Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran Bahasa Melayu Kepelbagaian Mengikut

Kumpulan Koperatif Murid Menggunakan Model Konstruktivisme


Matapelajaran : Pendidikan Tauhid. Tahun : 1 Syafie.
Tarikh : 2 November 2018. Hari : Rabu.
Masa : 2.00 – 2.30 Petang. Bil. Pelajar : 12 Orang (L) & 12 Orang (P).
Tema Rukun Iman
Tajuk Percaya Kepada Kitab
Sub Tajuk Nama-nama Kitab
Objektif Objektif Khusus: Mengeja, membaca dan menyebut nama-nama kitab beserta rasul yang menerimanya.
Pembelajaran Objektif Sampingan: Menulis dan mengingat nama-nama kitab beserta rasul yang menerimanya.
Hasil Pada akhir pengajaran dan pemudahcaraan, murid akan dapat:
Pembelajaran
Domain Kognitif:
a. Menyatakan sekurang-kurangnya dua (2) nama-nama kitab.
b. Menyatakan sekurang-kurangnya dua (2) nama rasul yang menerima kitab.
c. Menyenaraikan hasil pembelajaran yang diperolehi.

Domain Psikomotor:
a. Bermain permainan “Emotions Card” dan “Warning Card”
b. Mempamerkan respon “Emotions Card” yang menunjukkan emosi dan penilaian pelajar

Domain Afektif:
a. Melatih sifat sabar semasa menjawab
b. Bekerjasama dalam kumpulan bagi menentukan jawapan kepada soalan daripada guru

8.0, 7.0 dan 9.0


HPU
8.2 Aras 1 (ii), 8.4 Aras 1 (iii), 7.1 Aras 1 (iv), 9.1 Aras 1 (i).
HPK
Sistem Bahasa Menyusun Perkataan.
Kemahiran Bahasa
Membaca, berfikir, mendengar.
Ilmu : Ketauhidan.
Pengisian Nilai : Keyakinan dan kerjasama.
Kurikulum
KBT : Kecerdasan pelbagai dan kemahiran berfikir.
Strategi /
Guru menggunakan teknik Self-appraisal
Aktiviti
Pengetahuan Murid telah mengetahui tentang Rukun Iman
Sedia ada
Alat & Bahan Komputer riba, LCD, slaid Power Point, audio,teks petikan, kad emosi, kad perkataan
Bantu Mengajar
Langkah / Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid


Al-Quran dipamerkan untuk
menunjukkan perkaitan dengan
kitab-kitab Allah. 1. Guru mempamerkan Al-Quran dan bersoal 1.Murid memerhatikan benda yang Guru menyediakan
Al-Quran
jawab mengenai al-Quran dan buku teks ditunjukkan oleh guru.
(Rujuk lampiran 1) kepada murid.

 Apakah perbezaan di antara al-Quran Guru memastikan


dan buku teks? semua murid
Set Induksi memberi perhatian
 Adakah anda selalu membaca al- 2. Murid menjawab soalan guru tentang
(5 minit) Quran dan buku teks. semasa soal jawab
Quran dijalankan.

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan Memberi respon


tajuk pelajaran. terhadap jawapan
murid

Pengetahuan Sedia Ada:


Guru bertanya kepada murid
berkaitan rukun iman yang mereka 1. Guru menjelaskan kepada murid
telah hafal. slaid mengenai pengertian kitab Allah.
Pastikan setiap
2. Guru menyuruh salah seorang murid 1. Murid mendengar penerangan murid menumpukan
Penstrukturan
membaca slaid yang ditunjukkan. daripada guru. perhatian terhadap
semula idea
Slaid Power Point 2. Murid memerhati slaid yang slaid
(10 Minit)
ditunjukkan oleh guru.
(Pengertian Kitab) 3. Guru menerangkan kepada murid
nama-nama kitab dan rasul-rasul yang
Kitab ialah kalam Allah yang menerimanya.
diwahyukan kepada Rasul Nya
Aktiviti Self appraisal “Emotions Card” 1. Guru membahagikan murid kepada 1. Murid duduk dalam kumpulan dan Pastikan semua
(13 Minit) dan “Warning Cards” beberapa kumpulan. mendengar dengan teliti kenyataan daripada murid duduk di
guru. dalam kumpulan.dan
guru perlu
2. Guru bertanya mengenai kitab dan 2. Murid mengangkat “Emotions Card” membimbing murid
rasul yang menerimanya daripada slide yang untuk menilai diri mereka sama ada paham semasa aktiviti
ditonton dan meminta murid-murid atau tidak. dijalankan agar kelas
mengangkat “Emotions Card” untuk respon  Gembira (kad hijau)- murid faham dalam keadaan
kepada kenyataan yang diberikan. mengenai objektif pembelajaran terkawal.
pada hari tersebut.
3. Guru mengadakan sesi soal jawab  Keliru (Kad Kuning)- murid masih
antara guru dan murid dengan menggunakan keliru dengan pembelajaran. Guru menyediakan
kad perkataan antara kitab dan nama rasul  Marah (Kad merah)- Murid langsung “Emotions Card”
yang menerimanya. tidak faham dengan pembelajaran dan “Warning Card”
hari itu.
,“Warning Card” digunakan oleh guru. Guru
bertanya murid dengan cara mencabut nama
3. Murid mendengar dengan teliti nama Respon jawapan
di dalam bekas yang telah disediakan.
yang di panggil dan menjawab soalan murid semasa
 Hijau- kumpulan yang jawab melakukan aktiviti.
daripada guru.
dengan betul dapat markah.
 Kuning-Amaran awal dan sila beri
perhatian
 Merah- Denda akan dikenakan
dengan menolak markah.
a. Murid mendengar rumusan isi -Guru memuji
Cara beriman kepada kitab: a. Guru membuat rumusan mengenai pembelajaran hari ini. murid atas
Sentiasa menjadikan al-Quran isi pembelajaran hari ini. kerjasama dan minat
sebagai peneman hidup b. Murid bertepuk tangan sebagai yang ditunjukkan
b. Guru meminta murid bertepuk tanda penghargaan kepada diri sendiri. semasa PdPc
tangan sebagai tanda penghargaan kepada dijalankan.
diri sendiri. c. Guru mengucapkan terima kasih
-Guru meminta
kepada murid atas kerjasama yang diberi
c. Guru mengucapkan terima kasih murid bertepuk
Refleksi dan sepanjang aktiviti Pengajaran dan
kepada murid atas kerjasama yang diberi tangan sebagai
penutup (2 Pemudahcaraan (PdPc) dijalankan.
sepanjang aktiviti Pengajaran dan tanda penghargaan
minit) pada diri sendiri.
Pemudahcaraan (PdPc) dijalankan.
