Anda di halaman 1dari 7

DOKUMEN STANDARD KURIKULUM: PENDIDIKAN MORAL KSSR TAHUN 1

Standard Pembelajaran
Standard Kandungan
Tahun 1
1. Kepercayaan Kepada Tuhan. Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Keyakinan wujudnya Tuhan sebagai pencipta 1.1.1 Menyatakan keadaan alam di kawasan
alam dan mematuhi segala suruhanNya tempat tinggal.
berlandaskan pegangan agama masing- 1.1.2 Menceritakan kepelbagaian ciptaan
masing selaras dengan prinsip Rukun Negara.
Tuhan.
1.1 Mengetahui Keunikan Alam

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR


TAHUN 1

1. Mata Pelajaran : Pendidikan Moral


2. Kelas : 1 UKM
3. Tarikh : 7/2/2017
4. Masa : 7.18 8.30 pagi
5. Bilangan Murid : / 21 orang
6. Tema : Diri Saya
7. Tajuk : Kepercayaan Kepada Tuhan
8. Standard Kandungan : 1.1 Mengetahui Keunikan Alam
9. Standard Pembelajaran : 1.1.1 Menyatakan keadaan alam di kawasan
tempat tinggal.

1.1.2 Menceritakan kepelbagaiaan ciptaan


Tuhan.
10. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
i. Menyatakan 3 keadaan alam di kawasan
tempat tinggal dengan bantuan guru.
ii. Menceritakan 3 kepelbagaian ciptaan
Tuhan dengan bantuan guru.
iii. Melakon cara sembahyang masing-masing
dengan bantuan guru.
11. Pendekatan : Pendekatan pemupukan nilai, Pendekatan
Kemahiran
12. Elemen Merentas Kurikulum : 1. Kemahiran Berfikir:
Menjana Idea, Menghubungkait,
Mengklasifikasi dan Membuat rumusan
2. Pendidikan Alam Sekitar:
Mencintai dan menghargai alam sekitar
3. Sains dan Teknologi:
Benda hidup dan buatan manusia
4. Keusahawanan :
2.1 Amalan memerhati persekitaran dengan
sengaja dan bertujuan
5. TMK:
Video, Persembahan powerpoint
6. Pendidikan Seni Visual:
Melukis
13. Bahan Bantu Belajar : Slaid powerpoint, video, kertas A4, pensel warna,
contoh lukisan keadaan alam di kawasan tempat
tinggal, Buku teks pend. Moral Tahun 1
14. Aktiviti Pembelajaran :

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran Catatan


Masa

Set Induksi Tayangan video. 1. Guru menayangkan BBB:


(5 minit) video lagu Penghu Slaid powerpoint,
Slaid powerpoint: Bay Nenek dan video
meminta murid-murid
EMK:
untuk untuk meneliti
Kemahiran berfikir:
video tersebut dan
Menghubungkait
menyatakan apa
dan
yang telah mereka
mengklasifikasi
lihat daripada video
tersebut. TMK:
2. Murid-murid meneliti Video dan slaid
video tersebut lalu powerpoint
menyatakan apa
yang telah mereka Teknik:
lihat daripada video Sumbangsaran
tersebut.
(Video lagu Penghu Bay 3. Guru menulis apa
Nenek) yang telah
dinyatakan oleh
murid-murid di atas
papan putih lalu
membimbing murid-
murid
mengklasifikasikan
benda-benda
tersebut dalam peta
pokok.
4. Murid-murid
membuat
pengelasan dengan
bantuan guru.
5. Guru mengaitkan
peta pokok dengan
tajuk hari ini iaitu
Alam Sekitar.

Langkah 1 Melukis dan menyatakan 1. Guru menunjukkan BBB:


(20 minit) keadaan alam di tempat contoh lukisan Slaid powerpoint,
tinggal. keadaan alam di contoh lukisan,
kawasan tempat kertas A4, pensel
warna
Slaid powerpoint: tinggalnya lalu
meminta murid-murid EMK:
melukis keadaan Kemahiran berfikir:
alam di kawasan Menjana idea
tempat tinggal
masing-masing. Pendidikan Seni
2. Murid-murid Visual:
memejam mata lalu Melukis
mengimbas kembali
keadaan alam di Keusahawanan :
kawasan tempat Amalan memerhati
persekitaran
tinggalnya.
dengan sengaja
3. Murid melukis dan bertujuan
keadaan alam di
kawasan tempat TMK:
tinggalnya pada slaid powerpoint
kertas A4 yang telah
disediakan dengan Teknik:
menggunakan pensil Bercerita
warna.
4. Guru meminta murid- Pendekatan:
murid keluar untuk Pendekatan
berkongsi apa yang Kemahiran
telah mereka lukis.
5. Murid-murid
menyatakan 3
keadaan alam di
kawasan tempat
tinggalnya dengan
bantuan guru.
Langkah 2 Menceritakan kepelbagaian 1. Guru mengaitkan BBB:
(10 minit) ciptaan Tuhan alam dengan Slaid powerpoint
kepercayaan agama
dengan kaedah soal EMK:
Kemahiran Berfikir:
Slaid powerpoint: jawab
Menghubungkait
2. Murid menjawab
soalan guru dengan Keusahawanan :
bebas. Amalan memerhati
3. Guru menerangkan persekitaran
bahawa setiap dengan sengaja
warganegara dan bertujuan
Soalan: Malaysia mesti
1. Bagaimana mempunyai TMK:
kepercayaan agama slaid powerpoint
terjadinya alam?
(Murid bebas berlandaskan Prinsip
Teknik:
menjawab) Rukun Negara. Guru
Sumbangsaran
2. Siapa yang mencipta menerangkan setiap
alam semester ini? Prinsip Rukun
Pendekatan:
(Murid bebas Negara.
Pemupukan nilai
menjawab) 4. Murid-murid meneliti
Penerangan: penerangan dengan
Tuhan mencipta alam dan penuh perhatian.
dunia kita. 5. Guru mendedahkan
kepada murid-murid
Kepercayaan agama Islam 4 agama yang biasa
dan Kristian: dianuti oleh
Alam merupakan ciptaan warganegara
Tuhan Malaysia.
6. Murid meneliti
penerangan guru.

