Anda di halaman 1dari 13

Contoh 1 Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: MATEMATIK TAHUN 1

Kelas 1 Itqan
Tarikh/Hari 11 September 2017/ Isnin
Masa 10.00-11.00 pagi (60 minit)
Bilangan murid 33 orang
Bidang Pembelajaran Nombor dan Operasi
Tajuk Pecahan
Strategi pembelajaran Pembelajaran Team Pair Share

Objektif Membolehkan murid:

Menggunakan perwakilan, penaakulan dan membuat


penerokaan dalam memahami konsep pecahan.
Mengaitkan pecahan dalam situasi harian.

Hasil Pembelajaran Diakhir sesi pembelajaran murid dapat:

Domain kognitif

Mengenal pasti satu perdua, satu perempat, dua perempat dan


tiga perempat di dalam kelas dengan betul.

Domain Psikomotor

Menulis satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga


perempat pada lipatan kertas secara individu dengan betul.

Domain Afaktif

Bekerjasama satu perdua, satu perempat, dua perempat dan tiga


perempat di dalam kelas dengan betul.

Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui benda-benda di sekeliling meraka yang menggunakan
konsep pecahan seperti pizza, kek dn roti.

Bahan Bantu Mengajar Bahan mawujud (roti, jem, sudu, pinggan, pisau kek, kertas A4), kad gambar,
kad perkataan.
Kemahiran dan Proses Komunikasi, penaakulan dan perkaitan.
Matematik (K.P.M.)

Buku Aktiviti Matematik Jilid 2.2017.Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan


Rujukan Pustaka.

Chew, Seow, 2017. Cabar Matematik. Kuala Lumpur: Pustaka Seri Cahaya.

Chew Seow, 2017. Topikal Asas Matematik. Kuala Lumpur: Pustaka Seri
Cahaya.

Grace Lim.2015. Praktis +plus Matematik Tahun 1.Bangi, Selangor:


Penerbitan pelangi Sdn. Bhd.

Haslina. 2017. PPPM matematik tahun 1.Petaling Jaya, Selangor: Penerbit


ilmu Bakti Sdn. Bhd.

Shairah.2013. Dokumen Pentaksiran Berasaskan Sekolah Matematik Tahun


1.Sri Kembangan, Selangor: MyBooks.Com Sdn. Bhd.
Fasa Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan
Pengajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set Induksi Kad gambar 1) Guru menunjukkan gambar 1) Murid melihat gambar Strategi/
(5minit) digunakan untuk “pizza” untuk memperkenalkan “pizza” yang ditunjukkan. Teknik:
membuat perkaitan konsep pecahan kepada murid. Kemudian murid jawab soalan Aplikasi
objek dengan Kemudian guru bertanyakan berikut pada murid:
pecahan. soalan berikut pada murid: K.P.M
Komunikasi
( rujuk lampiran 1) Siapa pernah makan pizza?
Saya pernah makan pizza? Nilai murni:
Pizza tersebut dipotong Pizza tersebut dipotong Yakin diri
kepada berapa bahagian? kepada ….. Sopan
Tertib

2) Guru memaparkan gambar 2) Murid melihat gambar


“burger” serta “kek” kepada “burger” serta “kek” yang
Pizza murid dan menyoal mereka dipaparkan. Murid
seperti di bawah: kemudiannya menjawab soalan
yang ditanya oleh guru seperti
dibawah:

Burger terbahagi kepada 2 bahagian


berapa bahagian?
Berapa bahagian kek yang Kek potong kepada ……..
Burger biasa ibu kamu potong? bahagian

