Anda di halaman 1dari 2

MINGGU 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS 6 KAMBAN


TARIKH / HARI 04 JANUARI 2018 RABU MASA 7.40-8.40 PAGI
TEMA 1. Istimewa Keluargaku UNIT 1. Kasih Insan Istimewa
TAJUK Dugaan Keluargaku
STANDARD 5.1.1 Memahami dan menggunakan pelbagai penjodoh bilangan mengikut konteks
PEMBELAJARAN dengan betul.
Aspirasi Murid
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran Kemahiran Etika dan / Identiti
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan : Kami boleh...
Pada akhir pdpc, kami dapat... 1. Memahami penjodoh bilangan
1. Membaca teks yang mengandungi pelbagai 2. Menggunakan pelbagai penjodoh bilangan dengan
jenis penjodoh bilangan . betul.
2. Menyenaraikan penjodoh bilangan yang terdapat 3. Menjawab soalan tatabahasa dengan mnggunakan
dalam teks.. penjodoh bilangan.
3. Menjawab dengan betul sekurang-kurangnya 10
daripada 15 soalan tatabahasa menggunakan
penjodoh bilangan yang telah dibaca.
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMUDAHCARA (PdPc)
Set Induksi Aktiviti 1: Membaca perkataan yang mengandungi imbuhan
1. Guru meminta murid membaca ayat yang
Aktiviti pemula
mengandungi penjodoh bilangan yang ditunjuk menggunakan visualiser @
untuk menarik minat
alat penampak.
murid.
2. Murid-murid diminta mencari penjodoh bilangan yang
terdapat dalam ayat – ayat tersebut \dan menuliskannya pada papan putih
Merangsang murid masing-masing.
terhadap topik 3. Murid-murid membaca penjodoh bilangan tersebut dengan sebutan yang
pembelajaran utama. betul.
Aktiviti Utama Aktiviti 2 : Fikir - Pasangan – Kongsi ( Think-Pair-Share )
1. Secara individu, murid membaca petikan di muka surat 3.
Menerapkan aktiviti
2. Murid membaca petikan prosa secara berpasangan.
kolaboratif dan
3. Murid membaca bersama di dalam kumpulan berempat.
koperatif
4. Dalam kumpulan yang besar, kumpulan berempat membaca petikan prosa
Menggalakkan Dugaan Keluargaku secara bergilir-gilir. ( Kumpulan yang lain mendengar untuk
penglibatan aktif memberi komen mengenai sebutan dan intonasi kumpulan tersebut)
keseluruhan murid 5. Rumusan guru.
Aktiviti 3: Kongsi bergilir (Round robin brainstorming)
1. Secara bergilir-gilir, murid mengenal pasti lima penjodoh bilangan yang
terdapat dalam petikan.
Cadangan jawapan :
a) bilah
b) biji
c) buah
d) helai
2. Murid-murid menuliskan perkataan-perkataan tersebut menggunakan Peta Buih
pada papan putih masing-masing.
3. Selesai aktiviti, wakil kumpulan membaca jawapan kumpulan masing-masing.
4. Perbincangan dan penerangan guru. Soalan KBAT :
a) Membina ayat mnggunakan penjodoh bilangan yang disenarai daripada
teks.
b) Menjawan soalan tatabahasa menggunakan penjodoh bilangan.
Penutup Aktiviti 4 : Kongsi pendapat (Show – Your – View)
1. Guru bertanya kepada murid mengenai topik yang dipelajari.
Murid membuat
2. Murid memberi respons dengan mengangkat tangan sekiranya mereka faham.
rumusan atau refleksi
3. Murid-murid membaca sekali penjodoh bilangan yang dipelajari dalam kumpulan
terhadap topik
besar.
pembelajaran
4. Guru membuat kesimpulan.
BAHAN BANTU  Buku Teks  Internet  Radio/TV  Spesimen
BELAJAR (BBB)  Modul Projektor  Radas  Gambar / Carta
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain

ELEMEN MERENTAS  Kreativiti &  Bahasa  Sains &  Keusahawa-


KURIKULUM (EMK) Inovasi Teknologi nan
 Patriotisme
 Pendidikan
 TMK  Nilai Murni
Alam Sekitar
KBAT / i-THINK  Peta Bulatan  Peta Buih  Peta Buih  Peta Pokok
 Peta Dakap Berganda
 Peta Alir  Peta Titi
 Peta Pelbagai
Alir

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN
 / orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pengayaan / pengukuhan

 / orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan


diberi latihan pemulihan

REFLEKSI

 Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan  Mesyuarat


kerana...  Kursus
 Program Sekolah
 Mengiringi Murid Keluar
 Aktiviti Luar

 Aktiviti PdPc dibawa ke
