Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5 KSSR

Mata Pelajaran Pendidikan moral

Tarikh 3 Ogos 2018

Hari Jumaat

Kelas 5K

Waktu 8.10-8.40 pagi

Tempoh 30 Minit

Bilangan Murid 25 orang

Nilai Kerajinan

Tema Saya dan Masyarakat

Tajuk Kerajinan membawa berkat

Standard Kandungan Menunjukkan sikap rajin dalam masyarakat


setempat

Standard Pembelajaran 11.1.2 Menjelaskan kepentingan bersikap rajin


dalam masyarakat setempat

11.1.3 Mengutarakan perasaan apabila bersikap


rajin dalam masyarakat setempat

Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid


dapat :
Kognitif : Menyebut contoh aktiviti yang boleh
menunjukkan kerajinan semasa dalam aktiviti
kemasyarakatan dengan jelas.

Afektif : Gembira apabila dapat bersikap rajin dalam


kalangan masyarakat.

Tingkahlaku : Melaksanakan sikap kerajinan dalam


kalangan masyarakat dengan cara yang betul.

Pengetahuan Sedia Ada 1. Murid pernah menjalani gotong-royong.

Kemahiran Abad ke 21 Komunikasi dan kolabolasi

Pengisian Kurikulum 1. Pendekatan

analisis nilai, penjelasan nilai

2. EMK

1. Teknologi dan Maklumat , Menjana idea

3. Nilai sampingan

1. Kerajinan, kerjasama

Teknik Berbincang, Soal jawab

Bahan Bantu Mengajar Video, Gambar, kotak kecil

Langkah-Langkah Pembelajaran dan Pengajaran

Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pembelajaran Catatan


/Masa dan Pengajaran

Set Induksi 1. Tayangan Video 1. Guru menunjukkan video EMK: Teknologi


tentang sikap kerajinan. dan Maklumat
(5 minit) Penerangan nilai daripada
video. 2. Murid menyatakan nilai BBM:video
yang terkandung dalam
video tersebut.

Langkah 1 1. Gambar : kerajinan 1. Guru menunjukkan Nilai: patuh


gambar-gambar dengan dengan arahan
(5minit) - gotong-royong Powerpoint Slaid. guru, boleh
- menanam pokok berkomunik si
2. Murid memberi dengan baik.
- melukis dinding pandangan tentang
gambar-gambar tersebut. EMK: menjana
idea
3. Guru membimbing murid
menghayati nilai kerajinan BBM: gambar
yang terkandung dalam
gambar.

Langkah 2 Lakonan murid 1 1. Murid dibahagikan 5 orang Nilai:


dalam satu kumpulan. Bekerjasama
(10minit) dalam ahli
2. Murid dikehendaki kumpulan
mencipta satu situasi yang
berkaitan dengan nilai EMK: kreativiti
kerajinan. dan inovasi

3. Murid melakonkan situasi


tersebut mengikut kreativiti
masing-masing.

4. 4. Guru membuat penilaian


atas lakonan murid.

Langkah 3 1. Permainan “Kotak 2. 1. Murid meunjukkan Nilai:


Beracun” nilai kerjasama melalui Kerjasama
(7minit) permainan Kotak Beracun”.
Memberi kepentingan BBM: kotak
memupuk nilai kerajinan. 2. Guru memainkan muzik. kecil

3. Murid yang memegang


kotak tersebut perlu
memberikan kotak tersebut
kepada kawan di
sebelahnya sehingga
muzik behenti.

4. Murid yang memegang


kotak apabila muzik
berhenti perlu memberikan
kepentingan memupuk nilai
kerajinan.

Penutup Nilai kerajinan harus 1. 1. Murid menceritakan Nilai:Berani


dipupuk bermula dalam perasaan mengamalkan berkomunikasi
(3 minit) institusi keluarga. sikap kerajinan.

2. Murid dan guru


merumuskan bahawa
setiap individu harus
memupuk nilai kerjasama
dalam institusi keluarga.
