Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Subjek : Pendidikan Moral

Tarikh / Hari : 30 januari 2018 (selasa )

Masa : 10.20 A.M – 11.20 A.M (1 jam )

Tingkatan : 4 akaun & 4 geografi

Bil. Pelajar : 15 orang

Tema : Bidang 1 – Nilai Berkaitan Dengan Perkembangan Diri

Nilai : 1.5 Hemah Tinggi

Definisi nilai : Beradab sopan dan berbudi pekerti mulia dalam pergaulan seharian

Tajuk : Unit 5 - Berhemah Tinggi, Tinggi Hikmahnya

Kandungan Akademik :
Tindakan yang bijaksana melalui pendekatan berhemah
 Ramah mesra tanpa mengira status
 Usaha Menyesuaikan diri dalam pelbagai situasi

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir PdPc ini pelajar akan dapat :
1. Menyedari 4 kepentingan menjaga kesopanan dan kesusilaan apabila berinteraksi
dengan seseorang
2. Mengamalkan amalan kesopanan melalui 3 aspek
3. Beramah mesra dengan semua orang tanpa mengira status
Hasil Pembelajaran / Kriteria Kejayaan :
Pada akhir pengajaran, pelajar dapat:
i. Pemikiran Moral
- Mengenal pasti 4 kepentingan menjaga kesopanan dan kesusilaan apabila
berinteraksi dengan seseorang
ii. Perasaan Moral
- Menghormati antara satu sama lain dalam kehidupan seharian
iii. Tindakan Moral
- Melakonkan amalan kesopanan melalui 3 aspek iaitu pemakaian, pertuturan dan

tingkah laku

Pengetahuan sedia ada pelajar : Pelajar telah mengetahui perlunya beradab sopan dalam

pergaulan seharian

Pendekatan Pengajaran : Berpusatkan guru, pelajar dan bahan

Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Buku teks, teks situasi, marker pen, kertas mahjung

Kaedah :
i. Analisis Nilai
ii. Penjelasan nilai

Teknik : Lakonan

Aktiviti : radio rosak


Proses pengajaran :

Langkah/ Masa Kandungan Akademik Aktiviti Catatan

Guru Pelajar

 Guru menulis definisi dan kata  Pelajar membaca definisi


Tajuk : Hemah Tinggi, Tinggi
Hikmahnya kunci nilai dihadapan kelas. Guru dan kata kunci nilai hemah  KeBAT
meminta pelajar membaca dan tinggi serta menyalinnya - Memahami
Set Induksi i. Definisi nilai hemah tinggi menghafal nilai tersebut. dalam buku kerja masing- - Menganalisis
Kemudiannya pelajar masing - Menilai
(5 minit)
menyalinnya dalam buku kerja
maisng-masing.
 Seterusnya guru menerangkan  Pelajar mendengar
kata kunci nilai tersebut dan penerangan guru mengenai  Pendekatan berpusatkan
dalam masa yang sama pelajar kata kunci nilai hemah - Guru
akan menyalinnya. tinggi dan dalam masa yang
sama pelajar akan
 BBM : Buku teks, buku
menyalinnya.
kerja
Perkembangan Kepentingan menjaga  Guru meminta pelajar  Pelajar membuat 4  KeBAT:
pembelajaran kesopanan dan kesusilaan membahagikan kepada 4 kumpulan. - Memahami
Aktiviti 1 apabila berinteraksi dengan kumpulan. - Menilai
seseorang  Guru mengarahkan untuk  Wakil setiap kumpulan - Menganalisis
(20 minit)
-Radio rosak menghantar seorang pelajar ke melihat kertas yang di - Mengaplikasi
hadapan untuk melihat kertas tunjukkan oleh guru.
yang mempunyai kepentingan
menjaga kesopanan dan
kesusilaan apabila berinteraksi  Pendekatan berpusatkan
dengan seseorang. - Pelajar
 Wakil pelajar mengikut
 Guru mengarahkan wakil pelajar
arahan yang diberikan
untuk memberitahu salah seorang
oleh guru.
ahli kumpulan inti dalam kertas
yang ditunjukkan. Dan perkara
ulang perkara seterusnya
sehingga orang yang terakhir
 Guru meminta pelajar yang  Pelajar yang terakhir
terakhir untuk menulis inti yang menulis inti di papan
dikongsikan oleh ahli kumpulan putih.
di papan putih.
 Setelah semua kumpulan selesai  Pelajar mendengar
menulis jawapan di hadapan, guru penerangan yang
menerangkan lebih lanjut tentang diberikan oleh guru.
aktiviti yang dijalankan.
 Guru meminta pelajar untuk
 Pelajar menyalin hasil
menyalin hasil kerja yang telah
kerja yang terdapat di
diselesaikan.  BBM : kad yang
papan putih.
mengandungi inti.

