Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran dan Kelas: Dunia Sains dan Teknologi / Tahun 3 Camellia

Tema /Tajuk: Sains Bahan / Penyerapan

Tarikh: 19 Julai 2017 / Rabu

Masa: 10.15-11.15 pagi

Bilangan murid: 33 orang

Standard Kandungan: 6.1. Menganalisis pengetahuan tentang keupayaan


bahan menyerap air.
Standard Pembelajaran: 6.1.1. Mengenal pasti objek yang boleh menyerap air
dan kalis air dengan menjalankan aktiviti.
6.1.6.Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran,
penulisan,TMK atau lisan

Hasil Pembelajaran: Di akhir pembelajaran, murid dapat:

1. Mengenalpasti sekurang-kurangnya 4 objek yang


menyerap air dan tidak menyerap air.
2. Mengelaskan sekurang-kurangnya 4 objek yang
menyerap air dan tidak menyerap air dengan betul.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid tahu terdapat objek yang boleh menyerap air
dan tidak boleh menyerap air.
Elemen Merentas Kurikulum
(EMK): Kreativiti dan inovasi, kajian masa depan
Sikap Saintifik dan Nilai Murni: Rajin, bertanggungjawab, bekerjasama, yakin, rajin

Bahan Bantu Mengajar: Kain tuala, span surat khabar lama, sudu, duit syiling,
guli, pen, gelang getah

Kemahiran Sainstifik: Memerhati, berkomunikasi, membandingkan dan


membezakan, meramal, mengelaskan.

Strategi/Pendekatan: Eksperimen , perbincangan.

Kemahiran Berfikir: Mengumpul dan mengelaskan, membanding dan


membeza, menghubungkait
Prosedur Pengajaran dan Pembelajaran:

Fasa/ Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran
Guru memberikan 1. Guru memberikan beberapa Strategi / Teknik:
beberapa situasi Penyoalan,
Set Induksi situasi berkaitan tajuk
berkaitan tajuk penceritaan.
(5 minit) penyerapan dengan penyerapan
bertanyakan soalan 2. Murid menjawab persoalan yang
kepada murid-murid. Kemahiran :
diberikan oleh guru secara lisan. Komunikasi,
3. Guru mengaitkan situasi yang meramal,
Contoh:
1. Apakah yang diberikan dengan tajuk yang akan
ibu kamu Nilai :
dipelajari.
gunakan untuk Berani,
mengeringkan
menghargai.
air yang tumpah
di lantai?
Mengapa ibu
anda Kemahiran
menggunakanny Berfikir:
a?
2. Apabila anda Menjana idea
bermain dalam
hujan, apakah
yang akan
berlaku kepada
anda?
Mengapakah
ianya berlaku

1. Guru menerangkan maksud


Pencetusan Strategi/ Teknik:
Guru memberikan penyerapan, objek yang
idea Penerangan
penerangan mengenai menyerap air dan kalis air
(10 minit)
penyerapan: dengan menggunakan papan
KPS:
Contoh: putih di hadapan kelas
2. Murid diminta menyalin isi Memerhati,
1. Penyerapan
merupakan pelajaran di dalam buku tulis.
kemampuan Kemahiran
sesuatu bahan berfikir:
untuk
menyerap Membezakan,
cecair seperti membuat
air. gambaran mental
2. Terbahagi BBM:
kepada dua,
objek yang Papan putih , buku
menyerap air tulis
dan kalis air.
Penstrukturan Menjalankan ujikaji 1. Guru menerangkan langkah- Strategi/ Teknik:
semula idea bagi menguji kebolehan langkah ujikaji dilaksanakan Aktiviti
(30 minit) bahan yang berbeza kepada murid. berkumpulan,
dalam menyerap air. 2. Ketua kumpulan diminta untuk inkuiri penemuan,
mengambil semua peralatan eksperimen
Langkah-langkah: yang disediakan.
1. Murid diminta 3. Guru memberikan masa 15 minit
meletakkan objek
untuk menjalankan ujikaji. KPS :
yang telah di bawa
di atas meja 4. Guru memberikan bimbingan Memerhati,
2. Bikar yang telah kepada murid semasa aktiviti mengumpul dan
disediakan diisi dijalankan. mengelas,
dengan air
sebanyak 300ml. 5. Guru membincangkan keputusan berkomunikasi,
3. Kemudian, objek ujikaji bersama murid, mengeksperimen,
yang dibawa mentafsir data
direndam ke dalam
air satu persatu.
4. Murid perlu BBM:
mengenalpasti Bikar, air, span,
objek yang
surat khabar lama,
menyerap air dan
kalis air. sapu tangan, sudu,
5. Murid merekod guli, mini
dapatan kajian
whiteboard.
mereka ke dalam

SSNM :
Kerjasama, kreatif ,
sistematik, tekun

Kemahiran
Berfikir:

Menganalisis
Mengaplikasi
1. Guru meminta murid untuk
Aplikasi idea Pemerhatian kepada Strategi/ Teknik:
objek sekeliling untuk melihat sekeliling bilik sains.
(10 minit) 2. Murid perlu merekodkan 3 objek
mengenalpasti objek
yang menyerap air dan yang menyerap air dan kalis air KPS :
kalis air. Mengelas,
ke dalam jadual di dalam buku
tulis. memerhati
Kemahiran
Berfikir:
Menghubungkait,
menilai
B BM:
Buku tulis

Refleksi / Kesimpulan 1. Guru membuat kesimpulan KPS : Komunikasi


penutup
pemmbelajaran. pembelajaran sebagai
(5 minit) SSNM :
pengukuhan kepada murid-
murid. Bersyukur,
2. Guru mengaitkan kebolehan menghargai
menyerap dan kalis air
kepada murid-murid dengan
kehidupan seharian.