Kek
Perkembanga Kad pecahan 1) Guru memaparkan pecahan 1) Murid melihat kad Strategi/
n digunakan untuk satu perdua dan menyoal pecahan yang mewakili satu Teknik
(15 minit) memperkenalkan murid seperti berikut: perdua dan jawab soalan Aplikasi
konsep satu perdua, seperti berikut:
satu perempat, dua Apakah pecahan yang
perempat dan tiga ditunjukkan? Satu perdua
perempat kepada
murid. Bagaimanakah menulis Tulis nombor 1,- dan 2 K.P.M
pecahan itu dalam angka? Perwakilan
(Rujuk lampiran 2)
Bagaimanakah menulis
pecahan tersebut dalam Satu perdua
perkataan?
Nilai murni:
Apakah nama lain bagi Berani
pecahan ini? Setengah dan separuh Berfikir
Tertib
2) Guru memaparkan kad
perkataan bagi satu perdua dan 2) Murid menyebut dan
mememinta murid untuk mengeja perkataan satu
menyebut dan mengeja perkataan perdua beberapa kali.
tersebut.

BBM
3) Guru memaparkan kad Kad pecahan
pecahan satu perempat dan 3) Murid melihat kad Kad
dan menyoal murid seperti pecahan yang mewakili satu perkataan
berikut: perempat dan jawab soalan
seperti berikut:
Apakah pecahan yang
ditunjukkan? Satu perempat

Bagaimanakah menulis Tulis nombor 1,- dan 4


pecahan itu dalam angka?

Bagaimanakah menulis
pecahan tersebut dalam Satu perempat
perkataan?

Apakah nama lain bagi Suku


pecahan ini?

4) Guru memaparkan kad 4) Murid menyebut dan


perkataan bagi satu perempat dan mengeja perkataan satu
mememinta murid untuk perempat beberapa kali.
menyebut dan mengeja perkataan
tersebut.

5) Guru memaparkan pecahan dua


perempat dan menyoal murid 5) Murid melihat kad
seperti berikut: gambar yang mewakili dua
perempat dan jawab soalan
seperti berikut:
Apakah pecahan yang
ditunjukkan? dua perempat

Bagaimanakah menulis
pecahan itu dalam angka? Tulis nombor 2,- dan 4

Bagaimanakah menulis
pecahan tersebut dalam
perkataan? dua perempat

6) Guru memaparkan kad


perkataan bagi dua perempat dan 6) Murid menyebut dan
mememinta murid untuk mengeja perkataan satu
menyebut dan mengeja perkataan perempat beberapa kali.
tersebut.

7) Guru memaparkan kad


pecahan tiga perempat dan dan 7) Murid melihat kad
menyoal murid seperti berikut:. pecahan yang mewakili satu
perempat dan jawab soalan
Apakah pecahan yang seperti berikut:
ditunjukkan?
Tiga perempat
Bagaimanakah menulis
pecahan itu dalam angka?
Kad perkataan Tulis nombor 3,- dan 4
digunakan untuk Bagaimanakah menulis
membantu murid pecahan tersebut dalam
dalam menulis perkataan? Tiga perempat
pecahan dalam
perkataan.
8) Guru memaparkan kad
(Rujuk lampiran 3 perkataan bagi tiga perempat dan 8) Murid menyebut dan
& 4) mememinta murid untuk mengeja perkataan satu
menyebut dan mengeja perkataan perempat beberapa kali.
tersebut

Penstruktura Kaedah lipatan 1) Guru meminta murid 1) Murid mengambil sekeping Strategi/
n semula kertas digunakan mengambil sekeping kertas dalam kertas dalam kotak rahsia dan Teknik
idea (15 untuk menguji kotak rahsia. Guru meminta mereka dikehendaki untuk Lipatan kertas
minit) kefahaman dan murid untuk membaca pecahan membaca pecahan yang tertera
pengetahuan murid yang tertera pada kertas. pada kertas tersebut.
terhadap konsep K.P.M
pecahan yang 2) Guru mengedarkan sekeping 2) Murid menerima sekeping Perwakilan
dipelajari mereka. kertas kepada murid. Mereka kertas dan dikehendaki untuk
diminta untuk membuat lipatan membuat lipatan kertas Nilai murni:
kertas berdasarkan pecahaan yang berdasarkan pecahaan yang Kreatif
telah dipilih. telah dipilih. Berani
Berfikir
3) Guru memerhati dan
membimbing murid melakukan 3) Murid di bimbing untuk BBM
lipatan kertas dengan betul. melakukan lipatan kertas Kertas A4
dengan betul.