 Guru membahagikan pelajar  Pelajar duduk dalam


Langkah 2 Amalan kesopanan melalui 3 kepada 3 kumpulan dan wakil kumpulan masing-masing
aspek kumpulan ke hadapan kelas untuk dan wakil pelajar ke
Aktiviti 2
 Lakonan mengambil teks situasi hadapan kelas untuk  KeBAT:
(15 minit) mengambil teks situasi - Memahami
 Pelajar diminta berbincang dalam  Pelajar berbincang dalam - Menganalisis
kumpulan situasi yang mereka kumpulan masing-masing - Menilai
dapat iaitu : berdasarkan situasi yang - Mengaplikasi
- Aspek pemakaian mereka dapat
- Aspek pertuturan  Pendekatan berpusatkan
- Aspek tingkah laku - Pelajar
* teks situasi penuh - rujuk
Lampiran 1
 Pelajar diberi masa 15 minit  Setelah tamat masa yang
untuk berbincang dan membuat diberikan, setiap kumpulan
persediaan. Setelah tamat masa ke hadapan kelas untuk
yang diberikan, setiap kumpulan melakonkan situasi yang
diminta melakonkan situasi yang mereka dapat
kumpulan mereka dapat
berdasarkan giliran yang telah
ditetapkan oleh guru.
 Guru membuat rumusan secara  Pelajar memberi perhatian
keseluruhan tentang lakonan semasa guru membuat
tersebut. rumusan tentang lakonan
mereka  BBM : Teks situasi

Langkah 3 1. Kuiz interaktif  Guru mengedarkan kertas soalan  Pelajar mendapat kertas Unsur KeBAT:
- Memahami
Pentaksiran (lampiran 2) kepada pelajar. soalan dan membacanya.
- Menilai
- Menganalisis
- Mengaplikasi
(10 minit)  Guru meminta pelajar untuk
menyiapkannya dalam masa 5  Pelajar tekun membuat
minit. soalan.

BBM: kertas soalan


 Guru meminta beberapa orang  Beberapa orang pelajar
Penutup Refleksi dan rumusan pelajar untuk memberi refleksi memberi refleksi mengenai  KeBAT:
mengenai keseluruhan keseluruhan pembelajaran - Memahami
(5 minit)
pembelajaran tentang nilai hemah tentang nilai hemah tinggi - Menilai
tinggi  Pelajar memberi perhatian - Menganalisis
 Guru membuat rumusan tentang semasa guru membuat
pentingnya hemah berhemah rumusan pengajaran pada
tinggi dalam kehidupan seharian hari tersebut.

Refleksi :
Sesi Pembelajaran dan Pemudah Cara (PdPc) tidak dapat dijalankan kerana guru menghadiri program di Australia dan PdPc di ambil alih oleh
guru yang sepatutnya. Dalam masa yang sama, guru telah memberikan aktiviti pentafsiran (lampiran 2) kepada pelajar untuk dibuat di dalam
kelas ketika ketiadaan guru.
Lampiran 1

Situasi 1 - Aspek pemakaian


Pihak sekolah telah menyambut hari perayaan raya Aidilfitri peringkat sekolah. Semua
pelajar diminta memakai pakaian sopan dan menutup aurat bagi yang beragama Islam. Anda
sebagai pelajar yang bukan beragama Islam, bagaimana anda berpakaian semasa sambutan ari
perayaan tersebut. Lakonkan.

Situasi 2 - Aspek pertuturan


Kawan anda telah ditangkap kerana mencuri. Bagaimanakah anda menegurnya dengan cara
berhemah? Lakonkan.

Situasi 3 - Aspek tingkah laku


Semasa makan di kantin, anda mendapati kawan anda bercakap semasa mengunyah makanan
yang banyak dalam mulutnya. Apakah tingkah laku sebenar yang sepatutnya kawan anda
lakukan semasa makanan banyak dalam mulut? Lakonkan.
Lampiran 2

UNIT 6 HEMAH TINGGI


Nilai : HEMAH TINGGI
Penerangan nilai : Beradab sopan dan berbudi pekerti mulia dalam pergaulan seharian

1. Nyatakan 4 kepentingan menjaga kesopanan dan kesusilaan apabila berinteraksi dengan

seseorang.

a.

b.

c.

d.

2. Nyatakan 4 Kelebihan Bersikap Hemah Tinggi.

a.

b.

c.

d.

3. Nyatakan 4 Kesan tidak mengamalkan berhemah tinggi terhadap masyarakat.

a.

b.

c.

d.

4. Contoh yang menunjukkan masyarakat Malaysia berhemah tinggi

a.

b.
