Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran : Matematik

Tahun : 2 Cemerlang

Bilangan murid : 33 orang

Tarikh / Hari : 3 Oktober 2018 / RABU

Masa : 8.10 – 9.10 pagi (60 minit)

Bidang Pembelajaran : Sukatan dan Geometri

Tajuk : Masa dan Waktu

Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk:


9.1 Menyatakan waktu dalam jam dan minit.

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk:


(i) Mengenal tanda senggatan minit pada muka jam.
(ii) Mengenal tanda senggatan dan angka yang
menandakan gandaan lima minit pada muka jam.
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran:

a) Kumpulan pelajar lemah boleh Mengenal tanda senggatan


minit pada muka jam dan mengenal tanda senggatan dan
angka yang menandakan gandaan lima minit muka jam dengan
bimbingan Guru.
b) Kumpulan pelajar sederhana boleh Mengenal tanda senggatan
minit pada muka jam dan mengenal tanda senggatan dan
angka yang menandakan gandaan lima minit muka jam dengan
baik dengan bimbingan Guru.

c) Kumpulan pelajar cerdas boleh Mengenal tanda senggatan


minit pada muka jam dan mengenal tanda senggatan dan
angka yang menandakan gandaan lima minit muka jam tanpa
bimbingan Guru.

Pentaksiran : a) Berdasarkan respon murid terhadap soalan-soalan yang


diajukan oleh guru sepanjang proses pengajaran dan
pembelajaran.

b) Berdasarkan pemerhatian berterusan terhadap murid


sepanjang melakukan aktiviti secara berpasangan dan
berkumpulan.

c) Berdasarkan hasil kerja murid mengumpul maklumat dan


melengkapkan jawapan dengan betul pada lembaran kerja.

Elemen Merentasi : a) Kemahiran Berfikir – Menjana idea dan mencirikan


Kurikulum (EMK)
b) Nilai dan Sikap – Kerjasama, fokus, berani

c) Daya kreativiti dan inovasi - Memerhati dengan bertujuan


menghasilkan banyak idea

PAK 21 : ¨ Komunikasi
¨ Kolaboratif
¨ Kreatif
¨ Kritis
¨ Nilai

Kemahiran Proses : a) Kemahiran komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi


Matematik antara guru dan murid serta semasa aktiviti berkumpulan.

b) Kemahiran membuat kaitan dipupuk apabila murid mengaitkan


situasi harian dalam menyelesaikan aktiviti yang disediakan

Sumber/Bahan Bantu : Bahan maujud, gambar,lembaran kerja


Mengajar

Fasa dan Masa Isi Kandungan dan Cadangan Catatan


Cadangan Aktiviti Komunikasi
1. Persediaan/ i. Ceritakan Strategi
a. Murid-murid memerhatikan aktiviti yang
Set Induksi Berpusatkan
beberapa keping gambar yang kamu lihat
a. Pemerhatian ditunjukkan dan menjawab dalam murid
soalan-soalan yang diajukan gambargambar
b. Analisis
oleh guru. berikut.(Gosok
gigi, makan BBM
(5 minit) tengah hari, Slide, Bahan
tidur)
maujud
ii. Bagaimana
kamu tentukan
masa aktiviti-
EMK
aktiviti di atas?
iii. Sebutkan waktu Kreativiti dan
dalam jam?
iv. Apa yang cikgu inovasi, TMK
pegang ini?
v. Ceritakan apa yang
terdapat pada
muka jam?
b. Guru meminta murid
menyatakan bagaimana cara
mengetahui masa aktiviti-aktiviti
di dalam gambar di atas.

c. Guru mengaitkan gambar


tersebut pengajaran hari ini.

d. Guru menunjukkan Model jam


yang besar.

