Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran : Matematik


Tahun : 2B
Bilangan Murid : 23 orang
Tarikh / Hari : 19 Julai 2017 / Rabu
Masa : 10.10 a.m. – 11.10 p.m. (60 minit)
Bidang Pembelajaran : Sukatan dan Geometri
Tajuk : Jisim
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengenal jisim dalam unit g dan kg.
Standard Kandungan : 11.1 Mengenal unit gram dan kilogram.
Standard Pembelajaran : (i) Menimbang dan merekodkan objek yang jisimnya dalam:
(a) gram,
(b) kilogram.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk:
(a) Menimbang dan merekodkan objek-objek di dalam bilik darjah dengan 80% (4/5) objek betul.
(b) Menjawab soalan dalam lembaran kerja dengan 80% (19/23) orang murid mendapat semua
betul.
Pentaksiran : (a) Semasa murid menjawab soalan lembaran kerja, guru akan memantau jawapan yang diberi
oleh murid.
(b) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang proses pengajaran dan
pembelajaran.
(c) Kerjasama antara ahli kumpulan semasa aktiviti berkumpulan dijalankan akan ditimbang
sebagai pencapaian pembinaan nilai dan sikap.
Elemen Merentasi Kurikulum : (a) Kemahiran Berfikir – Membuat kesimpulan
(b) Nilai dan Sikap – Bekerjasama dan keprihatinan
Kemahiran Proses Matematik : Komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi antara guru dan murid serta semasa aktiviti
berkumpulan

Sumber / Bahan Bantu Mengajar : Lembaran kerja, “Jam jisim”, papan putih, pen marker, alat penimbang dan projektor LCD
Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set induksi Slaid powerpoint 1. Guru menayangkan slaid melalui Fasa


(± 5 minit) - Sila rujuk lampiran A projektor LCD. Persediaan
2. Murid diminta memberikan jawapan a. Persediaan
1010 - 1015
terhadap soalan yang telah ditayang. b. Analisis
3. Guru mengemukakan isi pembelajaran
hari ini.
KB
Menghubung kait

BBM
Papan putih
Pen marker
Projektor LCD
Langkah 1 Bahan bantu belajar 1. Guru mempamerkan dan
(± 10 minit) - “Jam Jisim” memperkenalkan bahan bantu belajar
“Jam Jisim” kepada murid.
1015 - 1025 2. Guru mendedahkan cara membaca nilai
alat penimbang dengan menggunakan
“Jam Jisim”.
3. Guru menggerakkan anak panah dan
menanya murid nilai jisim di kedudukan
tersebut.
4. Langkah 3 diulangi dengan memilih
beberapa orang murid secara rawak
untuk menjawab.

Langkah 2 Aktiviti Hands-on 1. Murid diagihkan kepada kumpulan yang Fasa


(± 10 minit) terdiri daripada 4 hingga 5 orang. Imaginasi
2. Setiap kumpulan dibekalkan seunit alat a. Penjanaan idea
1025 - 1035 penimbang gram di mana kedudukan b. Sintesis idea
anak panah bagi setiap alat penimbang
adalah salah. Nilai dan Sikap:
3. Dalam kumpulan, murid diminta Berkerjasama
berbincang dan cuba membetulkan
kedudukan anak panah. BBM:
4. Dua orang murid dipilih secara rawak Alat penimbang
untuk berkongsi prosedur membetulkan
kedudukan anak panah.
Langkah 3 Aktiviti menimbang dan merekod 4. Setiap kumpulan diminta menghantar Fasa
(± 15 minit) seorang wakil untuk mengambil sehelai Perkembangan
kertas daripada guru. a.
1035 - 1050 Bimbingan 5. Setiap kumpulan diminta untuk Penambahbaikan
menimbang 4 objek dalam gram yang b. Menilai
1. Guru beronda untuk memastikan
tersenarai dalam helaian dan Kerjasama dan
setiap murid sekurang-kurangnya merekodkan jisimnya. sistematik
6. Setiap kumpulan diminta menimbang 1
pernah menimbang satu bahan.
objek dalam kilogram dengan BBM:
2. Guru memberi penerangan sekiranya menggunakan alat penimbang kilogram Alat penimbang
yang terletak di atas meja guru dan
murid menghadapi masalah ataupun
merekodkan jisimnya. Nilai dan Sikap:
kekeliruan. 7. Setiap kumpulan menghantar seorang Berkerjasama
wakil untuk berkongsi hasil kerja mereka. Keprihatinan
3. Guru memberi dorongan kepada murid
8. Guru memberi bimbingan sepanjang
yang tidak ingin melibatkan diri. masa aktiviti berkumpulan berjalan.
Langkah 4 Lembaran kerja 1. Guru mengedarkan lembaran kerja Fasa
(± 15 minit) kepada setiap murid. Tindakan
Sila rujuk lampiran B
2. Murid diminta menyiapkan lembaran a. Pelaksanaan
1050 - 1105 Bimbingan tersebut. b. Amalan
3. Guru memberikan bimbingan sepanjang berterusan
1. Guru memastikan setiap murid telah
masa.
menjawab lembaran kerja yang 4. Bincangkan hasil kerja murid. BBM
Lembaran kerja
diberikan.
2. Guru menerang kepada murid
sekiranya murid menghadapi
kesusahan.

Penutup 1. Apakah rumusan yang dapat anda buat 1. Guru membimbing murid membuat KB
(± 5 minit) rumusan untuk pembelajaran hari ini Membuat
untuk pembelajaran hari ini?
dengan mempersoalkan murid. kesimpulan
1105 - 1110
- Anak panah mesti menujuk kepada 2. Guru memuji atas kerjasama murid
0 sebelum menimbang. sepanjang sesi pengajaran dan
2. Pada pendapat anda, apakah kebaikan pembelajaran dijalankan.
kita mempelajari cara menimbang dan
merekod?

Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Disemak oleh Pensyarah Pembimbing

Catatan: Catatan:

Tandatangan: Tandatangan:

Nama: Nama:

Tarikh: Tarikh:
