Anda di halaman 1dari 16

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Subjek : Pendidikan Moral


Tarikh / Hari : 27 Februari 2018 (Selasa)
Masa : 10.20 AM - 11.20 AM (1 jam )
Tingkatan : 4 Akaun & 4 Geografi
Bil. Pelajar : 15 orang
Tema : Bidang 1 – Nilai Berkaitan dengan Perkembangan Diri
Nilai : 1.10 Keadilan
Definisi Nilai Keadilan : Tindakan dan keputusan yang saksama serta tidak berak
sebelah.
Kandungan Akademik : Pengadilan yang telus pemangkin keamanan dan
keharmonian.
Keadilan menjamin kesejahteraan masyarakat
 Peranan pelbagai pihak dalam menjamin keadilan.
o Sistem kehakiman di Malaysia
o Suruhjaya Hak Asasi Manusia (SUHAKAM)
Tajuk : Unit 10 - Amalan Keadilan Menjamin Kesejahteraan Masyarakat
Objektif Pembelajaran : Pada akhir unit ini, pelajar akan dapat;
I. Mengetahui organisasi yang boleh membantu dalam menegakkan
keadilan
II. Menjelaskan keperluan dan kepentingan menegakkan keadilan
III. Bersikap adil dalam mengambil tindakan dan keputusan

1
Hasil pembelajaran:
Penaakulan Moral
i. Mengenalpasti dua organisasi yang boleh membantu menegakkan
keadilan dalam masyarakat.
Emosi Moral
i. Menzahirkan rasa bangga dalam diri pelajar untuk menegakkan keadilan
dalam masyarakat.
Tindakan Moral
i. Simulasi cara perbicaraan mahkamah dalam menegakkan keadilan
berlandaskan undang-undang yang ditetapkan.

Pengetahuan sedia ada pelajar : Pelajar telah mengetahui ciri-ciri orang yang bersikap
adil.

Kaedah : i) Analisis nilai


ii) Penjelasan nilai
Teknik pengajaran : Simulasi mahkamah
Aktiviti :peta minda
Pendekatan : Berpusatkan guru, bahan dan pelajar
BBM : Slaid, video, LCD, kertas mahjong, marker pen dan laptop

2
PROSES PENGAJARAN
Langkah/ Masa Isi Kandungan Aktiviti Catatan

Guru Pelajar
Set Induksi Nilai keadilan
(5 Minit) Kecerdasan
1. Guru meminta semua murid 1. Murid membaca doa dengan
Google hangout 1. Tayangan video Pelbagai:
untuk membaca doa mengikut senyap.
(video youtube) https://www.youtube.c Musical/Rhytmic-
agama masing-masing.
om/watch?v=Utd1Z8d (music smart)
2. Guru meneruskan pengajaran
1VTc 2. Murid menonton video untuk
dengan menayangkan video
mengetahui nilai yang akan Unsur KeBAT:
tentang nilai yang akan
(Kes kematian dua dipelajari - Analisis
dipelajari.
anggota Tentera Laut - Memahami
3. Guru bertanya kepada murid
Diraja Malaysia) - Mengingat
berkenaan nilai yang akan 3. Murid menyatakan nilai yang
dipelajari. akan dipelajari

BBM : Tayangan
Video

3
Perkembangan Amalan keadilan menjamin
Pelajaran kesejahteraan masyarakat
(10 minit) 1. Paparan nilai 1. Guru memintapelajar 1. Pelajar membaca definisi nilai

Perbincangan - Definisi nilai membaca definisi nilai yang dipaparkan oleh guru Unsur KeBAT:
keadilan yang ditulis pada -Memahami
Bersemuka secara bersama-sama
papan putih. -Menilai
2. Paparan kepentingan 2. Guru menerangkan 2. Pelajar mendengar penerangan -Menganalisis
- Kepentingan nilai kepentingan nilai keadilan di -Mengaplikasi
yang diberikan oleh guru.
keadilan di Malaysia. Kecerdasan
Malaysia. 3. Guru meminta seorang pelajar 3. Pelajar yang akan Pelbagai:
dipilih
(Lampiran 1) menyatakan kepentingan nilai menyatakan kepentingan nilai Interpersonal
(people smart)
keadilan di Malaysia selain keadilan selain daripada yang Intrapersonal
daripada kepentingan nilai telah disebut oleh guru. (self smart)
Verbal linguistik
keadilan yang telah disebut (word smart).
oleh guru.
4. Guru meminta pelajar untuk 4. Pelajar membaca ciri-ciri
3. Paparan
membaca ciri-ciri orang yang orang adil dan kesan orang
- Ciri-ciri orang
adil dan kesan orang yang yang tidak adil.
yang adil BBM : paparan di
tidak adil.
- Kesan orang papan putih
5. Guru ciri-ciri orang adil dan 5. Pelajar mendengar dengan tekun.
yang tidak adil
kesan orang yang tidak adil.
(Lampiran 1)

4
Aktiviti 1 1. Peta Minda 1. Guru mengarahkan murid 1. Murid bergerak dalam
(15 minit) Mahkamah untuk membentuk dua kumpulan masing-masing.
- fungsi mahkamah kumpulan
Perbincangan - jenis mahkamah 2. Guru mengarahkan murid 2. Murid membuat perbincangan
Bersemuka SUHAKAM berbincang di dalam di dalam kumpulan
-fungsi-fungsi kumpulan berdasarkan soalan berdasarkan soalan yang
SUHAKAM yang telah diberikan diberikan oleh guru
-lukis logo SUHAKAM 3. Guru meminta murid mencari 3. Murid menggunakan
(Lampiran 2) maklumat di dalam buku teks komputer riba untuk mencari
Google-hangout mengenai soalan yang maklumat mengenai soalan
(e-pembelajaran) diberikan. yang diberikan oleh guru.
4. Guru meminta murid 4. Murid akan menghasilkan peta
meringkaskan maklumat yang minda berdasarkan maklumat
dicari di dalam peta minda. yang dicari
5. Guru meminta wakil 5. Setiap kumpulan akan
kumpulan untuk menghantar wakil bagi
membentangkan hasil tugasan membentangkan hasil tugasan
kumpulan masing-masing. kumpulan masing-masing.

5
Simulasi Perbicaraan
Aktiviti 2 Mahkamah

(15 minit) 1. Tayangan video 1. Guru memaparkan satu video 1. Pelajar menonton video Unsur KeBAT:
https://youtu.be/VSpWWdOqEa
Perbincangan simulasi pembicaraan yang tersebut dengan tekun. -Memahami
Y
Secara Bersemuka berlaku di dalam makhamah. -Menilai
2. Simulasi perbicaraan
2. Setelah tayangan video tamat, 2. Pelajar yang berkenaan akan -Menganalisis
Guru meminta beberapa orang mengambil skrip perbicaraan -Mengaplikasi
pelajar mengambil skrip mahkamah dengan guru
perbicaraan mahkamah yang Kecerdasan
disediakan oleh guru.
Pelbagai:
(Lampiran 3) 3. Pelajar melihat paparan yang
Interpersonal
3. Guru memaparkan contoh ditunjukkan sebelum membuat (people smart)
kedudukan perbicaraan di dalam persediaan Intrapersonal (self
smart)
mahkamah sebelum pelajar Verbal linguistik
berkenaan membuat persediaan (word smart).
untuk memahami peranan
masing-masing semasa membuat
simulasi
(Lampiran 4)
4. Guru meminta beberapa orang 4. Pelajar menyusun kerusi dan
pelajar untuk menyusun kerusi meja seperti yang dipaparkan di
dan meja bagi sesi simulasi dalam slaid
berdasarkan slaid contoh yang
dipaparkan oleh guru

6
5. Guru meminta pelajar yang lain 5. Pelajar memberi perhatian
memberi perhatian semasa sesi semasa sesi simulasi dijalankan
simulasi dijalankan
6. Guru menyatakan tujuan sesi 6. Pelajar mendengar refleksi guru
simulasi perbicaraan mahkamah mengenai tujuan sesi simulasi
adalah untuk melihat bagaimana perbicaraan mahkamah diadakan
prosedur mahkamah dalam BBM : Skrip
menegakkan keadilan bagi pihak simulasi
tertuduh dan mangsa

1. Guru melaksanakan pentaksiran 1. Pelajar menjawab aktiviti


Aktiviti 3 1. Kuiz interaktif secara berdasarkan kuiz yang diberikan pentaksiran yang diberikan oleh Unsur KeBAT:
bagi menguji tahap kefahaman guru. -Memahami
Pentaksiran edaran kertas
-Menilai
pelajar.
(10 minit) (Lampiran 5) -Menganalisis
-Mengaplikasi
BBM: kertas
edaran

1. Rumusan dan refleksi 1. Guru meminta dua orang pelajar 1. Pelajar akan memberikan refleksi
Rumusan secara untuk membuat refleksi mengenai topik pembelajaran Unsur KeBAT:
bersemuka pembelajaran sebelum guru -Memahami
membuat rumusan secara -Menilai
keseluruhan mengenai topik
-Menganalisis
yang diajar
-Mengaplikasi

7
Tugasan atas 2. Pentaksiran dan 2. Guru menyatakan bahawa 2. Pelajar mendengar rumusan yang
talian pengukuhan “Sebenarnya, terdapat organisasi dibuat oleh guru mengenai topik

(e - pembelajaran) yang bertindak sebagai pejuang yang dipelajari


keadilan. Contohnya,
( 5 minit )
mahkamah. Pihak mahkamah
tidak akan terus menghukum
pihak tertuduh tanpa sebarang
bukti yang kukuh. Sebelum
pihak tertuduh dijatuhi hukuman,
dia perlu menghadiri beberapa
sesi perbicaraan mahkamah
sebelum disabitkan kesalahan
berdasarkan bukti yang
dikemukakan oleh pihak
pendakwa raya.
3. Guru meminta pelajar untuk 3. Pelajar menerima tugasan yang
menjawab soalan yang terdapat diberikan.
di dalam buku teks M/S 63
sebagai latihan pengukuhan
(Lampiran 5)
4. Guru mengarahkan pelajar 4. Pelajar menjawab soalan yang
menjawab soalan yang diberikan diberikan oleh guru.

8
Refleksi/Catatan :

9
LAMPIRAN 1

Kepentingan

Memuaskan hati kedua-dua belah pihak

Mengelakkan perselisihan faham

Mengeratkan hubungan sesame ahli

Mengelakkan berlakunya konflik

Ciri-ciri

Tidak berat sebelah

Membuat keputusan yang tepat

Tidak mementingkan diri sendiri.

Kesan

Menimbulkan konflik antara ahli

Hubungan kekeluargaan akan menjadi renggang

Berlakunya pergaduhan.

10
LAMPIRAN 2

PETA MINDA

11
LAMPIRAN 3 (SKRIP)

WATAK

1. Polis
2. Jurubahasa
3. Pendakwa
4. Tertuduh
5. Hakim
6. Peguambela.

FAKTA KES.

Sooraya binti Sukri Supian (tertuduh) adalah seorang suri rumahtangga, menetap di rumah beralamat
2-12 F Apartmen SD1, Bandar Sri Damansara, Selangor.Tertuduh tinggal bersama-sama suaminya,
Hanafi bin Jumali (mangsa) dan ibu saudara tertuduh juga tinggal bersama-sama dengan mereka.
Pada 25 December 2016, Inspektor Mazlan bin Kassim dari Balai Polis Bandar Sri Damansara,
menerima laporan berkenaan satu kejadian bunuh telah berlaku di premis berkenaan. Beliau bergegas
ke tempat kejadian bersama dengan anggota-anggota polis yang lain dan mendapati mayat seorang
lelaki yang berlumuran darah, dikenalpasti sebagai Hanafi bin Jumali berada di ruang tamu premis
tersebut. Beliau juga menjumpai sebilah pisau pemotong daging di sisi mayat mangsa yang
dipercayai digunakan sebagai alat pembunuhan. Mayat tersebut kemudian dihantar ke Pusat
Perubatan Universiti Malaya dan diperiksa oleh seorang pakar forensic patologi, Dr. Melissa binti
Majid. Beliau memaklumkan bahawa pada ketika itu, mangsa, iaitu suami tertuduh telah pun
meninggal dunia kira-kira dua jam sebelum ketibaan mayat ke pusat perubatan tersebut. Beliau juga
mengesahkan bahawa kesan-kesan darah yang terdapat di tempat kejadian merupakan milik mangsa.
Setelah bedah siasat dijalankan, mangsa dipercayai mati akibat 12 tikaman di badan termasuk 3
tetakan di kepala dan leher. Tertuduh didapati berada di tempat kejadian ketika polis tiba dan tiada
sebarang usaha di pihak tertuduh untuk melarikan diri atau melawan.

