap kumpulan
Apakah yang dimaksudkan dikehendaki mencatat speaker / Nilai :
dengan seni tekat ? maklumat penting yang pembesar menghargai
Jangkaan Jawapan : didapati daripada video suara warisan
Seni tekat ialah seni tersebut.
menyulam benang emas ke komputer
atas kain dasar jenis baldu 1.4 Setelah itu, guru riba
yang bewarna gelap. berbincang hasil dapatan
setiap kumpulan.
Soalan 2 : pemancar
Dari manakah seni tekat 1.5 Guru bertanyakan LCD
berasal? beberapa soalan tambahan
Jangkaan Jawapan : berkaitan seni tekat kepada
Kuala Kangsar, Perak murid berdasarkan video yang
telah ditayangkan.
Soalan 3:
Adakah seni tekat warisan 1.3 Murid memberi respon
tradisional melayu ? kepada guru.
Jangkaan Jawapan :
Ya / Tidak

Soalan 4 :
Berikan sebab mengapa seni
tekat merupakan warisan
tradisional melayu ?
Jangkaan Jawapan :
(pelbagai)

Langkah 2 Demonstrasi Penerokaan 2.1. Guru memperkenalkan Media: Kaedah :


(15 minit) Alat dan Bahan alat dan bahan gantian yang -gam Demonstrasi
(15 minit) boleh digunakan untuk -sugar paper
menghasilkan tekat iaitu sugar -kertas warna Konsep 5P :
paper sebagai latar tekat yang -kertas Penyerapan
Isi penting : bewarna gelap dan kertas lukisan Matematik
Media (alat dan bahan) yang lukisan yang telah dipotong -magic pen
digunakan untuk membuat seperti kelopak bunga dan -pen marker
tekat ditampal di atas sugar paper -pensil warna
dikenali sebagai mempulur.
Langkah :
2.2 Guru menampal rupa 1.Tampal
geometri bulat ditengah- rupa
tengah sugar paper. geometri
bulat.
2.3 Guru menampal rupa
organik kelopak bunga di
sekeliling rupa bulat.

2.4 Guru menerangkan


perbezaan rupa geometri dan
organik. 2. Tampal
rupa organik
2.5 Guru meminta seorang kelopak
murid datang ke hadapan dan bunga di
mewarna salah satu kelopak sekeliling
bunga tersebut menggunakan rupa bulat
bahan media kering yang
dibekalkan.

2.6 Guru membuat


demonstrasi rupa kelopak
bunga seterusnya untuk
3. Rupa flora
menghasilkan garisan secara
dihasilkan
selari, lurus dan bersebelahan.
2.7 Murid memerhati guru
membuat demonstrasi
penerokaan mudah
menggunakan bahan media
kering.
4. Bekalkan
pelbagai
media kering

5.Pilih media
dan buat
garisan lurus
secara selari
dan
bersebelahan
pada rupa
flora.

6.Ulang
langkah 5
sehingga
selesai.

3.1 Guru mengedarkan alat Sumber : Konsep 5P :


Langkah 3 Penerokaan alat dan bahan dan bahan yang diperlukan Tayangan pengayaan
(15 minit) untuk membuat penerokaan slaid Power
mudah. Point EMK :
(rujuk Kreativiti dan
3.2 Guru memaparkan Lampiran 2) inovasi
langkah-langkah penerokaan
menggunakan tayangan slaid Media :
Power Point. -gunting
-gam
3.3 Murid membuat -sugar paper
penerokaan rupa (organik dan -kertas warna
geometri dan,kontra warna -kertas
berdasarkan alat dan bahan lukisan
yang disediakan oleh guru. -magic pen
-pen marker
3.4 Guru membimbing murid -pensil warna
semasa proses penerokaan -pensil
tersebut.
Nilai :
(Aktiviti Pengayaan) Kekemasan
* Bagi murid yang telah Kebersihan
menguasai, mereka boleh Kreativiti
membentuk sebuah kipas
mudah.

(pengayaan)

Langkah 4 Apresiasi Seni 4.1 Guru meminta beberapa


(5 minit) orang murid untuk tampil ke Nilai:
hadapan dan menunjukan Keyakinan
hasil penerokaan mereka diri
sambil menggayakannya. Hasil Karya
Murid dalam
4.2 Guru menyuruh murid aktiviti
menyatakan menyuruh murid penerokaan
menyatakan media alat bahan, mudah
unsur send an prinsip rekaan
yang digunakan dalam hasil
aktiviti penerokaan dengan
bimbingan guru.

4.3 Guru mencungkil perasaan


murid ketika menjalankan
aktiviti penerokaan.

Penutup Rumusan Aktiviti Kognitif : Nilai:


Penerokaan 5.1 Murid merumuskan aktiviti kebersihan,
(5 minit) penerokaan teknik tekat bertanggungj
dengan bimbingan guru. awab,
disiplin
Sosial
5.1 Murid mengemas kelas
seperti keadaan asal.

5.2 Guru memesan murid


untuk membawa media alat
dan bahan pada minggu
hadapan seperti yang
dipaparkan.