Aplikasi Idea Aktiviti “master 1) Guru meminta murid mencari 1) Murid mencari pasangan Strategi/
(15 minit) chef” iaitu aktiviti pasangan untuk jadi “master untuk jadi “master chef”. Teknik
membuat sarapan chef”. Membuat
pagi. Aktiviti ini sarapan
membuatkan proses 2) Guru memberi arahan kepada 2) Murid mendengar arahan
PdPc lebih menarik murid untuk memotong sekeping guru dan dikehendaki untuk
dan berkesan. roti berdasarkan pecahan yang memotong sekeping roti
telah pilih sebelum ini.Murid berdasarkan pecahan yang telah
diminta untuk menyapu jem. pilih sebelum ini.Murid K.P.M
kemudiannnya dikehendaki Perkaiatan
Sekeping roti untuk menyapu jem pada roti
digunakan sebagai tersebut.
simbolik untuk
mengaplikasikan 3) Guru meminta murid
konsep pecahan menyatakan pecahan yang 3) Murid menyatakan pecahan Nilai murni:
dalam kehidupan mereka hasilkan. yang mereka hasilkan. Yakin diri
seharian. Bekerjasama

Pemberian roti 4) Guru memberi beberapa 4) Murid menjawab soalan


tambahan dibuat soalan.Murid yang berjaya yang diajukan oleh guru. BBM
untuk menguji menjawab akan mendapat roti Mereka yang berjaya menjawab Roti
pengetahuan dan tambahan sebagai ganjaran. soalan tersebut diberi roti Jem
ingatan murid tambahan sebagai ganjaran. Pisau kek
terhadap pecahan Sudu
yang dipelajari. Pinggan
Contoh soalan seperti berikut:
Contoh soalan seperti berikut:
Tulis nombor 1,- dan 2

Nyatakan pecahan setengah


dalam angka. Tulis nombor 1,- dan 4

Nyatakan pecahan suku dalam


angka. Separuh

Setengah sama dengan……

Refleksi kad gambar 1) Guru merumuskan pengajaran 1) Murid menjawab soalan Strategi/
(10 minit) pecahan digunakan dengan bersoal jawab terhadap yang diberikan oleh guru. Teknik
untuk menguji murid. Soal jawab
kefahaman dan Contoh soalan adalah seperti
penguasaan murid berikut:
terhadap pecahan K.P.M
yang dipelajari Apakah pecahan yang kita Satu perdua, satu perempat, Perkaiatan
mereka. pelajari hari ini? dua perempat, dan tiga
perempat. Nilai murni:
(Rujuk lampiran 2) Kreatif
Satu perdua sama dengan Setengah atau separuh Yakin diri
Bekerjasama
Satu perempat sama dengan Suku
BBM
Kad gambar
2) Guru menggunakan kad
gambar pecahan dan meminta 2) Murid menyatakan pecahan
murid menyatakan pecahan yang berdasarkan kad gambar yang
betul. ditunjukkan oleh guru dengan
betul.
*K.P.M: Kemahiran Proses Matematik

*BBM: Bahan Bantu Mengajar

Lihat lampiran 1 hingga 4


LAMPIRAN 1

BBM –KAD GAMBAR

Pizza Burger

Kek
LAMPIRAN 2

BBM –KAD PECAHAN


LAMPIRAN 3

BBM –KAD PERKATAAN


LAMPIRAN 4

BBM –KAD PERKATAAN


REFLEKSI PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 1

Tarikh : 11 September 2017


Bil. Murid : 33 Orang
Lokasi pengajaran : 1 Itqan
Masa pengajaran : 10.00 - 11.00 pagi
Tajuk : Pecahan
Bidang pembelajaran : Nombor dan Operasi