12
HARI SEBUTAN (MENTIONED DAY)

Polis : Mahkamah bangun….

( Hakim berjalan masuk dan duduk mengambil tempat)

Jurubahasa : Di dalam Mahkamah Tinggi Kuala Lumpur, kes bernombor 1296-09- 07, kes
Pendakwa raya lawan Sooraya binti Sukri Supian.

(Tertuduh ,Sooraya binti Sukri Supian di bawa ke kandang tertuduh diiringi oleh polis mahkamah)

Pendakwa : Yang Arif, saya Tuan Zainal Abidin bin Hashim, bertindak sebagai

Pendakwa raya Kanan, dibantu oleh Puan Julia binti Rahim, sebagai Timbalan Pendakwa raya dan di
pihak pembelaan, tertuduh, Sooraya Sukri Supian diwakili oleh Tuan Haji Abdullah bin Hadhari,
selaku Peguam bela dan bersamanya Puan Hartini binti Hattan.

Yang Arif, saya memohon kebenaran mahkamah yang mulia ini untuk

membacakan pertuduhan terhadap tertuduh.

(Jurubahasa bangun dan pendakwa raya memberi borang pertuduhan kepadanya)

Jurubahasa : Sooraya binti Sukri Supian, bahasawanya kamu, pada 25 Disember

2016, di rumah beralamat 2-12 F Apartmen SD1, Bandar Sri Damansara, jam 1.20 tengahari telah
menyebabkan kematian Hanafi bin Jumali dengan menikam mangsa sebanyak 12 tikaman di
bahagian badan termasuk 3 tetakan di bahagian kepala dan leher menggunakan sebilah pisau
pemotong daging di ruang tamu rumah kamu. Mangsa adalah merupakan suami kamu sendiri. Oleh
yang demikian, kamu telah melakukan kesalahan jenayah yang jika sabit kesalahan, kamu boleh
dijatuhkan hukuman di bawah seksyen 302 Kanun Keseksaan yang membawa hukuman gantung
sampai mati.Adakah kamu faham dengan pertuduhan ini?

Tertuduh : Saya faham. (Sambil mengangguk)

Hakim : Baiklah. Pihak pendakwa raya, adakah kamu telah bersediau ntuk prosiding selanjutnya?

Pendakwa :Belum,Yang Arif. Saya memohon agar perbicaraan di tetapkan pada satu tarikh yang lain
untukmembolehkan pihak polis menyelesaikan siasatan kes ini.

Hakim :Peguam bela?

Peguambela :Tiada bantahan dari pihak kami, Yang Arif. ( Hakim memandang jurubahasa)

Jurubahasa : (Sambil memeriksa diari mahkamah) 1 Jun 2017, Yang Arif.

Hakim :Baiklah, tarikh perbicaraan kes ini akan di jalankan pada 1 Jun 2017.

Polis :Mahkamah bangun…

(Hakim bangun dan semua yang hadir tunduk).

13
LAMPIRAN 4

GAMBAR KEDUDUKAN DALAM MAHKAMAH

14
LAMPIRAN 5

Jawab semua soalan.

APAKAH MAHKAMAH?

APAKAH SUHAKAM?

APAKAH KESAN BURUK JIKA TIDAK ADIL?

APAKAH CIRI-CIRI ORANG YANG ADIL?

APAKAH KEPENTINGAN NILAI KEADILAN?

15
LAMPIRAN 6

Latihan Buku Teks M/S 63

16