Prinsip Rukun Negara:


1. Kepercayaan kepada
Tuhan.
2. Kesetiaan kepada raja
dan Negara.
3. Keluhuruan
Perlembagaan.
4. Kedaulatan Undang-
undang.
5. Kesopanan dan
Kesusilaan.

4 agama terbesar:
1. Agama Islam
2. Agama Buddha
3. Agama Hindu
4. Agama Kristian

Langkah 3 Mengenali agama masing- 1. Guru membimbing BBB:


(20 minit) masing & melakonkan cara murid-murid untuk Slaid powerpoint
sembahyang masing- menyatakan agama
masing. yang telah dianuti EMK:
Kemahiran Berfikir:
lalu melakonkan
Menghubungkait
Slaid powerpoint: cara sembahyang
masing-masing. TMK:
2. Murid-murid slaid powerpoint
menyatakan agama
yang dianuti dan Teknik:
melakonkan cara Sumbangsaran
sembahyang
masing-masing? Pendekatan:
Soalan: 3. Guru memberi Pemupukan nilai
1. Apakah agama penjelasan yang
anda? lebih jelas terhadap
(Murid dibimbing cerita murid.
untuk menjawab) 4. Guru bertanya
2. Bagaimana anda soalan kepada
sembahyang? murid.
(Murid melakonkan 5. Murid menjawab
cara sembahyang soalan selepas
masing-masing) berfikir.
3. Kenapa kita mesti
mempunyai
kepercayaan
agama?
(Murid bebas
menjawab)
Langkah 4 Latihan pengukuhan 1. Guru meminta murid BBB:
(5 minit) membuka buku teks Slaid powerpoint
Slaid powerpoint: m.s. 4 dan meneliti buku teks Pen.
gambar-gambar Moral Tahun 1
Anna.
EMK:
2. Guru meminta murid- Kemahiran Berfikir:
murid menyatakan Menghubungkait
a. agama Anna dan
b. bagaimana Anna TMK:
melaksanakan slaid powerpoint
ajaran agama serta
c. mengapa Anna Teknik:
berlaku demikian. Sumbangsaran
3. Murid-murid
memerhati gambar Pendekatan:
tersebut, fikir lalu Pemupukan nilai
menjawab soalan
dengan bimbingan
guru.
4. Guru membuat
penjelasan yang
lebih lanjut terhadap
jawapan murid-
murid.
Tayangan gambar & 1. Guru menayangkan BBB:
Penutup menceritakan perasaan gambar alam sekitar Slaid powerpoint
(5 minit) terhadap kepelbagaian yang indah lalu
ciptaan Tuhan. menanya soalan EMK:
Kemahiran Berfikir:
kepada murid.
Menghubungkait
2. Murid menjawab dan membuat
soalan dengan rumusan
Slaid powerpoint: bimbingan guru.
3. Guru mengingatkan Keusahawanan :
murid-murid bahawa Amalan memerhati
bersyukur kepada persekitaran
apa yang dinikmati di dengan sengaja
dalam alam kita ini, dan bertujuan
berpatuh kepada
ajaran agama TMK:
slaid powerpoint
masing-masing dan
menghargai alam Teknik:
semester kita ini. Sumbangsaran

Pendekatan:
Pemupukan nilai

Soalan:
1. Adakah alam sekitar
kita indah?
(Murid bebas
menjawab)
2. Kenapa kita perlu
menghargai alam
sekitar?
(Murid bebas
mejawab)
3. Apakah perasaan
anda terhadap
kepelbagaian ciptaan
Tuhan?
(Murid berkongsi
perasaan)

15. Penilaian Pengajaran dan : i. Aktiviti melukis menyatakan 3 keadaan alam di


Pembelajaran kawasan tempat tinggalnya dengan bantuan guru.
ii. Melakonkan cara sembahyang agama masing-
masing
iii. Sumbang saran menceritakan perasaan
terhadap kepelbagaian ciptaan Tuhan.
16. Refleksi :