2. Imaginasi a. Murid akan menyanyikan lagu 1. Baiklah murid- Strategi


yang diberikan oleh guru.
a. Penjanaan idea murid hari ini kita Berpusatkan
b. Guru terlebih dahulu
b. Sintesis idea menyanyikan lagu masa dan akan menyanyikan murid dan
waktu.
c. Murid bersama-sama dengan lagu berjudul Masa bahan
(10 minit) guru menyanyikan lagu. dan waktu.
d. Sambil menyanyikan lagu guru
menunjukkan jam dinding yang besar BBM
untuk mereka lihat. Slide (lirik

Lirik masa dan waktu lagu)


Mari belajar topik masa dan waktu Sikap dan Nilai
Mari belajar topik masa dan waktu
Wahai adik semua kita belajar masa Sistematik dan
Tidak lupa juga dengan topik waktu Kerjasama
satu Senggatan sama dengan satu minit
satu Senggatan sama dengan satu minit
Itulah rumus yang kamu perlu ingat
satu Senggatan sama dengan satu minit

satu Senggatan sama dengan satu minit


satu Senggatan sama dengan satu minit
Itulah rumus yang kamu perlu ingat
satu Senggatan sama dengan satu minit

Wahai adik semua jangan lupa rumus


satu Senggatan sama dengan satu minit
3. Perkembangan 1. Membimbing murid mengenal Bersoal jawab dengan Bahan maujud
murid:
(10 minit) tanda senggatan minit pada “Berapa senggatan
muka jam. dari angka 12 hingga
1?” “Jadi berapa minit
2. Membimbing murid mengenalpasti 1
dari angka 12 hingga
senggatan = 1 minit dengan mengira 1?”
bersama-sama senggatan pada
muka jam yang disediakan oleh “Berapa senggatan
guru. dari angka 5 hingga
3. Menunjukkan muka jam yang 8?” “Berapa minit dari
bersenggat tanpa nombor di angka 5 hingga 8?”
hadapan kelas.
4. Memilih 2 seorang murid untuk
melengkapkan muka jam dengan
mengisi nombor-nombor senggatan.
5. Membimbing murid melengkapkan
jam tersebut.

4. Perkembangan Menerangkan arahan untuk aktiviti Strategi


seterusnya.
a. Penambahbaikan 1. Setiap kumpulan akan diagihkan Berpusatkan
b. Menilai fail yang mengandungi kertas murid dan
mahjong dan marker.
bahan
2. Pengurus bahan tampil untuk
(20 minit) mengambil bahan-bahan
3. Setiap kumpulan diminta untuk
BBM
melengkapkan muka jam
bersenggat tanpa nombor pada bahan maujud,
kertas mahjong. Slide, kerta
4. Beberapa kumpulan diminta
untuk membentangkan hasil mahjung
kumpulan di hadapan kelas.
5. Guru membimbing dari semasa
ke semasa Sikap dan Nilai
Sistematik dan
Kerjasama
5. Tindakan a. Edarkan Lembaran Kerja 1 1. Nampaknya, Strategi
a. Pelaksanaan kepada setiap murid dan masa menceburi kita Berpusatkan
Amalan bincangkan hasil kerja murid. jadi hari ini, kita murid dan
Berterusan (rujuk lampiran 1) belajar Masa dan bahan
waktu
(10 minit) b. Guru membuat rumusan 2. Cikgu, ada sedikit BBM
berkaitan pembelajaran hari ini. lembaran kerja buat Lembaran
b. Penutup kamu semua untuk kerja
kamu buat di kelas.
(5 minit) Sikap dan Nilai
Kerjasama

Refleksi/ Impak :

Pencapaian: / murid mencapai objektif


/ murid belum mencapai objektif

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Pen


Disediakan oleh,

MOHAMMAD ADAM BIN SHAMSOL ANUWAR (PISMP MT 1 JUN 15)

Lampiran 1
Bahan Bantu Mengajar

1. Slide interaktif ( Softcopy)


2. Jam maujud
3. Gitar ( nyanyian lagu)
Lampiran 1
1. Lembaran kerja

Arahan: tuliskan gandaan 5 minit setiap petak yang telah disediakan.
