Anda di halaman 1dari 3

RPH VERSI 1

RANCANGAN PENGAJARAN MATA PELAJARAN SAINS KELAS


HARIAN TARIKH/HARI MASA
TEMA TAJUK
KOD STANDARD KANDUNGAN
KOD STANDARD PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
2.
3.
1.
KRITERIA KEJAYAAN
2.
AKTIVITI PEMULA
1.
2.
3.
AKTIVITI UTAMA
AKTIVITI PENGAJARAN & 1.
PEMBELAJARAN (P&P) 2.
3.
PENTAKSIRAN 1 2 3 4 5 6
AKTIVIITI PENUTUP
1.
2.
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN

TINDAKAN SUSULAN MURID

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita √
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain
 Memerhati  Membuat inferens  Menggunakan  Mengawal
 Mengelas  Meramal perhubungan pembolehubah
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)  Mengukur dan  Berkomunikasi ruang dan masa  Membuat hipotesis
menggunakan  Mentafsir data  Mendefinisi  Mengeksperimen
nombor secara operasi
 Mengguna & mengendalikan alatan dan bahan  Melakar specimen, peralatan sains dengan
KEMAHIRAN MANIPULATIF SAINS sains dengan betul cara yang betul
(KMS)  Mengendalikan specimen dengan betul dan  Menyimpan peralatan dan bahan sains
cermat dengan betul
 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
KECERDASAN PELBAGAI  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang
 Intrapersonal
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM
 Pendidikan Alam  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
(EMK) Sekitar
 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat  Membuat
 Mengkategori  Menginterpretasi Inferens Keputusan
KEMAHIRAN BERFIKIR  Menjana Idea  Mencipta Analogi  Membuat  Membuat Rumusan
Ramalan  Menilai
 Mentafsir
PENILAIAN PENGAJARAN &  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

REFLEKSI
RPH VERSI 2

RANCANGAN PENGAJARAN MATA PELAJARAN KELAS


HARIAN TARIKH/HARI MASA
TEMA TAJUK
KOD STANDARD KANDUNGAN
KOD STANDARD PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
.
KRITERIA KEJAYAAN

AKTIVITI PENGAJARAN &


PEMBELAJARAN (P&P)

PENTAKSIRAN 1 2 3 4 5 6
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN

TINDAKAN SUSULAN MURID

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain
 Memerhati  Membuat inferens  Menggunakan  Mengawal
 Mengelas  Meramal perhubungan pembolehubah
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)  Mengukur dan  Berkomunikasi ruang dan masa  Membuat hipotesis
menggunakan  Mentafsir data  Mendefinisi  Mengeksperimen
nombor secara operasi
 Mengguna & mengendalikan alatan dan bahan  Melakar specimen, peralatan sains dengan
KEMAHIRAN MANIPULATIF SAINS sains dengan betul cara yang betul
(KMS)  Mengendalikan specimen dengan betul dan  Menyimpan peralatan dan bahan sains
cermat dengan betul
 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
KECERDASAN PELBAGAI  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang
 Intrapersonal
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM
 Pendidikan Alam  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
(EMK) Sekitar
 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat  Membuat
 Mengkategori  Menginterpretasi Inferens Keputusan
KEMAHIRAN BERFIKIR  Menjana Idea  Mencipta Analogi  Membuat  Membuat Rumusan
Ramalan  Menilai
 Mentafsir
PENILAIAN PENGAJARAN &  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

REFLEKSI
RPH VERSI 2 contoh

RANCANGAN PENGAJARAN MATA PELAJARAN SAINS KELAS 4 CERIA


HARIAN TARIKH/HARI 12/07/2017 RABU MASA 9.05 – 10.05
TEMA SAINS HAYAT TAJUK PROSES HIDUP MANUSIA
KOD STANDARD KANDUNGAN 3.3 MEMAHAMI MANUSIA BERGERAK BALAS TERHADAP RANSANGAN
KOD STANDARD PEMBELAJARAN 3,3.1, 3.3.2
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan manusia bergerak balas apabila organ deria menerima ransangan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN dengan menjalankan aktiviti
2. Memberi contoh gerak balas manusia terhadap ransangan dalam kehidupan
harian.
1. Dapat menyatakan sekurang-kurangnya tiga organ deria manusia berdasarkan
aktiviti yang telah dijalankan.
KRITERIA KEJAYAAN
2. Dapat menyatakan sekurang-kurangnya tiga contoh gerak balas manusia
terhadap ransangan dalam kehidupan harian.
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan
2. Murid menerima ‘puzzle’ bergambar organ deria daripada guru
3. Murid berbincang dan wakil kumpulan menampal ‘puzzle’ pada gambarajah
manusia pada papan putih dan mengenalpasti organ deria secara rawak.
4. Murid mendengar pengenalan guru mengenai topik yang akan dipelajari.
5. Murid menjalankan aktiviti penyiasatan mengikut stesyen yang telah ditetapkan
oleh guru :
Stesyen A : Merasa
-Murid merasa beberapa jenis bahan ; gula, garam, limau , kopi.
Stesyen B : Menghidu
-Murid menghidu beberapa jenis bahan ; pewangi, buah binjal yang rosak, durian.
AKTIVITI PENGAJARAN &
Stesyen C : Mendengar
PEMBELAJARAN (P&P) -Murid mengenalpasti bunyi alat muzik yang berbeza ; gitar, drum, seruling.
Stesyen D : Melihat
-Murid melihat objek dalam kotak cerah dan gelap.
Stesyen E : Menyentuh
-Murid menyentuh span, kaktus, dan blok kayu.
Murid merekodkan keputusan penyiasatan dalam jadual.
6. Murid melakukan aktiviti ‘Gallery Walk’ dalam jangkamasa 3 minit.
7.Murid menjawab soalan dalam lembaran kerja secara individu dengan
menyatakan aplikasi gerak balas manusia terhadap ransangan dalam kehidupan
harian.
8. Refleksi pembelajaran.
PENTAKSIRAN 1 2 3 4 5 6
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
- Lembaran kerja -
TINDAKAN SUSULAN MURID

 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain
 Memerhati  Membuat inferens  Menggunakan  Mengawal
 Mengelas  Meramal perhubungan pembolehubah
KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)  Mengukur dan  Berkomunikasi ruang dan masa  Membuat hipotesis
menggunakan  Mentafsir data  Mendefinisi  Mengeksperimen
nombor secara operasi
 Mengguna & mengendalikan alatan dan bahan  Melakar specimen, peralatan sains dengan
KEMAHIRAN MANIPULATIF SAINS sains dengan betul cara yang betul
(KMS)  Mengendalikan specimen dengan betul dan  Menyimpan peralatan dan bahan sains
cermat dengan betul
 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
KECERDASAN PELBAGAI  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang
 Intrapersonal
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
ELEMEN MERENTASI KURIKULUM
 Pendidikan Alam  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
(EMK) Sekitar
 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat  Membuat
 Mengkategori  Menginterpretasi Inferens Keputusan
KEMAHIRAN BERFIKIR  Menjana Idea  Mencipta Analogi  Membuat  Membuat Rumusan
Ramalan  Menilai
 Mentafsir
PENILAIAN PENGAJARAN &  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PEMBELAJARAN  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek

REFLEKSI
