Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu


Tahun : 3 Bestari
Bil Murid : 20 orang
Tema : Pencemaran
Tajuk : Pencemaran Alam Sekitar
Tarikh : 12 September 2011
Masa : 7.45pagi - 8.45pagi (1 jam)
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat :
1. Menyenaraikan tiga punca pencemaran alam sekitar.
2. Mengenalpasti dan menyenaraikan kata hubung yang
telah dipelajari.
3. Membina tiga ayat yang menggunakan kata hubung
yang telah di pelajari.
Fokus utama
- 2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi
yang baik dan jelas.

- Aras 1(i) : Bercerita secara spontan mengenai sesuatu perkara dengan nada,
intonasi dan gaya yang sesuai.

Fokus sampingan
- 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan memahami perkara yang dibaca.
membaca.

- Aras 2 (i) Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada
intonasi berdasarkan tanda baca
Kemahiran bahasa : Kemahiran mendengar- bertutur, membaca dan menulis.
Sistem bahasa : Tatabahasa ,kata hubung.
Pengisian Kurikulum :
Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Kajian Tempatan
Nilai : Sayang Kepada Alam Sekitar, Menghargai, menghormati
dan
menghayati Alam Sekitar, Menjaga Kebersihan,

Kemahiran Berfikir : Membuat perbezaan, menbuat inferens, dan kemahiran


mengkategori.
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses dan melaporkan.
Kecerdasan Pelbagai : Kinestetik, intrapersonal, interpersonal, naturalis dan emosi.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman


mereka mengenai gejala pencemaran alam sekitar dengan cara berdialog dan
membina ayat dengan menggunakan ayat mudah.
Bahan Bantu Belajar : Power point, Video, LCD, Foto, Lutsinar ,
OHP.
Langkah / masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan
pembelajaran

Set induksi Contoh soalan 1. Guru menayangkan video BBM


lagu yang bertajuk Hijau.
( 5 minit ) a. Apakah perasaan anda Lcd, Komputer, video
melihat video tersebut. 2. Guru meminta semua murid
berdiri dan menyanyikan lagu
b. Apakah jenis-jenis tersebut bersama-sama.
pencemaran yang anda KBKK
tahu?
Menjana idea

Nilai
Menghargai

Langkah 1 Contoh soalan 1. Guru membahagikan murid BBM


kepada empat kumpulan.
(15 minit) a. Apakah jenis- jenis OHP, Lutsinar,Gambar.
pencemaran yang anda 2. Guru menayangkan gambar-
tahu? gambar pencemaran alam.
b. Adakah dikawasan 3. Guru bersoal jawab dengan KBKK
tempat tinggal anda murid tentang jenis- jenis
Menjana idea
berlaku pencemaran pencemaran berdasarkan
alam? gambar yang telah dilihat.
4. Guru meminta wakil setiap Kemahiran Belajar
kumpulan datang ke hadapan
Sampul surat berwarna dan memilih satu sampul Memproses dan
surat. menyampaikan maklumat
a. Merah pencemaran
udara 5. Berdasarkan gambar yang
terdapat didalam sampul,
b. Biru- pencemaran air setiap kumpulan dikehendaki Nilai
menyenaraikan tiga punca
c. Hijau pencemaran berlakunya pencemaran Bekerjasama
tanah tersebut.
d. Kuning- pencemaran
bunyi

Langkah 2 Contoh soalan 1. Guru menerangkan kepada BBM


murid- murid tentang kata
( 17 minit) a. Nyatakan kata hubung hubung. Tayangan slaid,computer,
yang anda ketahui? Lcd,lutsinar,OHP.
2. Guru memberikan beberapa
b. Menyenaraikan contoh contoh kata hubung kepada
contoh kata hubung. murid- murid.
KBKK
3. Guru meminta beberapa
Mengenalpasti kenyataan
orang murid untuk
benar atau palsu.
menyatakan kata hubung
yang mereka tahu. Menjana idea
4. Guru meminta wakil setiap
kumpulan ke hadapan untuk
menjawab soalan. Nilai
Kerajinan

Langkah 3 a. Mengenalpas kata 1. Guru memaparkan teks BBM


hubung yang terdapat Pencemaran Alam Sekitar.
(18 minit) pada teks. Teks,lutsinar, OHP,lembaran
2. Guru meminta tiga orang kerja
b. Membina ayat murid untuk membaca teks
dengan menggunakan
Lembaran kerja sebutan,intonasi dan nada
( rujuk lampiran 1) yang betul. KBKK
3. Guru meminta lima orang Mengenal pasti
murid kehadapan untuk
menggariskan kata hubung
yang terdapat pada teks
Kemahiran Bahasa
tersebut.
Menulis dan membaca
4. Guru menyemak jawapan
bersama- sama dengan
murid.
Nilai
5. Guru meminta murid
membina tiga ayat Berusaha
berdasarkan kata hubung
yang terdapat dalam teks
pada lembaran kerja.

Penutup a. Rumusan isi pelajaran 1. Guru membimbing murid Nilai


merumuskan isi pelajaran
( 5 minit ) b. Pujian dan motivasi yang telah dipelajari. Menghargai

2. Guru memberi pujian dan Kerjasama


motivasi atas penglibatan
murid dalam aktiviti yang
dijalankan.
