Anda di halaman 1dari 4

CONTOH RANCANGAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu ( Pemulihan Khas )


Kelas : Tahun 4 ( Pemulihan Khas)
Bilangan Pelajar : 1 orang
Tarikh : 25.10.2017
Masa : 9.00 - 10.00 pagi (60 minit)
Tajuk : Berkelah di Tepi Pantai
Sub Topik : Membaca dan memahami 5 ayat.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat :


1) Membaca sekurang-kurangnya 3 daripada 5 ayat dengan gaya intonasi yang betul dan lancar.
2) Membina ayat yang betul berpandukan gambar..
Nilai : kerajinan, bertanggungjawab, kasih sayang
KBKK : menjana idea, memahami
Pengetahuan sedia ada murid : murid pernah melihat suasana berkelah / berkelah di tepi pantai bersama keluarga.

PERLAKSANAAN P&P
Langkah / isi Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
pelajaran / Masa

Set Induksi 1. Guru memilih dua orang murid secara rawak untuk main peranan Nilai :
( 3 minit ) (simulasi) ketika berada di pantai.
Kerjasama
2. Murid-murid lain meneka perbuatan mereka.

3. Murid meneka tajuk pelajaran yang hendak dipelajari.

Langkah 1 1. Guru mencungkil pengalaman murid pergi berkelah di pantai melalui Nilai :
teknik soal jawab.
( 5 minit ) Kasih sayang
2. Murid diminta menamakan nama-nama pantai yang terdapat di Kerjasama
negeri Kelantan dan negeri lain di dalam Malaysia.
KBKK :
Menjana idea
Langkah 2 1. Guru mengedarkan lembaran kerja yang mengandungi gambar Nilai :
kepada murid-murid.
( 10 minit) Bertanggungjawab
2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang gambar yang dilihat.
kerjasama
3. Murid dibimbing membulatkan aktiviti-aktiviti yang terdapat pada
gambar.

4. Murid diminta membina ayat berpandukan aktiviti-aktiviti dalam


gambar yang telah dibulatkan tadi.

5. Guru membimbing murid membina ayat mudah berdasarkan aktiviti-


aktiviti yang terdapat dalam gambar.
Langkah 3 Nilai :
1. Murid-murid menulis ayat berdasarkan aktiviti-aktiviti dalam gambar
( 10 minit ) seperti yang telah dibincangkan tadi. Kerjasama

2. Guru membimbing murid dari segi ejaan,tulisan dan binaan ayat. bertanggungjawab

Pengayaan : Susun perkataan jadi ayat yang betul.

Pemulihan : Guru bimbing murid baca ayat yang


dibina.

Penutup 1. Murid dipanggil secara rawak untuk membaca ayat yang ditulis. Nilai : kerjasama

( 2 minit ) 2. Guru merumuskan pelajaran hari ini.
