Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH
Mata Pelajaran dan Sejarah Tahun 4 Pintar
Kelas
Tema/Tajuk Kerajaan Melayu Awal
Masa 9.30- 10.00 pagi

Jumlah Murid 37 orang


Standard Kandungan: 4.1 Kedudukan kerajaan-kerajaan Melayu Awal
Standard 4.1.1 Menamakan kerajaan-kerajaan Melayu Awal.
Pembelajaran: 4.1.2 Mengenalpasti lokasi kerajaan-kerajaan Melayu Awal
pada peta Malaysia
K4.1.5 Menyatakan keistimewaan kerajaan-kerajaan Melayu
awal
Objektif Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid akan dapat:
i. Menyatakan kerajaan-kerajaan Melayu Awal berserta lokasi
pada peta Malaysia.
ii. Melabelkan kerajaan-kerajaan Melayu Awal pada peta
Malaysia yang disediakan di hadapan kelas.
iii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua keistimewaan
kerajaan Melayu Awal.
Aktiviti 1. Menonton video ’Srivijaya Empire’ yang memaparkan
situasi kerajaan terdahulu.
2. Penerangan guru berkaitan nama dan lokasi kerajaan
Melayu Awal.
3. Melabelkan kerajaan-kerajaan Melayu Awal pada peta
Malaysia yang disediakan di hadapan kelas.
4. Melengkapkan lembaran kerja sebagai penilaian.
Elemen Merentasi Nilai Murni:- Berdisiplin, berusaha, berdikari dan bekerjasama.
Kurikulum (EMK) Kemahiran Pemikiran Sejarah:- Konversi masa, signifikan
bukti
Elemen Kewarganegaraan:- Perkongsian Sejarah
Pendekatan:- Berpusatkan murid, berpusatkan bahan.
Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran:- Penyoalan,
kemahiran menggunakan set induksi dan penutup
KBAT:- Menganalisis, mengaplikasi.
Kemahiran Berfikir:
Menjana idea, menghubungkait, menilai, membuat rumusan.
Tahap Penguasaan 1) Murid memahami tentang kedudukan kerajaan-kerajaan
Melayu Awal.
2) Murid dapat menerangkan tentang kedudukan kerajaan-
kerajaan Melayu Awal dengan contoh.
3) Murid boleh menguasai maklumat tentang kerajaan Melayu
Awal dalam menghargai warisan
Bahan Bantu Belajar Buku teks, lembaran kerja, komputer riba, LCD, speaker, peta
Malaysia
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI EMK CATATAN
Permulaan Nilai murni: BBM:

Set Induksi ( 5 minit ) Berusaha, Berdikari - Komputer


- Speaker
Tayangan video ’Srivijaya Empire’ Kemahiran
- LCD
Berfikir:
1. Murid menonton tayangan video berkaitan
gambaran situasi dan aktiviti masyarakat Menjana Idea
kerajaan lama.
Pendekatan:
2. Guru bertanyakan soalan kepada murid: Berpusatkan
bahan,
a. Apakah yang dapat diperhatikan
Berpusatkan murid
berdasarkan video tersebut?

- Murid menjawab secara lisan.

b. Berikan contoh Kerajaan Melayu Awal


yang kamu tahu.

- Murid menjawab secara lisan.

c. Pada pendapat kamu, mengapakah


lokasi kerajaan lama berdekatan
dengan sungai atau laut?
- Murid menjawab secara lisan.

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan


tajuk pelajaran hari ini.
Aktiviti 1 (10 minit) Nilai murni: BBM:
Bekerjasama, - Peta Malaysia
Menamakan dan melabelkan lokasi Kerajaan-
Memahami sejarah - Buku teks
kerajaan Melayu awal pada peta Malaysia
negara
1. Guru menerangkan dengan lebih terperinci
bahan bercetak
tentang nama dan lokasi kerajaan-kerajaan
Melayu awal. Kemahiran
2. Murid dipilih secara rawak untuk berfikir:
melabelkan kerajaan-kerajaan Melayu awal
Menghubungkait
pada peta Malaysia di hadapan kelas.
3. Guru membincangkan dan merumuskan Pendekatan:
jawapan murid.
Berpusatkan
bahan,
berpusatkan murid

KPS:
Elemen asas
sejarah
Aktiviti 2 (10 minit) Nilai murni: BBM:
Berdisiplin,
Perbincangan mengenai keistimewaan Berusaha - Kertas mahjong
kerajaan-kerajaan Melayu Awal - Marker pen
Kemahiran
1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan. berfikir:
2. Setiap kumpulan perlu mendapatkan
Menilai
maklumat keistimewaan salah satu
kerajaan Melayu awal yang ditetapkan: Pendekatan:
Kumpulan 1- Kedah Tua
Berpusatkan murid,
Kumpulan 2- Beruas
Kumpulan 3- Gangga Negara KPS:

Kumpulan 4- Temasik Menggunakan


Kumpulan 5- Santubong sumber
3. Murid perlu berbincang dalam masa yang
KBAT:
telah ditetapkan.
Menganalis
4. Wakil kumpulan membentangkan hasil
dapatan di hadapan kelas.
Penutup (5 minit) Nilai murni: BBM:
Berdisiplin
1 . Guru membuat kesimpulan keseluruhan Kemahiran - Lembaran kerja
tentang tajuk kerajaan-kerajaan Melayu Awal. Berfikir:
2. Guru memberi lembaran kerja kepada murid
Membuat rumusan
sebagai aktiviti pengukuhan.
Pendekatan:
Berpusatkan guru,
Berpusatkan bahan