PERKARA HURAIAN

Apakah perasaaan anda Saya berasa senang hati kerana dapat melaksanakan proses
selepas selesai mengajar? pengajaran dengan lancar.
Saya berasa seronok apabila murid menunjukkan minat dan terlibat
secara aktif semasa proses PdPc.
Saya terharu kerana murid meminta untuk mengadakan lagi aktiviti
“master chef” kerana mereka seronok belajar pada hari ini

Apakah kekuatan Memulakan sesi pengajaran dan pemudahcaraan (PdPc) dengan


pengajaran anda? memaparkan kad gambar yang menggunakan konsep pecahan seperti
“pizza”, “burger” dan “kek”.
Kad pecahan digunakan untuk memperkenalkan konsep satu perdua,
satu perempat, dua perempat dan tiga perempat.
Kad perkataan digunakan untuk membantu murid dalam menulis
pecahan dalam perkataan.
Aktiviti “master chef” iaitu membuat sarapan pagi menggunakan roti
dan jem dijalankan untuk mengaplikasikan konsep pecahan yang
telah dipelajari oleh murid.
Murid kelihatan gembira dan teruja apabila saya mengeluarkan roti.
Ada juga mereka tertanya-tanya apakah aktiviti yang akan dilakukan.
Murid juga kelihatan seronok apabila meraka berjaya memotong roti
mengikut pecahan yang diambil daripada kotak misteri.
Murid tidak sabar untuk meletakkan jem dan makan roti tersebut.
Mereka mahu memilih jem yang dibawa berdasarkan kegemaran
mereka.
Murid juga bersemangat untuk menjawab soalan yang diutarakan bagi
mendapatkan roti tambahan.
Aktiviti membuat lipatan kertas membantu mengukuhkan kefahaman
murid terhadap pecahan yang telah dipelajari.
Penggunaan kotak misteri dimana murid dikehendaki mengambil
segulung kertas yang telah ditulis dengan pecahan yang telah
dipelajari membuatkan murid teruja dan tertanya-tanya apakah yang
terdapat dalam kotak tersebut.
Saya juga menggunakan unsur-unsur misteri sebelum murid
mengambil segulung kertas yang ada di dalam kotak misteri itu.
Murid ketawa melihat gelagat yang ditujukkan oleh saya dan
kelihatan gembira dan bersemangat untuk mengambil kertas itu.
Semua bahan pengajaran disediakan dengan sempurna sebelum
proses pengajaran bermula.
Apakah kelemahan Kurang kawalan kelas kerana ketiadaan guru sebelum proses
pengajaran anda? pengajaran ini bermula.
Kurang kawalan kelas semasa murid menjalankan aktiviti “master
chef”.
Pergerkan keluar dan masuk murid tidak terkawal. Ada beberapa
orang murid memotong roti tanpa mendengar arahan.
Murid berebut-rebut untuk mengutip pinggan, sudu dan pisau kek.
Ketiadaan guru menyebabkan mereka menjadi aktif dan saya
Beri sebab/punca terpaksa mengambil sedikit masa untuk menenangkan
kelemahan tersebut keadaan.Tambahan pula, mereka kelihatan teruja apabila saya
membawa bahan-bahan pengajaran seperti pinngan, roti dan jem.
Murid berebut-rebut untuk memilih jem yang dibawa menyebabkan
suasana menjadi bising.
Murid keluar kelas untuk membasuh tangan mereka yang kotor tanpa
izin menyebabkan keadaan kelas tidak terkawal.
Saya tidak menyebut nama murid yang akan membantu saya
mengutip pinggan, sudu dan pisau kek.

Apakah cadangan tindakan Tidak memulakan proses pengajaran tanpa menenangkan murid
penambahbaikkan terlebih dahulu. Saya juga perlu meningkatkan kemahiran dalam
terhadap kelemahan mengawal emosi murid.
tersebut? Saya perlu mengambil satu pendekatan yang efektif supaya murid
tidak berebut memilih jem yang disukai.
Saya perlu menyediakan tisu bagi memastikan kebersihan dan
mengurangkan pergerakan murid keluar kelas.
Saya perlu menyebut 3 nama orang murid yang akan membantu saya
mengutip pinggan, sudu dan pisau kek.
